Czas czytania: 10 Min
Komputer – służy do pracy, nauki i rozrywki. Z uwagi na tak szerokie spectrum możliwych zastosowań, dziś trudno wyobrazić sobie bez niego życie. Aby jednak prawidłowo działał i mógł Ci służyć przez długi czas, musi być regularnie czyszczony. Co ważne, dotyczy to zarówno czyszczenia systemu, dzięki czemu sprzęt może działać płynnie i bez zarzutu, części wewnętrznych – ich konserwację można zlecić ekspertom, jak i części zewnętrznych, na których osadza się kurz oraz inne zanieczyszczenia. Jak wyczyścić komputer z kurzu?
Z czasem na obudowie komputera, ekranie, klawiaturze, ale też w zakamarkach osadza się warstwa kurzu. Gdy dodatkowo przez długie godziny korzystasz z urządzenia, zaczyna się ono nagrzewać – nagromadzona warstwa kurzu jedynie temu sprzyja. W rezultacie sprzęt osiąga wysoką temperaturę, która może skutecznie spowolnić jego działanie. Jeśli dotychczas czyszczenie komputera z kurzu polegało u Ciebie wyłącznie na okazjonalnym przetarciu klawiatury i ekranu szmatką, pora to zmienić. Przede wszystkim pamiętaj, że kurz oraz inne zanieczyszczenia osadzają się nie tylko na częściach, które widzisz gołym okiem, ale również wewnątrz urządzenia. Z biegiem czasu kluczowe komponenty mogą być na tyle zabrudzone, że przestaną działać lub zauważalnie zmniejszy się ich wydajność. Zadbaj zatem o regularny przegląd urządzenia – gruntownie go odkurz i wyczyść specjalnymi środkami, które są do tego przeznaczone. W razie potrzeby, możesz zlecić to specjalistom, choć przy użyciu kilku prostych akcesoriów, bez problemu poradzisz sobie z tym samodzielnie. To również może Cię zainteresować: Jak wyczyścić kaloryfer? Najskuteczniejsze metody czyszczenia grzejnika
Regularne czyszczenie komputera z kurzu to gwarancja, że urządzenie dłużej Ci posłuży. Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że właściwie każdy jego element się brudzi. Dotyczy to zatem nie tylko ekranu, klawiatury czy obudowy, ale też podzespołów zamkniętych wewnątrz. Okruchy, kurz, tłuste plamy i zacieki nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą też doprowadzić do zniszczenia sprzętu.
Karta graficzna, procesor i inne podzespoły są szczególnie podatne na osadzanie się kurzu. Dzieje się tak, ponieważ wysoka temperatura generowana przez urządzenie, działający wentylator oraz stosunkowo niewielka i ciasna przestrzeń sprzyjają gromadzeniu się rozmaitych zanieczyszczeń. W rezultacie sprzęt może się nadmiernie przegrzewać, działać wolniej, a w skrajnych przypadkach mogą pojawić się problemy z jego uruchomieniem. Warto zatem raz na kilka miesięcy zajrzeć pod obudowę i delikatnie wyczyścić wnętrze.
Chorobotwórcze drobnoustroje, grzyby i pleśń – wszystko to może osadzać się na przedmiotach codziennego użytku, w tym również na myszce, klawiaturze czy innych częściach. Jeśli więc będziesz regularnie czyścić urządzenie, zmniejszysz ryzyko ich rozprzestrzeniania się. Jeżeli zdarzyło Ci się sięgać po przekąski podczas korzystania z komputera, mogłeś nieświadomie przenosić bakterie z urządzenia na swoje palce. Stąd prostą drogą bakterie mogą trafiać do Twojego organizmu. Ważne jest więc regularne odświeżanie myszy, klawiatury i innych części np. za pomocą chusteczek nasączanych specjalnym środkiem czyszczącym.
Ile razy w roku należy czyścić komputer? Wszystko zależy od tego, jak często i w jakich warunkach z niego korzystasz. Warto kierować się przede wszystkim własnymi obserwacjami – sprawdzaj, czy urządzenie nie wydaje niepokojących dźwięków, czy nie ma problemów z wentylatorem itd. Bez wątpienia jednak warto wyrobić w sobie nawyk regularnego czyszczenia obudowy oraz innych elementów, które widać gołym okiem – rozkręcanie wykonuj zaś raz na kilka miesięcy. Ekran, klawiaturę, obudowę i mysz czyść przynajmniej raz w tygodniu, najlepiej przy okazji rutynowych porządków w mieszkaniu.
