Naturalne szkliwo zębów jest białe i lekko przezroczyste. Z wiekiem białe zęby ciemnieją pod wpływem różnych czynników, ale można przywrócić im ich właściwy kolor dzięki zabiegowi wybielania. Jak ono wygląda i jakie metody są dostępne?
Młodzi ludzie mają zazwyczaj białe zęby, ponieważ ich szkliwo nie zdążyło nabrać innej barwy przez kontakt z różnymi substancjami w jamie ustnej. Substancje te wchodzą w reakcje chemiczne ze szkliwem, przez co traci ono swoją biel i staje się bardziej przezroczyste. Za kolor zaczyna wtedy odpowiadać ciemniejsza niż szkliwo zębina. Z czasem proces odbarwiania szkliwa pogłębia się, dlatego zęby zmieniają swój kolor. Na kolor zębów wpływają też różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Zewnętrzne to dobrze znane wszystkim przebarwienia, na które ma wpływ picie kawy, herbaty, czerwonego wina czy palenie papierosów. Wewnętrzne z kolei powstają najczęściej już na etapie powstawania i wyżynania się zębów. Ma na nie wpływ zbyt duża podaż fluoru albo podawane w dzieciństwie antybiotyki. Czasem ząb może ulec przebarwieniu już po wyrżnięciu się zęba, np. po doznanym urazie. Może dojść do krwotoku w miazdze zęba, czego efektem będzie zmiana jego koloru. Ponieważ białe zęby ciemnieją z różnych powodów, sposoby na wybielanie powinny być dostosowane indywidualnie.
Węgiel, cytryna, soda, woda utleniona…? W intrernecie można znaleźć mnóstwo rad dotyczących wybielania zębów środkami dostępnymi w niemal każdym domu. Niekoniecznie będą one skuteczne, co nie znaczy, że o biel zębów nie można zadbać samodzielnie. Paski wybielające do zębów, specjalne pasty czy szczoteczki mogą okazać się tu bardzo pomocne. Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, o białe zęby warto dbać zanim dojdzie do mocniejszych przebarwień. Pomocne są w tym szczoteczki soniczne, a w szczególności takie, które posiadają program do wybielania zebów. Tutaj szczególnie warto rozważyć szczoteczkę soniczną Philips Sonicare, która usuwa do 100% więcej przebarwień w trzy dni.1 Rezultaty Philips Sonicare są potwierdzone w badaniach klinicznych. Oprócz dobrej, sprawdzonej szczoteczki sonicznej przydatna będzie pasta wybielająca: abrazyjna lub chemiczna. Abrazyjna działa na zasadzie ścierania, więc jest skuteczna na przebarwienia zewnętrzne. Jej wadą jest jednak to, że może powodować ścieranie szkliwa, dlatego należy stosować ją ostrożnie i nie przesadzać z ilością. Stopień ścierności pasty określa się w jednostkach RDA (relative dentin abrasivity). Niski poziom, 30-70 RDA przeznaczony jest dla zębów wrażliwych, a poziom 70-100 jest odpowiedni do codziennego stosowania. W pastach wybielających jest to wartość 100-250, widać zatem istotną różnicę w stosunku do standardowych past do zębów. Z kolei pasty chemiczne działają poprzez uwalnianie nadtlenku wodoru, który wchodząc w reakcje utleniania, sprawia, że chromogeny stają się bezbarwne. Dodatkowo nadtlenek wodoru przenika do szkliwa, co wspomaga efekt wybielający.
Wybielanie zębów u dentysty nie oznacza, że efekty uzyskamy szybko. Preparaty z dużym stężeniem (powyżej 6%) nadtlenku wodoru są zakazane w Unii Europejskiej, więc stomatolodzy używają łagodniejszych środków, których działanie wymaga czasu. Najczęściej wybierane jest wybielanie zębów nakładkowe, polegające na założeniu specjalnej nakładki wypełnionej żelem. Żel wybielający może zawierać nadtlenek wodoru albo substancję, która powoduje jego uwalnianie. Nakładkę trzyma się na zębach do 7 godzin w zależności od procentu stężenia żelu. Warto dodać, że metoda ta działa przede wszystkim na przebarwienia pochodzenia zewnętrznego. W gabinetach dostępne jest też wybielanie zębów lampą, jednak jego skuteczność nie jest większa niż skuteczność wybielania nakładkowego.
Pomimo istnienia szerokiego wyboru past, nakładek i pasków wybielających, wciąż najbezpieczniej i najskuteczniej wybielimy zęby u dentysty, zwłaszcza jeśli oczekujemy wyrazistej, zdecydowanej bieli. Preparaty do stosowania w domu mają bowiem ograniczone stężenie substancji czynnych i nie mogą działać tak dobrze, jak środki stosowane przez profesjonalistów. Oczywiście i w gabinetach dentystycznych stosuje się środki o różnym natężeniu, ale rolą specjalisty jest dobór odpowiednich wybielaczy i czasu ich stosowania. Bezpieczniejsze są środki łagodniejsze, ale żeby dały podobny efekt, co mocne wybielacze, powinny być stosowane dłużej.
A co w przypadku przebarwień wewnętrznych? Tutaj możliwości wybielania są mocno ograniczone. Najskuteczniejszym sposobem, by uzyskać białe zęby jest w takim przypadku wykonanie licówek albo koron.
Wybielanie martwych zębów jest możliwe, ale odbywa się nieco inaczej niż ten sam zabieg wykonywany na zębach zdrowych. W przypadku martwych zębów aplikuje się środek wybielający bezpośrednio do zabezpieczonej komory zęba. Efekty takiego zabiegu są w większości przypadków zgodne z oczekiwaniami. Niestety, najczęściej w przypadku zębów po urazie, możliwa jest resorpcja zęba, czyli niszczenie i rozpuszczanie się tkanki w jego korzeniu.
Prawidłowo przeprowadzone wybielanie jest bezpieczne, jednak nie oznacza to, że nie wystąpią po nim żadne skutki uboczne. Najczęściej jest to nadwrażliwość zębów oraz podrażnienie dziąseł, które mija jednak po kilku dniach. Z tego powodu osoby o nadwrażliwych zębach często wahają się, czy skorzystać z zabiegu wybielania.
1. W porównaniu do szczoteczki manualnej; z końcówką W3 Premium White w programie czyszczenia White+ z użyciem wiodącej pasty wybielającej.
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Szczoteczka magnetyczna czy soniczna?
Szczoteczka magnetyczna to nowość. Dowiedz się, na czym polega ta technologia i czym różni się od sonicznej? Czym się kierować, wybierając szczoteczkę?
Dowiedz się więcej
Porównanie szczoteczek sonicznych Philips. Jaką szczoteczkę wybrać?
Szczoteczka soniczna o wiele lepiej czyści zęby od tradycyjnej szczoteczki. Jaka szczoteczka soniczna będzie najlepsza?
Dowiedz się więcej
Szczoteczka soniczna z aplikacją na telefon – jak to działa i w czym pomaga?
Szczoteczki soniczne Philips Sonicare komunikują się ze smartfonami za pomocą łączności Bluetooth. Bezpłatna aplikacja Philips Sonicare pomoże Ci zadbać o higienę jamy ustnej.
Dowiedz się więcej