Czas czytania: 5 Min
Sapka u noworodka to niedrożność nosa utrudniająca prawidłowe oddychanie. Jakie są przyczyny i objawy sapki u niemowlaka? Tego dowiesz się z naszego artykułu! Poznaj sposoby na to, jak radzić sobie z sapką u niemowląt.
Czym jest sapka u noworodka? To niedrożność nosa, która prowadzi do utrudnionego oddychania. Najczęściej powodem sapki jest obrzęk błony śluzowej nosa.
Dzieci w pierwszych tygodniach życia nie są zdolne do oddychania przez usta, dlatego nawet niepozorna niedrożność nosa może przyczynić się do znacznych problemów z oddychaniem. Wszystko za sprawą tego, że śluzówka noworodka jest niezwykle wrażliwa na zewnętrzne czynniki środowiskowe, takie jak suche powietrze, zanieczyszczenia, kurz czy roztocza. Warto też pamiętać, że przewody nosowe noworodków są wąskie, co również może sprzyjać niedrożnościom nosa, a co za tym idzie – powstawaniu sapki.
Sapka u niemowlaka wiąże się z utrudnionym oddychaniem, większą męczliwością dziecka, gorszym przyswajaniem pokarmu ze względu na zatkany, niedrożny nos oraz wydawaniem charakterystycznych, świszczących dźwięków. Samo określenie na tę przypadłość pochodzi od ‘’sapania’’ dziecka, którym rodzice określają dyszenie, świszczenie, chrapanie malucha.
Sprawdź, co możesz zrobić dla swojej pociechy, by rozwijała się jak najlepiej i przeczytaj, co zmienia się przez 1000 pierwszych dni życia >>
Sapka u niemowlaka bywa mylona z katarem za sprawą świszczenia, które może wskazywać na wydzielinę w nosie. Dziecku oddycha się jednak ciężej nie ze względu na katar, a zatkany nos i niemożność oddychania ustami. Jakie są charakterystyczne objawy sapki u niemowlaka?
Sprawdź też: Jak szybko uśpić niemowlę, by zapewnić mu spokojny sen? >>
Noworodki do około 6 tygodnia życia nie są zdolne do oddychania ustami – z tego powodu objawy sapki są bardzo uciążliwe. Starsze dzieci, które potrafią czerpać powietrze ustami, mogą lżej znosić sapkę. Oddychanie przez usta nie jest jednak wskazane, ponieważ może prowadzić do infekcji dolnych dróg oddechowych – powietrze nie jest filtrowane przez nos, który stanowi swoisty ‘’oczyszczacz’’, usuwając zanieczyszczenia i patogeny.
Zasadniczą przyczyną sapki u noworodka jest obrzęk śluzówki w nosie, który prowadzi do zatkanego nosa i trudności z oddychaniem. Częstym powodem sapki jest też zalegająca w nozdrzach wydzielina. Przyczyną może być również zbyt suche powietrze w domu – ten problem nasila się w okresie grzewczym.
W niektórych przypadkach sapka może być pierwszym symptomem infekcji, astmy lub alergii. Poznaj inne możliwe przyczyny sapki u noworodka.
Zobacz też: Jak przygotować siebie i dom na pojawienie się dziecka? >>
Najczęściej objawy sapki mijają w ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka. Warto jednak pomóc maluchowi lżej przejść przez ten proces, minimalizując objawy sapki. Co zrobić, aby złagodzić sapkę u noworodka? Jak sobie z nią radzić?
Z nawilżacza powietrza z powodzeniem można korzystać przez cały rok, zapewniając sobie i bliskim zdrowsze powietrze i lepsze samopoczucie. Nawilżacz powietrza może okazać się dużym ułatwieniem, jeśli Twoje dziecko zmaga się z sapką. Jakie są zalety nawilżania powietrza?
Nasze nawilżacze powietrza to urządzenia 2w1, które usuwają 99,97% zanieczyszczeń, poprawiając komfort domowników. Technologia NanoCloud pozwala nawilżać powietrze w sposób higieniczny, nie pozostawiając białych osadów na meblach i uwalniając o 99% mniej bakterii niż standardowe nawilżacze ultradźwiękowe. Inteligentne zarządzenie urządzeniem poprzez aplikację pozwala kontrolować strumień powietrza niezależnie od tego, gdzie jesteś. Cichy tryb nocny zapewni spokojny sen Twojemu maluszkowi – nawilżacz pracuje wówczas z niskim poziomem hałasu, a wszystkie wskaźniki są wyłączone.
Advanced
Blender parowy 2 w 1
SCF870/20
Soothie
Smoczek uspokajający
SCF099/22
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej