Czas czytania: 5 Min
Posmak metalu, który pojawia się w ustach, budzi zaskoczenie i zrozumiały niepokój. Co oznacza ten metaliczny smak i czy jest się czego bać?
Za nasze wrażenia smakowe odpowiadają receptory ulokowane w kubkach smakowych. Te z kolei mieszczą się przede wszystkim na języku oraz na podniebieniu, gardle, nagłośni i w przełyku. Dzięki kubkom smakowym wiemy, czy coś jest słodkie, słone, smaczne, niesmaczne lub – no właśnie – mające posmak metalu. Niektórzy kojarzą ten smak raczej z żelazem, a lekarz nazwie to zjawisko parageuzja lub dysgeuzja. Nieprzyjemny smak psuje wrażenia z jedzenia, ale pojawia się też niezależenie od posiłku. Najczęściej sam szybko mija. Skąd się bierze?
Posmak żelaza w ustach może być skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków. Narażone na to są szczególnie osoby leczące się na nadciśnienie tętnicze oraz inne schorzenia kardiologiczne, na przykład chorobę niedokrwienną serca oraz po przebytym zawale. Środki stosowane przy cukrzycy i chorobach nerek oraz leki przeciwhistaminowe również mogą wywołać niepokojący, metaliczny posmak. Inną przyczyną mogą być zmiany hormonalne mające miejsce w organizmie kobiety w pierwszym trymestrze ciąży. Posmak metalu w ustach może się pojawiać na przykład po kawie i nie jest to powód do obaw.
Metaliczny smak w ustach może być objawem poważnej choroby, ale nie należy wpadać w panikę, jeśli to jedyny niepokojący symptom, jaki u siebie obserwujemy. Zapalenie wątroby to jedna z chorób, która daje taki objaw, ale poza nim dostrzec można bardziej charakterystyczne dla tego schorzenia dolegliwości: żółtaczkę, gorączkę, zmianę koloru moczu. Szukając przyczyny metalicznego posmaku należy się skoncentrować na jamie ustnej, bo to tu najczęściej jest problem. Nieprzyjemny posmak może pojawić się w ustach w związku z:
Nieprzyjemny posmak w ustach? Warto interweniować od razu, najlepiej myjąc zęby ze szczególnym uwzględnieniem języka lub chociaż wypłukać usta przeznaczonym do tego płynem. Jeśli nie ma takiej możliwości, dobrze jest sięgnąć po gumę do żucia lub po coś kwaśnego – landrynkę lub sok z cytrusów. To powinno rozwiązać problem przynajmniej chwilowo – jeśli metaliczny posmak powraca, konieczne jest poszukanie jego przyczyn. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u stomatologa, który oceni stan jamy ustnej i rozwiąże ewentualne problemy. Jeśli zęby i dziąsła są zdrowe i zadbane, a posmak metalu wciąż męczy, trzeba będzie szukać powodu dalej, najlepiej u internisty, który zleci wykonanie badań. Jeśli metalicznemu posmakowi towarzyszą mdłości lub ochota na nietypowe rzeczy, takie jak kreda – wizyta u specjalisty powinna odbyć się jak najszybciej.
Jeśli chcemy uniknąć metalicznego posmaku, naszym najważniejszym obowiązkiem jest codzienne dokładne mycie zębów. Na czym polega dokładne mycie zębów? Na skutecznym usunięciu resztek jedzenia, które osadzają się na zębach w postaci płytki nazębnej, co jest pierwszym krokiem do poważnych problemów – od kamienia nazębnego po choroby dziąseł. Płytkę nazębną usunąć trzeba nie tylko z powierzchni zębów, ale i z przestrzeni międzyzębowych oraz innych trudno dostępnych miejsc, bez podrażniania dziąseł. Szczoteczką manualną można próbować to zrobić, ale realne efekty i odczuwalną czystość daje mycie nowoczesną szczoteczką soniczną. Szczoteczka soniczna Philips Sonicare dzięki czyszczącej sile 62 tys. ruchów na minutę rozbija płytkę nazębną, a potem ruchem wymiatającym usuwa ją. Ten rodzaj ruchu jest najbezpieczniejszy dla dziąseł, które łatwo podrażnić przy myciu innego rodzaju szczoteczek.
Metaliczny posmak w ustach często związany jest z zanieczyszczeniami osadzającymi się na języku, dlatego nie można o nim zapomnieć przy codziennym myciu zębów. Philips Sonicare jest gotowy w tym pomóc: końcówka TongueCare+ zmienia szczoteczkę do zębów w zaawansowane urządzenie do czyszczenia języka. Zakładamy ją na rączkę szczoteczki tak jak zwykłą końcówkę. Pasuje do każdego modelu Philips Sonicare i komunikuje się ze szczoteczką dzięki wbudowanemu microchipowi. Po założeniu rączka automatycznie rozpoznaje rodzaj końcówki i wybiera odpowiedni tryb oraz poziom intensywności, aby zoptymalizować efekty czyszczenia języka. Wystarczy nacisnąć przycisk, a 240 gumowych mikrowłókien szczoteczki do języka TongueCare+ skutecznie oczyści powierzchnię języka. Staranna higiena jamy ustnej to sposób na pozbycie się metalicznego posmaku w ustach, ale też – przede wszystkim – na uniknięcie problemów, które mogą spowodować jego pojawienie się. Dla zdrowego uśmiechu, świeżego oddechu i niezakłóconego smaku ulubionych potraw – warto dbać o czystość jamy ustnej i pamiętać przy tym o języku.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Ile razy dziennie myć zęby?
Zbyt częste mycie zębów może być tak samo szkodliwe, jak ich zbyt rzadkie szczotkowanie. Sprawdź, ile razy dziennie myć zęby.
Dowiedz się więcej
Próchnica ukryta. Jak zapobiegać próchnicy między zębami?
Próchnica ukryta, czyli międzyzębowa, jest trudna do wykrycia aż do zaawansowanego stadium. Zobacz jak zapobiegać próchnicy między zębami
Dowiedz się więcej
Szczoteczka soniczna dla dzieci 3-6 lat
Dobra szczoteczka soniczna dla małych dzieci umożliwia wyjątkowo dokładne mycie zębów i jest bezpieczna w użyciu. Sprawdź jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka
Dowiedz się więcej