Czas czytania: 4 min
Brak jednego lub kilku zębów może utrudniać jedzenie i mówienie, często odbiera też pewność siebie. Ratunkiem w takiej sytuacji są implanty zębowe, z którymi można żyć i uśmiechać się jak dawniej. Co jednak z myciem zębów, gdy jest wśród nich implant? Jak czyścić implanty?
Na początek warto wyjaśnić, co to jest implant zęba, ponieważ często mylnie brana za implant jest ta część, którą widać - sztuczny ząb, czyli korona zębowa. Implant to śruba, najczęściej tytanowa, na której korona jest zamocowana, co oznacza, że zastępuje on korzeń i środkową część zęba. To rozwiązanie wygodne i trwałe, które pozwala żyć jak dawniej po utracie zęba lub zębów. Można w ten sposób zastąpić nawet wszystkie zęby i cieszyć się pięknym uśmiechem bez kłopotów związanych z wyjmowaną protezą starego typu. Ruchome protezy mogą się bowiem wiązać z różnymi chorobami jamy ustnej (np. afty , pleśniawki ) oraz nie dają takiej pewności siebie, jak implanty. Wadą implantów jest przede wszystkim cena, dlatego po decyzji o jednym lub kilku implantach, kluczowa staje się sprawa prawidłowej codziennej pielęgnacji i mycia zębów.
Zabieg wszczepiania implantu to poważna operacja, po której konieczna jest wyjątkowa ostrożność przez mniej więcej pół roku. Jaka szczoteczka będzie dobra do implantów? Delikatna szczoteczka z miękkim włosiem powinna się sprawdzić. Jeśli chcemy od razu używać szczoteczki elektrycznej, to najlepszym rozwiązaniem jest soniczna, ponieważ jej praca opiera się na emisji fal dźwiękowych, a nie na mechanicznym ruchu szczoteczki, jak w przypadku szczoteczek oscylacyjno-rotacyjnych, czyli tych z okrągłą główką. Okolica implantu jeszcze długo po zabiegu jest delikatna i każdy uraz mechaniczny może utrudnić gojenie i przyjmowanie implantu.
Do mycia zębów, wśród których są implanty, potrzebna jest szczoteczka, która naprawdę dobrze czyści. Co prawda sztucznej koronie zęba nie grozi próchnica, ale to nie znaczy, że można zaniedbać higienę. Wręcz przeciwnie! Zła higiena lub jej brak może doprowadzić do stanu zapalnego wokół implantu (tzw. periimplantitis), a w konsekwencji do obniżenia linii dziąsła, zaniku kości i odsłonięcia powierzchni implantu, co może zepsuć efekt estetyczny. W przypadku wieloletnich zaniedbań i permanentnego stanu zapalnego może dojść nawet do utraty implantu. Regularne usuwanie płytki nazębnej i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, zapobieganie kamieniowi nazębnemu, nabiera szczególnego znaczenia przy implancie. Ponieważ ma on znacznie mniejszą średnicę niż korzeń zęba, korona na implancie schodzi głęboko pod dziąsło. Powstają w ten sposób idealne warunki do głębokiego zalegania resztek pokarmowych, co może powodować stan zapalny dziąsła.
Szczoteczka soniczna to świetne rozwiązanie do mycia zębów z implantem, nie tylko zaraz po zdjęciu szwów. Czyszcząca siła aż 62 tyś. ruchów Philips Sonicare na minutę to połączenie dynamicznego ruchu końcówki, która rozbija płytkę bakteryjną i szerokich ruchów wymiatających włókien szczoteczki, które skutecznie usuwają już rozbitą płytkę bakteryjną. Chociaż opis pracy szczoteczki sonicznej zapowiada gwałtowny proces, wszystko to dzieje się w sposób niezwykle delikatny dla dziąseł, ponieważ podstawą technologii sonicznej są ultradźwięki. Ruchy, które wykonuje włosie szczoteczki, są minimalne i bezpieczne dla wrażliwych okolic. Taki właśnie standard pracy szczoteczek sonicznych Philips Sonicare sprawił, że są to szczoteczki soniczne rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.
Oprócz szczoteczki używanej do mycia zębów naturalnych i sztucznych, ważne są też końcówki, które w przypadku Philips Sonicare dodatkowo zwiększają skuteczność czyszczenia. Ich unikalny kształt oraz specjalistyczne włókna zostały zaprojektowane we współpracy z dentystami, dzięki czemu zapewniają lepsze pokrycie zęba i dotarcie do przestrzeni międzyzębowych. Końcówka All-in-One, która pasuje do każdego modelu szczoteczki sonicznej Philips Sonicare: Zadbane dziąsła i zęby bez płytki nazębnej to warunki, w których implant może przez lata służyć bez problemów. Wszystko dla zdrowego uśmiechu!
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Ile razy dziennie myć zęby?
Zbyt częste mycie zębów może być tak samo szkodliwe, jak ich zbyt rzadkie szczotkowanie. Sprawdź, ile razy dziennie myć zęby.
Dowiedz się więcej
Próchnica ukryta. Jak zapobiegać próchnicy między zębami?
Próchnica ukryta, czyli międzyzębowa, jest trudna do wykrycia aż do zaawansowanego stadium. Zobacz jak zapobiegać próchnicy między zębami
Dowiedz się więcej
Szczoteczka soniczna dla dzieci 3-6 lat
Dobra szczoteczka soniczna dla małych dzieci umożliwia wyjątkowo dokładne mycie zębów i jest bezpieczna w użyciu. Sprawdź jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka
Dowiedz się więcej