Czas czytania: 4 min
Objawy leukoplakii łatwo przeoczyć, co może mieć poważne konsekwencje - to najczęstsza zmiana przednowotworowa w jamie ustnej. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie, jak ją rozpoznać i leczyć?
Różne choroby jamy ustnej mogą mieć przykry przebieg i poważne konsekwencje, jeśli je zaniedbamy, ale to leukoplakia najczęściej zapowiada zmiany nowotworowe. Dolegliwość ta polega na nadmiernym rogowaceniu i dotyczy błon śluzowych jamy ustnej, ale też gardła i krtani. Wyróżniamy dwa rodzaje leukoplakii: Chociaż dolegliwość ta jest początkowo niegroźna, może prowadzić do poważnych powikłań. Szacuje się, że połowa raków płaskonabłonkowych jamy ustnej powstaje na podłożu leukoplakii, dlatego to ważne, żeby umieć rozpoznać tę chorobę, która często jest mylona na przykład z grzybicą jamy ustnej czy liszajem płaskim.
Najczęściej występującym objawem leukoplakii są białe zmiany – plamy i plamki. Może mieć ona jednak różnorodną postać – smug, kresek czy pęknięć. Może się układać w rodzaj mozaiki. Kolor jest najczęściej biały, ale może być też podbarwiony na żółto lub szaro. Plamy są bezbolesne i nieusuwalne, co można sprawdzić pocierając je palcem. Z czasem może pojawić się nadwrażliwość na pokarmy kwaśne, słone i pikantne. Może również występować uczucie pieczenia, suchości oraz ból. Częstym pytaniem jest: czy leukoplakia może zniknąć? Wynika ono przede wszystkim z tego, że czasem na śluzówkach policzków pojawiają się i znikają białe zmiany. Bywa, że to chwilowe efekty urazów mechanicznych, nie są więc leukoplakią. Sama leukoplakia w odmianie homogennej faktycznie może zniknąć po wyeliminowaniu przyczyny dolegliwości.
Prawdopodobieństwo pojawienia się leukoplakii wzrasta po czterdziestym roku życia i rośnie z wiekiem. Częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Leukoplakią nie można się zarazić, ale zdarza się, że pojawia się bez konkretnej przyczyny. Różnorodność jej źródeł oraz potencjalne zagrożenie nowotworowe sprawiają, że jak najszybciej po zauważeniu niepokojących objawów należy udać się do lekarza.
Po zauważaniu u siebie zmian i przeczytaniu informacji o leukoplakii można się przestraszyć, jednak lepiej po prostu udać się do lekarza i przebadać. Pierwszym krokiem jest ustalenie charakteru schorzenia. Jeśli badanie histopatologiczne wykaże leukoplakię niehomogenną, trzeba będzie usunąć zmianę przy pomocy skalpela lub lasera. W przypadku odmiany homogennej konieczne będzie usuniecie wszelkich czynników, które mogą ją powodować – chodzi tu na przykład o rzucenie palenia. Następnym krokiem będzie regularna obserwacja. Czasem zmiany znikają same w ciągu 2-3 miesięcy, niekiedy konieczne jest ich usunięcie. Dobra wiadomość jest taka, że leukoplakia jest wyleczalna.
Może w przypadku czynników genetycznych jesteśmy bezradni, ale leukoplakii najczęściej możemy zapobiec. Co warto zrobić? Niedokładne lub zbyt rzadkie mycie zębów pogarsza stan zdrowia jamy ustnej i całego organizmu, czego efektem mogą być liczne choroby, w tym np. grzybica języka sprzyjająca leukoplakii. Co więcej, zaniedbania powodują pojawienie się próchnicy i ubytków, co z kolei skutkuje koniecznością stosowania wypełnień, a nawet uzupełnień protetycznych, które mogą przyczyniać się do podrażnień mechanicznych śluzówek, co też prowadzić może do leukoplakii. Dlatego też, poza rzuceniem palenia i ograniczeniem lub rezygnacją ze spożywania alkoholu, podstawą zapobiegania tej dolegliwości – i wielu innym – jest prawidłowa higiena jamy ustnej i zębów.
Skutecznym sposobem, by cieszyć się jak najdłużej pięknymi i zdrowymi zębami jest regularne ich mycie szczoteczką soniczną Philips Sonicare. Technologia soniczna stosowana w tych szczoteczkach to efekt wielu lat pracy ekspertów i zapewnia rezultaty czyszczenia potwierdzone badaniami klinicznym. Mycie zębów szczoteczką soniczną Philips Sonicare to: Takie efekty sprawiają, że szczoteczki Philips Sonicare są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Dla zdrowego uśmiechu i bezpieczeństwa na co dzień!
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Ile razy dziennie myć zęby?
Zbyt częste mycie zębów może być tak samo szkodliwe, jak ich zbyt rzadkie szczotkowanie. Sprawdź, ile razy dziennie myć zęby.
Dowiedz się więcej
Próchnica ukryta. Jak zapobiegać próchnicy między zębami?
Próchnica ukryta, czyli międzyzębowa, jest trudna do wykrycia aż do zaawansowanego stadium. Zobacz jak zapobiegać próchnicy między zębami
Dowiedz się więcej
Szczoteczka soniczna dla dzieci 3-6 lat
Dobra szczoteczka soniczna dla małych dzieci umożliwia wyjątkowo dokładne mycie zębów i jest bezpieczna w użyciu. Sprawdź jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka
Dowiedz się więcej