Czas czytania: 5 Min
Wygląd mieszkania to w pewnym stopniu odzwierciedlenie charakteru domowników. Przeważnie porządek kojarzony jest z poukładaniem, dobrą organizacją czasu i przestrzeni, a także dokładnością. Bałagan natomiast wywołuje negatywne wrażenie, które trudno później zmienić. Marzysz o porządku w domu, ale nie masz pomysłu, jak się do tego zabrać? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami oraz zostań mistrzem ładu i harmonii bez dużego wysiłku.
Zdarza Ci się kupować nowe rzeczy, porzucać te stare gdzieś w kącie i zupełnie o nich zapominać? Takie samoczynne zbieractwo na pewno nie zaowocuje porządkiem w domu. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się taktyka 1:1, czyli coś kupuje i z czegoś rezygnuje.
Jak utrzymać porządek w domu – wskazówka: Jeśli decydujesz się np. na nowy blender, od razu pozbądź się tego starszej generacji. Będzie niepotrzebnie zajmować miejsce w kuchennej szafce i się kurzyć..
Lepiej zajmować się takimi sprawami na bieżąco – odkładanie segregacji przedmiotów na później sprawi, że tym bardziej nie będziesz mieć ochoty na poświęcanie na to czasu. Im więcej obszarów do sprawdzenia, tym dłużej zajmą porządki w domu. Jeżeli naprawdę zależy Ci na prawidłowym zagospodarowaniu przestrzeni, skończ z obsesyjnym gromadzeniem tak zwanych „przydasi” – prawdopodobieństwo, że użyjesz tych rzeczy, jest naprawdę niewielkie. Systematyczne i konsekwentne segregowanie to klucz do sukcesu.
Zdarza Ci się odkładać przedmioty w różnych lokalizacjach, a potem szukać ich niebotycznie długo? Nie działoby się tak, gdy każda rzecz miała swoje określone miejsce w mieszkaniu – to jedna z kluczowych zasad generalnych porządków w domu. Jeśli wiesz, że dana książka powinna leżeć na konkretnej półce, możesz ją odłożyć w każdej chwili i wrócić szybko do czytania bez głębszego zastanawiania się, gdzie odłożyłeś swoją ulubioną lekturę. Ta zasada świetnie sprawdza się również w kuchni. Warto poukładać oraz pogrupować kubki, talerze i sprzęty w szafkach w taki sposób, aby zawsze były pod ręką. Podzielenie kuchni na sekcje sprawi, że nie będziesz musiał poruszać się po całym pomieszczeniu w trakcie gotowania.
Jak utrzymać porządek w domu – kuchnia: Sprzęty, które zajmują dużo miejsca np. garnki i roboty kuchenne umieść w głębokich szafkach. Talerze oraz formy do pieczenia zagospodaruj w okolicy piekarnika. To, czego używasz najczęściej, ułóż w miejscach, które są najlepiej dla Ciebie dostępne
Porządek w domu zapewnią Ci również pojemniki i pudełka, które pozwolą Ci na odpowiednią organizację otaczającej Cię przestrzeni. Świetnie sprawdzi się to w przypadku dokumentów albo ubrań w szafie. Pamiętaj, aby nigdy nie odpuszczać. Dzięki zachowaniu porządku w domu zawsze znajdziesz to, czego potrzebujesz w danej chwili. Odłożenie przedmiotu nawet na 5 minut w innym miejscu może już wywołać chaos.
Wolisz, gdy wszystko jest na wierzchu i w zasięgu wzroku zamiast bezpiecznie schowane w odpowiednim miejscu? To z pewnością nie jest sposób na udane generalne porządki w domu. Niepotrzebne przedmioty na półkach jedynie się kurzą i powodują niepotrzebny rozgardiasz.
Warto wiedzieć: Im więcej przedmiotów trzymasz na wierzchu, tym generalne porządki w domu pochłoną więcej czasu.
