Czas czytania: 4 min
Spis treści
Jak sama nazwa wskazuje, próchnica ukryta jest dość trudna do wykrycia aż do momentu, gdy będzie w zaawansowanym stadium. Z tego względu szczególnie istotna jest profilaktyka, która obejmuje nie tylko mycie zębów, lecz także inne zabiegi. Podpowiadamy, co sprawdzi się szczególnie skutecznie w zapobieganiu próchnicy między zębami i jak ją leczyć.
Jak sama nazwa wskazuje, próchnica ukryta jest dość trudna do wykrycia aż do momentu, gdy będzie w zaawansowanym stadium. Z tego względu szczególnie istotna jest profilaktyka, która obejmuje nie tylko mycie zębów, lecz także inne zabiegi. Podpowiadamy, co sprawdzi się szczególnie skutecznie w zapobieganiu próchnicy między zębami i jak ją leczyć.
Próchnica jest przewlekłą chorobą tkanek zęba. Jej bezpośrednią przyczyną jest rozwój bakterii próchnicotwórczych, które osłabiają szkliwo zębów, a następnie zębinę (warstwę wewnętrzną zębów), co stopniowo prowadzi do powstawania ubytków. Próchnica ukryta lub inaczej międzyzębowa to jedna z form choroby, która jak sama nazwa wskazuje, powstaje w przestrzeniach międzyzębowych, czyli na powierzchniach stycznych sąsiadujących ze sobą zębów. W miejscach tych trudniej zadbać o higienę, przez co częściej gromadzi się tam płytka nazębna i resztki jedzenia, które stanowią pożywkę dla bakterii przekształcających cukry z pożywienia w szkodliwe dla zębów kwasy.
W zależności od stadium rozwoju próchnicy, jej objawami mogą być między innymi przebarwienia i nieświeży oddech, większa tkliwość podczas spożywania pokarmów i czyszczeniu zębów oraz wrażliwość na wysoką i niską temperaturę czy słodki smak, a w końcu ból. Próchnicę między zębami znacznie trudniej jednak wykryć aż do momentu, gdy pojawi się ból. • transiluminacji, czyli prześwietlaniu powierzchni stycznych zębów; • fluorescencji laserem emitującym światło podczerwone.
Na wczesnym etapie typowe objawy mogą bowiem nie występować lub być mniej nasilone. Z racji na umiejscowienie trudniej też zauważyć zmiany. Nawet próchnica między przednimi zębami może być niewidoczna przy ciasnych przestrzeniach międzyzębowych, nie wspominając o innych miejscach w głębi jamy ustnej. Również doświadczony stomatolog może nie być w stanie dostrzec postępu próchnicy ukrytej bez dodatkowych badań. Chorobę można natomiast wykryć dzięki:
• badaniu radiologicznemu;
Ponieważ próchnicę ukrytą tak trudno wykryć aż do momentu, gdy jest zbyt późno na bezbolesne leczenie, bardzo istotne jest przeciwdziałanie rozwojowi bakterii w szczelinach pomiędzy zębami. Regularne, prawidłowe mycie zębów to oczywiście podstawa, ale samo nie wystarczy. Chociaż szczoteczka soniczna lepiej dociera do przestrzeni międzyzębowych, również może okazać się niewystarczająca.
Warto więc regularnie stosować nici dentystyczne lub specjalne szczoteczki międzyzębowe i irygator do zębów. W razie podatności na próchnicę między zębami pomocne będą też płyny remineralizacyjne do płukania ust.
Przeczytaj też: Jak używać irygatora do czyszczenia zębów?
Wysokiej jakości urządzenia do płukania przestrzeni międzyzębowych, takie jak irygatory Philips, wyjątkowo dobrze usuwają resztki jedzenia za pomocą wąskiego strumienia wody pod ciśnieniem. Są wygodne w użyciu oraz pozwalają dotrzeć praktycznie wszędzie, w tym poniżej linii dziąseł. Irygator pomoże więc zapobiegać nie tylko próchnicy pomiędzy jedynkami czy 1 a 2, lecz także w głębi jamy ustnej.
Irygatory Philips usuwają do 99% płytki bakteryjnej z czyszczonych obszarów¹, a ich skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych. Zapewniają przy tym nawet do 8 razy większy obszar czyszczenia dzięki technologii Quad Stream². Są również szybkie, bo dokładne czyszczenie w programie Clean trwa tylko 60 sekund.
Przeczytaj też: Jaki irygator do zębów wybrać?
W przypadku próchnicy ukrytej leczenie w dużym stopniu zależy od stadium zaawansowania choroby. Na najwcześniejszym etapie tzw. białej plamy stosuje się remineralizację za pomocą związków fluorkowych lub niefluorkowych w formie pianek albo żeli. Mocniej odwapnione miejsca i bardzo drobne ubytki można z kolei wypełnić żywicą światłoutwardzalną. Czasem też możliwe jest mniej inwazyjne usunięcie zdemineralizowanych tkanek za pomocą lasera. ² W porównaniu do zwykłej końcówki i wiodącego konkurenta; w badaniu in-vitro; indywidualne rezultaty mogą się różnić.
Po dłuższym czasie rozwoju próchnicy międzyzębowej leczenie wymaga zwykle mechanicznego usunięcia zmiany próchnicowej i uzupełnienia ubytku materiałem do wypełnień. Z wizytą u stomatologa nie należy zwlekać, ponieważ im większy ubytek, tym większa szansa, że niezbędny będzie nakład protetyczny lub ekstrakcja zęba i zastąpienie go uzupełnieniem protetycznym.
¹ W badaniu in-vitro; indywidualne rezultaty mogą się różnić.
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Ile razy dziennie myć zęby?
Zbyt częste mycie zębów może być tak samo szkodliwe, jak ich zbyt rzadkie szczotkowanie. Sprawdź, ile razy dziennie myć zęby.
Dowiedz się więcej
Próchnica ukryta. Jak zapobiegać próchnicy między zębami?
Próchnica ukryta, czyli międzyzębowa, jest trudna do wykrycia aż do zaawansowanego stadium. Zobacz jak zapobiegać próchnicy między zębami
Dowiedz się więcej
Szczoteczka soniczna dla dzieci 3-6 lat
Dobra szczoteczka soniczna dla małych dzieci umożliwia wyjątkowo dokładne mycie zębów i jest bezpieczna w użyciu. Sprawdź jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka
Dowiedz się więcej