Czas czytania: 5 Min
Blog ›› Sprzątanie ›› Porady ›› Mycie podłogi bez smug – czemu po myciu podłogi powstają smugi?
Mycie podłogi bez smug – czemu po myciu podłogi powstają smugi?
Żeby mycie podłogi było w pełni efektywne, należy zadbać o najdrobniejsze detale. Duże znaczenie ma rodzaj używanego do tego celu sprzętu, ale nie tylko. Równie ważna jest odpowiednia temperatura wody, wyciskanie mopa, a nawet kierunek mycia. Skąd się biorą smugi po myciu podłogi i jak ich uniknąć?
Mimo tego, że podłoga zaraz po umyciu jest czysta, czasem są na niej widoczne smugi. Skąd się biorą? Powodów pojawiania się smug po myciu podłogi może być bardzo dużo. Poniżej najpopularniejsze z nich.
Podłogę trzeba odpowiednio przygotować do mycia. Najlepiej ją wcześniej odkurzyć lub zamieść, by pozbyć się z jej powierzchni okruszków, włosów, kurzu, piasku lub innych resztek. Pominięcie tej czynności spowoduje, że podczas mycia podłogi, okruszki będą zostawiać na niej ślady i smugi, a większe elementy mogą nawet doprowadzić do jej zarysowania.
Płyn do mycia podłóg należy rozcieńczać w wodzie, a nie stosować go bezpośrednio na powierzchnię podłogi. W tym drugim przypadku, bardzo łatwo o pojawienie się nieestetycznych smug.
W przypadku paneli, istotny jest kierunek mycia podłogi. Panele należy myć wzdłuż ich położenia. To pozwoli uniknąć powstawania smug.
Myjąc podłogę, dobrze jest pamiętać o użyciu wody o odpowiedniej temperaturze. Najlepiej sprawdzi się do tego celu letnia woda. Zbyt gorąca woda szybciej odparowuje się z podłogi, pozostawiając na niej smugi.
Używając klasycznego mopa, należy pamiętać o tym, by dokładnie go wyciskać. W przeciwnym razie, woda może dostać się w przestrzenie między deskami lub panelami i w rezultacie doprowadzić nie tylko do powstania smug, ale też do uszkodzenia podłogi.
Czego użyć do mycia paneli, by na podłodze nie tworzyły się nieestetyczne smugi? Dobrym pomysłem wydaje się użycie do tego celu bezprzewodowego odkurzacza myjącego Philips. Philips AquaTrio odkurza, aktywnie myje i ma funkcję odkurzacza ręcznego. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, niezwykle istotne jest, by przed myciem podłogi, dokładnie ją odkurzyć. Bezprzewodowy odkurzacz myjący sprawdzi się w tej roli idealnie i pozwoli zaoszczędzić czas. Urządzenie jest w stanie jednocześnie odkurzać i myć płytki lub panele, usuwając z nich kurz i zaschnięte plamy. Mycie paneli bez smug przy pomocy bezprzewodowego odkurzacza jest bardzo proste. Wystarczy napełnić pojemnik z wodą i dodać do niego odrobinę środka czyszczącego. Można również nałożyć na szczotkę odkurzacza ściereczkę z mikrofibry, która przyda się do usuwania plan. Mycie podłóg przy pomocy tego urządzenia jest proste, szybkie i przyjemne, a do tego pozwala skutecznie umyć podłogę, bez powstawania smug.
Smugom po myciu podłogi można zapobiec. Oprócz używania sprawdzonego sprzętu do mycia podłogi, warto zastosować, choćby jeden z przydatnych tricków.
Dodanie niewielkiej ilości octu do wody, która ma służyć do mycia podłogi sprawi, że podłoga nie tylko będzie pozbawiona smug, ale też zyska błyszczący i piękny wygląd. Dodatkowo, ocet ma działanie bakteriobójcze, dzięki czemu pomoże pozbyć się z podłogi bakterii i grzybów.
Kluczem do sukcesu w myciu podłoga jest również odpowiednia temperatura wody. Nie należy do tego celu używać gorącej wody, która będzie szybko odparowywać z powierzchni podłogi, pozostawiając na niej smugi. Dużo lepiej sprawdzi się letnia, a nawet zimna woda.
Zbyt duża ilość środka do mycia podłóg sprawi, że preparat będzie mocno się pienił. Utrudni to efektywne wypłukiwanie mopa i sprawi, że na podłodze zaczną tworzyć się smugi. Lepiej dodać do wody niewielką ilość detergentu, wtedy mycie podłóg będzie bardziej efektywne.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak działa odkurzacz automatyczny z mapowaniem?
Zobacz więcej
Jaki robot sprzątająco-mopujący wybrać?
Zobacz więcej
Dobry odkurzacz samojezdny, czyli jaki?
Zobacz więcej