Czas czytania: 5 Min
Blog ›› Dom ›› Sprzątanie ›› Sprzęt ›› Aktywne mopowanie czy mop pasywny – co lepsze i jak działa?
Aktywne mopowanie czy mop pasywny – co lepsze i jak działa?
Spis treści
Nowoczesne odkurzacze bezprzewodowe i roboty sprzątające oferują opcję jednoczesnego „mycia podłóg”, która może być obecna jako mopowanie aktywne lub pasywne. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się oba rodzaje mopowania, a także który z nich jest skuteczny do w przypadku lekkich lub cięższych zabrudzeń. W artykule podpowiadamy, kiedy warto wybrać robota sprzątającego i odkurzacz bezprzewodowy z określoną funkcją mopowania.
Odkurzacz bezprzewodowy i robot sprzątający, które dostarczają funkcję mopowania pozwalają oszczędzić czas poświęcony nie tylko na odkurzanie. Pojedynczy cykl sprzątania oferuje bowiem jednoczesne odkurzanie i mycie podłogi. Zależnie od preferencji i osobistych upodobań, możesz wybrać m.in. bezprzewodowe odkurzacze pionowe z mopowaniem pasywnym lub roboty sprzątające z mopem wibracyjnym. >> Zobacz również jaki odkurzacz automatyczny wybrać?
Mechanizm mopowania aktywnego i pasywnego wykorzystuje odmienną technologię. Poniżej wskazujemy różnicę w sposobie i zasadach ich działania.
Mopowanie pasywne to opcja sprzątania podłóg „na mokro”, dostępna w odkurzaczach pionowych i robotach sprzątających, której towarzyszy zasysanie zanieczyszczeń przez równolegle działający odkurzacz. To rodzaj biernego mycia – skupia się na przetarciu podłóg. Mopowanie pasywne w odkurzaczach Philips umożliwia przecieranie podłóg z wykorzystaniem: W obu rodzajach urządzeń wspomniana nakładka mopująca posiada mocowanie na rzep. Umożliwia to łatwe montowanie i demontaż. Nakładki te są trwałe i przeznaczone do wielokrotnego użycia. Ich konserwacja jest prosta – można je prać ręcznie lub w pralce. W jakich model znajdziesz mopowanie pasywne? To m.in. robot sprzątający i mopujący Philips z serii Aqua 3000 oraz bezprzewodowy odkurzacz pionowy Philips Aqua 8000.
Aktywne mopowanie, w porównaniu do pasywnego, wykorzystuje bardziej zaawansowany mechanizm. To dodatkowy ruch wibracyjny, który wykonują nakładki mopujące – są one wprawiane w drgania. Dzięki temu czyszczona powierzchnia jest nie tylko przecierana, ale również aktywnie oczyszczana. Wynika to z faktu wykonywania na danej powierzchni więcej ruchów myjących. To efektywniejsze rozwiązanie, które pozwala zachować czystość podłóg i cieszyć się porządkiem. W jakich modelach odkurzaczy Philips znajduje się aktywne mopowanie? Jednym z nich jest robot sprzątający z mopem wibracyjnym Philips Aqua 7000. Zastanawiasz się jaki robot mopujący wybrać? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!
W wyborze pomiędzy mopowaniem aktywnym i pasywnym z pewnością weźmiemy pod uwagę własne upodobania. Istotne mogą okazać się dotychczasowe doświadczenie związane z użytkowaniem odkurzaczy bez funkcji mopowania i związane z nimi wydłużony czas sprzątania czy konieczność dźwigania osobnego wiadra i mopa. Kwestami, które również są istotne przy wyborze określonego rodzaju mopa, będą też m.in.: Warto rozważenia są również inne składowe, np. wyposażenie podstawowe i dodatkowe w odkurzaczach oraz robotach sprzątających, a także dostępność części wymiennych i rozmiar urządzenia decydujący o miejscu jego przechowywania.
Zarówno mycie pasywne, jak i aktywne mają określony wachlarz zalet. Co może przechylić szalę w przeważyć w wyborze aktywnego bądź pasywnego mopowania?
Z pewnością osoby ceniące prostotę i lubiące manualne mycie podłóg mogą zdecydować się na bezprzewodowy odkurzacz z mopowaniem pasywnym. Umożliwia on podobny sposób pielęgnacji podłoża, co tradycyjne mopowanie, jednak z istotną przewagą równoległego czyszczenia na sucho i mokro w tym samym czasie. Funkcja mopa pasywnego sprawdzi się w przypadku mało zabrudzonych powierzchni. Z kolei dla osób, które cenią sprzątanie zdalne małych powierzchni, sprawdzi się pasywny mop w automatycznych robotach sprzątająco-mopujących.
Aktywne mopowanie w robotach sprzątających to opcja, po którą mogą sięgnąć osoby zmagające się z silniejszymi zabrudzeniami podłogi, a cenią m.in. zdalne sprzątanie. Mechanizm działania pozwala na dokładniejsze usunięcie plam w porównaniu do mopowania pasywnego. Sprawdzi się w przypadku obecności zwierząt domowych np. psów i kotów, które tracą sierść i mogą zaskoczyć ubłoconą łapką. To również rozwiązanie dla osób mających tendencją do chodzenia w butach po mieszkaniu.
Ciekawą opcją wykraczającą poza oba rodzaje mopowania jest aktywne mycie twardych podłóg, które oferuje odkurzacz myjący AquaTrio. To inny rodzaj pielęgnacji i mycia podłóg na mokro niż mopowanie pasywne i aktywne. Mechanizm działania odkurzacza oparty jest na uwolnieniu strumienia czystej wody i natychmiastowego zasysania jej przez nasadkę AquaSpin z technologią wysokoobrotowych szczotek PowerBrush. To sprawia, że podłogi są lepiej oczyszczone w porównaniu z mopowaniem, a czas schnięcia znacznie skrócony. W funkcji aktywnego mycia wykorzystano technologię PowerCyclone Aqua, w której brudna woda jest zamykana w dedykowanym zbiorniku i nie miesza się z czystą wodą, jak w przypadku tradycyjnego mycia podłóg klasycznym mopem.
Nowoczesne odkurzacze bezprzewodowe i roboty sprzątające oferują równoczesne odkurzanie oraz mycie podłóg w formie mopowania lub aktywnego mycia podłóg. Ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb np. rodzaju zaburudzeń, posiadania zwierząt domowych, a także dedykowanego budżetu. Każdy rodzaj mopowania niesie ze sobą szereg korzyści, które sprawdzą się w określonych warunkach, np. na dużych przestrzeniach lub do sprzątania kawalerki. Pewne jest to, że gama urządzeń Philips pozwala wybrać odpowiedni odkurzacz lub roboty sprzątający z funkcją mopowania aktywnego lub pasywnego.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak działa odkurzacz automatyczny z mapowaniem?
Zobacz więcej
Jaki robot sprzątająco-mopujący wybrać?
Zobacz więcej
Dobry odkurzacz samojezdny, czyli jaki?
Zobacz więcej