Wbrew pozorom, do czyszczenia komputera z kurzu nie potrzebujesz długiej listy specjalistycznych produktów. W zupełności wystarczą ogólnodostępne akcesoria i preparaty, dzięki którym bez problemu samodzielnie wyczyścisz sprzęt. Pod żadnym pozorem nie wykorzystuj do tego celu wody oraz zwykłych środków czyszczących, po które sięgasz np. podczas czyszczenia mebli. To, co niewątpliwie może Ci się przydać to m.in.: • wilgotne chusteczki do czyszczenia matrycy; • ściereczka z mikrofibry; • pędzelki – najlepiej mieć kilka pędzli z długim, miękkim włosiem. To dobry sposób na delikatne wyczyszczenie płyty głównej czy karty graficznej. Dodatkowo warto mieć kilka pędzli z twardszym włosiem – będą idealne do usunięcia kurzu np. z wentylatora; • śrubokręt – do odkręcenia obudowy; • pojemnik ze sprężonym powietrzem – to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na odkurzanie komputera. Zaletami tego rozwiązania są m.in.: szybkość i łatwość użycia, możliwość wyczyszczenia nawet trudno dostępnych miejsc czy brak konieczności stosowania dodatkowych środków. I w końcu – butelka ze sprężonym powietrzem nie ma bezpośredniego kontaktu z czyszczonymi powierzchniami, co również jest dla nich korzystne.
Zanim przystąpisz do odkurzania komputera, odłącz go od prądu – dzięki temu unikniesz spięcia, które mogłoby stanowić niebezpieczeństwo dla Ciebie czy Twojego urządzenia. • Klawiatura Nie wyciągaj przycisków z klawiatury, ponieważ możesz ją uszkodzić. Zamiast tego skorzystaj z patyczków higienicznych i miękkich pędzelków, które pomogą Ci wydobyć spomiędzy przycisków kurz oraz inne zabrudzenia. • Monitor Czyszczenie monitora jest proste. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Na miękką ściereczkę z mikrofibry nałóż środek przeznaczony do czyszczenia matryc. Wystarczy niewielka ilość, by usunąć z ekranu nieestetyczne plamy i zacieki. W sklepach znajdziesz także specjalne wilgotne chusteczki do czyszczenia monitora zamknięte zwykle w niewielkiej, poręcznej tubie. Pamiętaj też, że woda, płyn do mycia okien czy inne, domowe detergenty mogą uszkodzić delikatną powierzchnię ekranu. • Mysz Tak samo, jak pozostałe elementy komputera – czyść na sucho lub wyłącznie przy użyciu środków przeznaczonych do czyszczenia tego typu urządzeń.
Odkurzacz to bez wątpienia najszybszy sposób na pozbycie się warstwy kurzu z komputera. Wystarczy, że wykorzystasz do tego model ze szczotką do kurzu wbudowaną w uchwyt. Podczas gruntownych porządków i odkurzania przy jej pomocy powierzchni mebli i tapicerki, tę samą końcówkę możesz użyć do delikatnego oczyszczenia powierzchni laptopa – miękkie włosie nada się do tego idealnie. W ten sposób usuniesz nie tylko kurz, ale też okruchy czy inne zabrudzenia, które mogły wpaść pomiędzy przyciski. Rozwiązanie to znajdziesz np. w odkurzaczach bezworkowych Philips 5000, PowerPro Compact czy PowerPro Expert. Ciekawym rozwiązaniem jest także odkurzacz bezprzewodowy Philips 8000 Aqua Plus z: • funkcją odkurzania i mycia jednocześnie, • podświetleniem LED, • cyfrowym wyświetlaczem, • wydajnym akumulatorem, który zapewni nawet do 80 minut pracy na pełnym ładowaniu, • odkurzaczem ręcznym, do którego wystarczy podpiąć miękką szczotkę do czyszczenia powierzchni mebli, tapicerki oraz komputera. Przeczytaj także: Rodzaje końcówek do odkurzacza Jak więc widzisz, czyszczenie komputera z kurzu nie jest niczym trudnym. Warto o to regularnie dbać, dzięki czemu sprzęt będzie Ci dłużej służył. Wystarczy, że przy okazji porządków domowych skorzystasz z miękkiej szczotki dołączonej do odkurzacza lub sięgniesz po kilka podstawowych akcesoriów.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Odkurzanie na mokro – na czym polega?
Zobacz więcej
Jak wybrać odkurzacz dla seniora?
Zobacz więcej
Czy odkurzacz bezprzewodowy może być cały czas podłączony do ładowarki?
Zobacz więcej