Czas czytania: 5 Min
Dla wielu osób sprzątanie to przykry obowiązek, jednocześnie chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że czysty dom to lepsze samopoczucie i zdrowie. Jak zatem pogodzić awersję do porządków domowych z chęcią posiadania czystego, przytulnego lokum? Warto sprzątać regularnie, aby uniknąć nagromadzenia zabrudzeń. Podpowiadamy, jak często odkurzać mieszkanie.
Efektywne sprzątanie mieszkania wbrew pozorom nie należy do łatwych czynności. Wymaga precyzyjnego zaplanowania działań i włożenia znacznego wysiłku, zwłaszcza gdy mowa o generalnych porządkach. Ponadto dla większości osób jest to przykry obowiązek, traktowany jak zło konieczne i wykonywany tylko wówczas, gdy jest to absolutnie niezbędne, czyli wtedy, gdy na meblach bądź podłodze gołym okiem widoczny jest brud. Tymczasem kurz osadzający się różnych powierzchniach nie tylko jest nieestetyczny i sprawia, że trudniej nam się odprężyć i zrelaksować, ale może też negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Składa się on głównie z drobnych odpadów organicznych i nieorganicznych, np. ziarenek piasku, złuszczonego naskórka, włosów, a także licznych mikroorganizmów (roztoczy czy zarodników pleśni). Jego nagromadzenie może prowadzić do spadku odporności organizmu, częstszego zapadania na infekcje dróg oddechowych, a także przyczyniać się do wystąpienia objawów alergii bądź astmy. Całkowite pozbycie się kurzu nie jest możliwe, ale regularne odkurzanie zdecydowanie pozwala ograniczyć jego ilość.
Wiemy już, że ze sprzątaniem nie należy zwlekać do chwili, gdy zabrudzenia są widoczne i utrudniają nam codziennie funkcjonowanie oraz psują samopoczucie. W takim razie, jak często trzeba odkurzać? Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od kilku czynników, wśród nich znajdują się: • Nasz styl życia – jeśli większą część dnia spędzamy poza domem, wychodzimy wcześnie rano i wracamy późnym wieczorem, wówczas ilość rozmaitych zanieczyszczeń gromadzących się na podłodze czy dywanie będzie niewielka. W takiej sytuacji odkurzenie mieszkania 1–2 razy w tygodniu prawdopodobnie będzie wystarczające. • Zwierzęta domowe – posiadanie czworonożnego przyjaciela nierozerwalnie wiąże się z wszechobecną sierścią, a także piaskiem czy błotem wnoszonym do domu na łapkach. W takiej sytuacji zazwyczaj trzeba odkurzać co drugi dzień. • Dzieci – jeśli mamy małe dzieci, zwłaszcza takie, które raczkują lub stawiają pierwsze kroki, codzienne odkurzanie może być koniecznością. Maluchy uwielbiają wkładać do buzi wszystko, co znajdą na swojej drodze – nic w tym dziwnego, to w ten sposób poznają świat, dlatego też dbanie o nieskazitelną czystość w mieszkaniu jest wówczas obowiązkowe. • Stan zdrowia – jeśli cierpimy na alergię bądź astmę, koniecznie używajmy odkurzacza dla alergików z najwyższej klasy filtrem zatrzymującym nawet 99,95% zanieczyszczeń. Starajmy się sprzątać każdego dnia. • Liczba domowników – jeśli mieszkamy w pojedynkę i nie posiadamy zwierząt ani dzieci, prawdopodobnie utrzymanie porządku nie stanowi dla nas wyzwania, a odkurzanie co kilka dni będzie w zupełności wystarczające. Jeżeli natomiast w domu przebywa kilkoro członków rodziny lub współlokatorów, dokładne czyszczenie mieszkania trzeba przeprowadzać minimum 3–4 razy w tygodniu.
Aby skutecznie pozbyć się kurzu, nie wystarczy włączyć odkurzacz i kilkakrotnie przesunąć szczotką po podłodze. To zdecydowanie bardziej skomplikowana czynność – co może pomóc w szybkim i trwałym usunięciu zabrudzeń? Oto kilka wskazówek: • Nie odkładajmy sprzątania na później – sprzątanie mieszkania „od czasu do czasu” nie tylko może być przyczyną problemów ze zdrowiem czy złym samopoczuciem, o czym już wspomnieliśmy, może także powodować frustracje i niechęć do prac domowych. Im mniej czasu poświęcimy jednorazowo na sprzątanie, tym chętniej sięgniemy po odkurzacz czy ściereczkę kolejnym razem. • Nie zapominajmy o zakamarkach – wiele osób odkurzając mieszkanie, czyści wyłącznie podłogi oraz dywany, tymczasem to nie wystarczy. Przynajmniej raz w tygodniu warto dokładnie odkurzyć także kanapy i fotele, przestrzenie między podłogą a meblami oraz wyczyścić kaloryfery. • Usuńmy zbędne przedmioty – jeśli szczególnie zależy nam na utrzymaniu porządku w domu, pozbądźmy się wszelkich zbędnych dekoracji zbierających kurz, zrezygnujmy z zasłon i firan na rzecz rolet i przechowujmy rzeczy w zamkniętych koszach czy pojemnikach. • Dbajmy o odkurzacz – regularnie wymieniajmy worek w odkurzaczu lub czyśćmy zbiornik pojemnik na zanieczyszczenia.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak działa odkurzacz automatyczny z mapowaniem?
Zobacz więcej
Jaki robot sprzątająco-mopujący wybrać?
Zobacz więcej
Dobry odkurzacz samojezdny, czyli jaki?
Zobacz więcej