Moda na witryny oraz szafki z przeszkleniami już dawno się skończyła. Teraz swobodnie można chować zbędne przedmioty w wygodnych pudełkach i wyciągać je, gdy tylko przyjdzie taka potrzeba. Drobne pamiątki z wakacji, które pełnią funkcję dekoracji, lepiej zastąpić rodzinnymi zdjęciami, które również będą przywoływać miłe wspomnienia. To może Cię zainteresować: Jak powstaje kurz i jak się go pozbyć z domu?
Zależy Ci na porządku w domu? Nie odkładaj niczego na później! Jeżeli jakaś czynność zajmie Ci ok. 2-3 minut zajmij się sprzątaniem od razu. Postaraj się wyznaczyć w mieszkaniu strefy i rozdzielić pracę na kilka dni. Dzięki temu nie spędzisz np. całej soboty na myciu paneli podłogowych, odkurzaniu czy innych czynnościach porządkowych.
Warto wiedzieć: Jeżeli zapiszesz harmonogram na kartce, wszyscy domownicy poczują się bardziej zobowiązani do przestrzegania go.
Tworząc rozpiskę, pamiętaj o tym, aby kolejność prac była odpowiednia – najpierw zacznij od ścierania kurzu, a dopiero potem zajmij się odkurzaniem. Plan musi być możliwy do realizacji i sprawić, że uda Ci się zaoszczędzić czas. Zaangażuj również pozostałych domowników – grupowe porządki w domu zawsze są mniej pracochłonne.
Zarówno w przypadku generalnych porządków w domu, jak i rutynowego sprzątania powinien być równy podział obowiązków. Warto zaangażować również najmłodszych członków rodziny, którzy poradzą sobie z podstawowymi czynnościami – troska o porządek w domu stanie się dla nich czymś naturalnym w przyszłości. Postarajcie się wspólnie o tym porozmawiać i przydzielić zadania zgodnie z preferencjami. Może się okazać, że twój partner woli zająć się zmywarką niż odkurzaniem książek. W ten sposób każdy chętnie zabierze się do pracy, a porządki w domu potrwają krócej.
Pamiętaj, że generalne porządki w domu nie należą wyłącznie do Twoich obowiązków. Za czystość powinni być odpowiedzialni wszyscy domownicy – oczywiście w miarę możliwości. Dzięki konkretnemu harmonogramowi sprzątania i wprowadzeniu zasad każdy będzie wiedział, jakie ma obowiązki i kiedy powinien zająć się konkretną strefą mieszkania. Systematyczne sprzątanie po sobie ubrań czy kubków oraz talerzy sprawi, że zachowanie porządku w domu przestanie być trudne. Przeczytaj także: Jak zachęcić dziecko do sprzątania?
Najważniejsza jest przede wszystkim systematyczność oraz dbałość o szczegóły. Zostawianie czegoś na później to najgorsze rozwiązanie w przypadku. Niektóre czynności najlepiej wykonać od razu.
Multitasking to jedna z głównych podpowiedzi, jak utrzymać porządek w domu. Dzięki łączeniu obowiązków z łatwością uda Ci się zwalczyć problem z brakiem porządku i bałaganiarstwem. W jakich sytuacjach się to sprawdzi? Czas nie będzie Ci uciekać przez palce, a ty ledwo zauważysz, że oderwałeś się od innych zadań na chwilę.
Pozostawione naczynia w zlewie na całą noc to w twoim mieszkaniu norma? Z pewnością nie jest to dobra droga do osiągnięcia porządku w domu. Chociaż pewnie zakładasz, że zajmiesz się tym od razu z samego rana, jest duże prawdopodobieństwo, że w ferworze przygotowań włożysz do zlewu kolejne brudne naczynia. Warto wypracować pewne nawyki, dzięki którym zawsze będziesz się kłaść i wstawać z myślą, że w domu panuje ład. Jak utrzymać porządek w domu – nawyki: Budząc się rano, poczujesz ulgę, że na twoich barkach nie ciążą kolejne obowiązki.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Odkurzanie na mokro – na czym polega?
Zobacz więcej
Jak wybrać odkurzacz dla seniora?
Zobacz więcej
Czy odkurzacz bezprzewodowy może być cały czas podłączony do ładowarki?
Zobacz więcej