Czas czytania: 5 Min
Czyszczenie filtra w odkurzaczu zapewnia poprawną i wydajną pracę urządzenia. Dotyczy to zarówno filtra piankowego, jak i filtra antyalergicznego do odkurzacza bezworkowego. Sprawdź, jak zadbać o te elementy, by posłużyły jak najdłużej i dlaczego warto to zrobić. Z artykułu dowiesz się też, kiedy należy wymienić filtry w odkurzaczu bez worka.
Odkurzacze bezworkowe, w tym pionowe odkurzacze bezprzewodowe mają sporo zalet. Jednymi z głównych są niższe koszty eksploatacji i wygoda, bo nie musisz kupować i wymieniać worków lub prać ich. Gdy przez przypadek wciągniesz jakiś przedmiot podczas odkurzania, znacznie łatwiej też wyjąć go z przezroczystego pojemnika niż z worka.
Co więcej, odkurzacze bezworkowe mają stabilniejszą siłę ssącą. W modelach workowych efektywność zaczyna spadać, gdy worek się zapełnia. Stopień wypełnienia pojemnika na kurz w znacznie mniejszym stopniu wpływa jednak na skuteczność odkurzania.
Mimo to, pojemnik warto regularnie opróżniać, czyli po prostu wysypać zabrudzenia i kurz do kosza na śmieci. Najlepiej robić to po każdym sprzątaniu. Rzadziej trzeba wówczas myć pojemnik i jest to łatwiejsze. Zwykle wystarczy wtedy po kilku sprzątaniach przetrzeć wnętrze pojemnika wilgotną szmatką lub przepłukać wodą i zostawić do wyschnięcia, a przy bardziej uporczywych zabrudzeniach użyć detergentu.
Przede wszystkim jednak regularne opróżnianie pojemnika na kurz wydłuża żywotność filtra antyalergicznego do odkurzacza bezworkowego. Gdy pojemnik często jest przepełniony, filtr będzie brudził się szybciej, więc częściej trzeba będzie go czyścić lub wymieniać.
Zanim odpowiemy na pytanie, jak czyścić filtr odkurzacza bezworkowego wyjaśnijmy, dlaczego w ogóle warto to robić. Przyczyny są co najmniej trzy.
Jak często należy czyścić filtry do odkurzacza bezworkowego? Zależy to przede wszystkim od tego, jak intensywnie używasz sprzętu. Zwykle raz na miesiąc w zupełności wystarczy, lecz jeśli dużo odkurzasz, możesz to robić częściej, na przykład raz na dwa tygodnie.
Rodzaj filtrów do odkurzaczy bezworkowych wpływa na to, jak należy je czyścić. W wysokiej jakości sprzęcie, takich jak urządzenia marki Philips, znajdziesz najczęściej dwa różne filtry. Oba są zamontowane na pojemniku na kurz i choć można je rozdzielić, razem tworzą system filtrujący.
Czyszczenie filtra piankowego jest bardzo proste, bo jest to element w pełni zmywalny i dość wytrzymały. Zaczynamy od zdjęcia go z pojemnika na kurz i odłączenia od filtra antyalergicznego. Następnie wystarczy umyć piankę pod zimną wodą. W przypadku intensywnych zabrudzeń możesz użyć odrobiny płynu do naczyń, ale pamiętając, żeby dokładnie wypłukać filtr.
Potem delikatnie wykręcamy piankę, żeby usunąć nadmiar wody. Zanim z powrotem zamontujesz filtr w odkurzaczu, powinien on naturalnie wyschnąć. Czasem może to zająć nawet do 24 godzin, ale nie należy wkładać do urządzenia mokrego lub wilgotnego filtra.
Czyszczenie filtra antyalergicznego do odkurzacza bezworkowego możesz przeprowadzić nieco rzadziej niż piankowego, lecz wymaga to więcej uważności. Przede wszystkim dlatego, że wiele filtrów tego typu nie jest zmywalnych. Informacja taka powinna być zawarta w instrukcji obsługi odkurzacza. Zmywalne filtry antyalergiczne zwykle mają też niebieską ramkę lub kranik z kapiącą wodą na filtrze.
Jeśli filtr nie może być myty, przede wszystkim należy go otrzepać, na przykład stukając ramką o bok kosza na śmieci. Następnie możesz ostrożnie wyczyścić go szczotką o bardzo delikatnym włosiu – tak, żeby nie uszkodzić pofałdowanego materiału filtracyjnego.
Jeżeli filtr jest zmywalny, to po otrzepaniu, podobnie jak piankę możesz go umyć pod zimną wodą. Następnie warto osuszyć go nieco ręcznikiem papierowym i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.
Odpowiednia konserwacja może wydłużyć żywotność filtrów do odkurzaczy bezworkowych. Mimo to z czasem ich wymiana będzie nieuchronna. Dotyczy to zwłaszcza filtra antyalergicznego który nie będzie już tak skutecznie zatrzymywał drobnych cząsteczek, co jest szczególnie istotne dla alergików. Kiedy więc należy go wymienić?
Wskazówką powinny być przede wszystkim zalecenia producenta dla konkretnego modelu filtra. Mogą się one różnić i wahać od pół roku, przez rok, a nawet dłużej. Jeśli używasz odkurzacza mniej intensywnie, regularnie czyścisz filtr i nie zauważasz żadnych problemów, okres ten można nieco wydłużyć. Nie zalecamy jednak korzystania z jednego filtra antyalergicznego do odkurzacza bezworkowego dłużej niż dwa lata.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak działa odkurzacz automatyczny z mapowaniem?
Zobacz więcej
Jaki robot sprzątająco-mopujący wybrać?
Zobacz więcej
Dobry odkurzacz samojezdny, czyli jaki?
Zobacz więcej