Czas czytania: 5 Min
Blog ›› Sprzątanie ›› Porady ›› Odkurzacz co sam odkurza. Jak utrzymać czystość w domu?
Odkurzacz co sam odkurza. Jak utrzymać czystość w domu?
Spis treści
Męczy Cię konieczność regularnego odkurzania i mycia podłóg? Dobry odkurzacz samojezdny z funkcją jednoczesnego mopowania pomoże Ci utrzymać dom w czystości mniejszym wysiłkiem. Wyjaśniamy, jak działa robot sprzątający i mopujący oraz jakie technologie, funkcje i parametry są kluczowe w takim urządzeniu. Sprawdź, jaki odkurzacz samojezdny wybrać.
Wyobraź sobie, że zamiast chodzić po całym domu lub mieszkaniu z odkurzaczem, a następnie z wiadrem i mopem, wskazujesz tylko na smartfonie, gdzie, kiedy i w jaki sposób ma być posprzątane. A potem ktoś robi to za Ciebie. Właśnie tak to działa, gdy masz naprawdę dobrego robota sprzątającego i mopującego. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki odkurzacz automatyczny wybrać, model samojezdny może być atrakcyjną alternatywą dla klasycznych i pionowych konstrukcji.
Dzięki zaawansowanym technologiom, odkurzacze samojezdne najnowszej generacji mogą wjechać w każdy kąt, w który się zmieszczą. Wykryją też i ominą przeszkody na swojej drodze. Urządzenie samo wróci również do stacji dokującej, żeby opróżnić pojemnik na kurz czy naładować baterię, gdy będzie bliska wyczerpania.
Jeśli zależy Ci na sprawnym i dokładnym sprzątaniu, wybierz urządzenie z sensorem laserowym LiDAR oraz wieloma czujnikami – takie jak robot sprzątający i mopujący Philips Aqua 7000.
Już po pierwszym przejeździe stworzy on dokładną mapę mieszkania albo piętra domu. Mapa będzie podzielona na pomieszczenia oraz uwzględni meble i inne stałe, większe przeszkody. Inteligentne algorytmy pozwolą natomiast odkurzaczowi samojezdnemu zaplanować optymalne ścieżki czyszczenia, w tym przejazdy z pomieszczenia do pomieszczenia oraz przy ścianach, narożnikach i wokół mebli.
Dzięki 8 czujnikom ToF umieszczonym z przodu i boku sprzęt wykrywa także na bieżąco i omija nawet niewielkie przedmioty na drodze (minimalne wymiary przeszkody to 2 cm szerokości i 2 cm wysokości). Z kolei 6 czujników na obwodzie robota Philips Aqua 7000 wykrywa krawędzie i chroni go przed upadkiem, na przykład ze schodów czy z progu. Co ważne, sensory te działają przy słabym oświetleniu, więc możesz zaplanować sprzątanie również wtedy, gdy nie ma Cię w domu i są zgaszone światła.
Jeśli zastanawiasz się, jaki odkurzacza samojezdny wybrać, porównaj nie tylko technologie, dzięki którym sprzęt samodzielnie porusza się po mieszkaniu, lecz także inne parametry i rozwiązania. Im większa siła ssania w paskalach (Pa), tym lepiej urządzenie poradzi sobie z uporczywym brudem, zwłaszcza na dywanach i wykładzinach. Najważniejsze parametry odkurzacza samojezdnego z funkcją mopowania Philips Aqua 700: • Maksymalna moc ssania: 5000 Pa (jedna z najwyższych na rynku); • Liczba wibracji mopa: 430/min; • Pojemność baterii: 5200 mAh; • Czas pracy: do 180 minut (około 150 m² powierzchni); • Minimalny poziom hałasu: 66 dB; • Zbiornik wody: 240 ml, pozwala na umycie 130 m² bez ponownego napełniania; • Pojemność zbiornika na kurz: 260 ml w robocie, 3 litry w stacji dokującej (jednorazowy worek antyalergiczny, którego nie trzeba opróżniać nawet przez 30 dni sprzątania); • Średnica i wysokość: 350 x 97 mm.
Z kolei przy myciu podłogi dobry będzie mop wibracyjny o dużej liczbie wibracji na minutę, ze ściereczką z mikrofibry, którą można prać w pralce. To właśnie takie rozwiązanie, które skutecznie i delikatnie usuwa nawet silne zabrudzenia oraz do 99,9% bakterii przenoszonych przez brudne buty i inne nośniki zarazków, zastosowano w modelu Philips Aqua 7000.
Najlepiej również, jeśli pojemność baterii i czas pracy robota wystarczą do posprzątania całego mieszkania lub piętra domu. Niski poziom hałasu w trybie cichym zwiększa zaś komfort domowników podczas sprzątania.
Robotem sprzątającym i mopującym najwygodniej sterować oraz programować jego pracę przez aplikację na telefon, który parujesz go z odkurzaczem przez Wi-Fi. Aplikacja HomeRun dla urządzeń Philips Aqua 700 jest wyjątkowo intuicyjna i łatwa w użyciu.
Możesz dzięki niej wygodnie zaplanować, w jakie dni i godziny odkurzacz ma sprzątać dane pomieszczenia oraz sprawdzić jego trasę przejazdu. Stworzysz też przestrzenie, które robot ma omijać dzięki wirtualnym ścianom oraz wskażesz, który z 5 trybów ma stosować w danym miejscu i czasie (np. „Intensywny” w kuchni, „Na sucho” na dywanie w salonie, czy „Cichy”, kiedy pracujesz).
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak ułatwić sobie sprzątanie? Przeczytaj nasze 9 wskazówek, jak utrzymać porządek w domu.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Odkurzanie na mokro – na czym polega?
Zobacz więcej
Jak wybrać odkurzacz dla seniora?
Zobacz więcej
Czy odkurzacz bezprzewodowy może być cały czas podłączony do ładowarki?
Zobacz więcej