Naturalny kolor zębów może być biały, mieć odcień zbliżony do kości słoniowej, a nawet do barw szaroniebieskiej lub żółtobrunatnej. Największy wpływ mają na to geny decydujące o kolorze zębiny oraz grubości i zabarwieniu szkliwa. Kolejny ważny czynnik to wiek – wraz z upływem czasu szkliwo ściera się odsłaniając tkankę zębiny o ciemniejszym kolorze. Na geny i upływ czasu trudno coś zaradzić, jednak warto wiedzieć, że o kolorze zębów w niemałym stopniu decyduje też nasza dieta i nałogi. Naturalne barwniki zawarte w niektórych produktach żywnościowych, jak np. w herbacie czy czerwonym winie, a także palenie papierosów, niestaranne szczotkowanie zębów i przyjmowane leki mogą sprawić, że nasz uśmiech nie będzie prezentował się tak, jakbyśmy tego chcieli. Co zrobić, aby mieć białe zęby.
Wizyta u stomatologa wielu osobom kojarzy się mało przyjemnie, jednak regularne kontrolowanie stanu zębów pozwoli szybko wykryć próchnicę, co nierzadko wiąże się z krótszym i mniej bolesnym leczeniem. Dentysta może też usunąć kamień nazębny, co czasem wystarczy, aby zęby stały się wyraźnie jaśniejsze. Zabieg wykonywany może być na kilka sposobów, a więc z wykorzystaniem ultradźwięków, metody piaskowania albo mechanicznej. Przy okazji dobrze też jest przyjrzeć się wypełnieniom i w razie potrzeby je wymienić. Oczywiście istnieją specjalne zabiegi mające na celu rozjaśnienie zębów. Wśród nich wymienić można specjalne nakładki wykonywane przez dentystę, które następnie nosi się w domu; a także zastosowanie preparatów wybielających i poddanie ich działaniu lampy przyspieszającej cały proces, albo – nałożenie licówek. Tego typu zabiegi są dosyć kosztowne, dlatego warto wiedzieć jak można wybielić zęby w domu.
W drogeriach obecnie nie brakuje specjalnych preparatów wybielających do samodzielnego stosowania. Stężenie substancji rozjaśniającej zęby jest w nich jednak mniejsze w porównaniu do tych wykorzystywanych w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. Istnieje też ryzyko, że źle dopasujemy nakładki do zębów, co spowoduje nierównomierne wybielanie. Zdecydowanie najprostszym sposobem na rozjaśnienie zębów jest stosowanie odpowiednich past, które kupić można w każdej niemal drogerii. Zawierają one specjalne enzymy oraz substancje ścierające usuwające osad w sposób mechaniczny. Podczas zakupów koniecznie należy sprawdzić jak wysoki wskaźnik ścieralności ma wybrany produkt – nie powinien on przekraczać 200, bo może uszkodzić szkliwo. Nie powinno się ich też używać codziennie oraz nie dłużej niż przez dwa miesiące.
Bezpieczniejszym sposobem od stosowania past zawierających substancje ścierające jest zakup szczoteczki sonicznej. Połączenie wysokiej częstotliwości drgań końcówki z szerokim zakresem ruchu włókien sprawia, że zęby czyszczone są znacznie skuteczniej niż przy użyciu szczoteczki manualnej, a płytka nazębna usuwana jest efektywniej. Warto wspomnieć, że tego typu szczoteczki są bezpieczne dla szkliwa. Pierwsze efekty bezpiecznego wybielania ze Szczoteczką soniczną Philips Sonicare DiamondClean można osiągnąć nawet już po 3 dniach, w zależności od końcówki szczoteczki którą wybierzesz. Włókna szczoteczki Sonicare DiamondClean ma kształt rombu, dzięki czemu z jej pomocą skuteczniej usuniemy przebarwienia spowodowane przez jedzenie i napoje.
Na wygląd naszego uśmiechu wpływa też dieta, a niektóre produkty żywnościowe pozwalają osiągnąć w naturalny sposób piękniejszy uśmiech. Co jeść, aby mieć białe zęby? Surowe warzywa i owoce – zadziałają one jak papier ścierny, który usuwa płytkę nazębną, a poza tym pobudzą produkcję śliny zapobiegającej jej osadzaniu się. Zawarty w cytrusach kwas działa podobnie, a dodatkowo pomoże usunąć przebarwienia z kawy czy czerwonego wina. Jeśli nie chcesz rezygnować z małej czarnej lub herbaty, sięgnij po szczoteczkę soniczną, jak np. Philips Sonicare, która pozwoli pozbyć się nieestetycznych przebarwień.
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Ile razy dziennie myć zęby?
Zbyt częste mycie zębów może być tak samo szkodliwe, jak ich zbyt rzadkie szczotkowanie. Sprawdź, ile razy dziennie myć zęby.
Dowiedz się więcej
Próchnica ukryta. Jak zapobiegać próchnicy między zębami?
Próchnica ukryta, czyli międzyzębowa, jest trudna do wykrycia aż do zaawansowanego stadium. Zobacz jak zapobiegać próchnicy między zębami
Dowiedz się więcej
Szczoteczka soniczna dla dzieci 3-6 lat
Dobra szczoteczka soniczna dla małych dzieci umożliwia wyjątkowo dokładne mycie zębów i jest bezpieczna w użyciu. Sprawdź jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka
Dowiedz się więcej