Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. W tym czasie trzeba zwracać szczególną uwagę nie tylko na dobro przyszłej mamy, ale również nienarodzonego malca. Z uwagi na bezpieczeństwo, nie wszystkie procedury medyczne mogą być przeprowadzane u pacjentek, które spodziewają się dziecka.
Na samym początku należy rozprawić się z mitem. Pacjentka będąca w ciąży nie tylko nie musi obawiać się wizyt w gabinecie stomatologicznym, ale wręcz powinna poddawać się profilaktyce oraz leczeniu. Ból zęba to poważny objaw, którego nie wolno lekceważyć również w trakcie ciąży. Przyczyn bólu zęba może być wiele, ale najczęściej powstaje on na tle daleko posuniętych zmian próchniczych. Ciąża sama w sobie nie powoduje próchnicy, ale uważa się, że zmiany składu śliny oraz pH w jamie ustnej mogą być czynnikiem sprzyjającym powstawaniu ubytków. Zmiany hormonalne u przyszłej mamy powodują zaburzenia w obrębie dziąseł i utrudniają utrzymanie higieny jamy ustnej. Najlepszy moment na zaleczenie wszystkich ubytków przypada na okres przed planowaniem dziecka, ale zdarza się, że próchnica objawia się dopiero w ciąży. W takim przypadku leczenie stomatologiczne jest konieczne. Próchnica oraz choroby przyzębia to poważne stany, będące zagrożeniem dla płodu. Mogą prowadzić do zakażeń wewnątrzmacicznych; są także udowodnionym naukowo czynnikiem wzrostu ryzyka porodu przedwczesnego.
Czasami lepszym rozwiązaniem niż leczenie okazuje się usunięcie zęba. Takie postępowanie może rodzić negatywne konsekwencje, zarówno dla matki, jak i dla płodu, ale w tym przypadku lekarz powinien wybrać „mniejsze zło”. Za czas optymalny do usuwania zębów uważa się II bądź III trymestr ciąży. O fakcie bycia w ciąży należy od razu poinformować stomatologa. Pozwoli to na dobranie odpowiedniego środka do znieczulenia miejscowego, a w razie potrzeby stosowania antybiotyków po zabiegu – umożliwi wybór leku bezpiecznego dla płodu.
Zabiegi profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym i codzienna higiena jamy ustnej to klucz do zdrowego uśmiechu również w ciąży. Skaling należy do zabiegów minimalnie inwazyjnych, a do jego przeprowadzenia można użyć przyrządów opierających działanie na ultradźwiękach – tych samych, które stosuje się w czasie badania USG, a więc bezpiecznych dla płodu. Jeśli chodzi o odpowiedni moment do wykonania zabiegu – zdania są podzielone. Najczęściej pada jednak stwierdzenie, że to II trymestr ciąży. Ostateczną decyzję o kwalifikacji podejmuje dentysta.
Faktem jest, że promienie rentgenowskie mają niekorzystny wpływ na rozwój płodu, szczególnie w początkowych etapach ciąży. Lekarz zawsze musi ocenić bilans zysków i strat, ale warto wiedzieć, że nowoczesna aparatura diagnostyczna nie ma nic wspólnego z historycznymi maszynami, uwalniającymi dużą dawkę promieniowania. Wiązka kierowana jest tylko w kierunku jamy ustnej – miejsca mocno oddalonego od płodu. Ponadto, w celu zapewnienia maksimum bezpieczeństwa malucha, brzuch osłania się specjalnym, ołowianym fartuchem, który zatrzymuje groźne promieniowanie.
Jeśli przed ciążą zostały zaleczone ewentualne ubytki, dobrym czasem na wizytę u dentysty będzie początek drugiego trymestru. Przyjmuje się, że drugi trymestr to najlepszy okres w czasie ciąży na wizytę u stomatologa i wykonanie potrzebnych zabiegów. Częstotliwość dalszych wizyt najlepiej skonsultować z lekarzem.
Zaleceniem stomatologów jest robienie przeglądu u dentysty nie rzadziej niż co sześć miesięcy. Z uwagi na zmiany hormonalne w ciąży, sprzyjające powstawaniu ubytków warto jednak tą częstotliwość zwiększyć. Będąc w ciąży koniecznie należy zgłosić się do dentysty, jeśli zauważamy jakiekolwiek niepokojące objawy.
Power Flosser 7000
Irygator do zębów
HX3911/40
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Szczoteczka magnetyczna czy soniczna?
Szczoteczka magnetyczna to nowość. Dowiedz się, na czym polega ta technologia i czym różni się od sonicznej? Czym się kierować, wybierając szczoteczkę?
Dowiedz się więcej
Porównanie szczoteczek sonicznych Philips. Jaką szczoteczkę wybrać?
Szczoteczka soniczna o wiele lepiej czyści zęby od tradycyjnej szczoteczki. Jaka szczoteczka soniczna będzie najlepsza?
Dowiedz się więcej
Szczoteczka soniczna z aplikacją na telefon – jak to działa i w czym pomaga?
Szczoteczki soniczne Philips Sonicare komunikują się ze smartfonami za pomocą łączności Bluetooth. Bezpłatna aplikacja Philips Sonicare pomoże Ci zadbać o higienę jamy ustnej.
Dowiedz się więcej