Czas czytania: 5 Min
Urządzenia ›› Jak wyczyścić i odkamienić irygator do zębów?
Urządzenia ›› Jak wyczyścić i odkamienić irygator do zębów?
Spis treści
Zachowanie zdrowego uśmiechu staje się coraz łatwiejsze dzięki nowoczesnym technologiom dostępnym na wyciągnięcie ręki. Regularnie stosowany irygator do zębów niesie za sobą ogromne korzyści zdrowotne — sprzęt ten pozwala na jeszcze dokładniejsze czyszczenie jamy ustnej niż w przypadku stosowania klasycznych szczoteczek do zębów. Jednak urządzenie, aby służyło długo, powinno być właściwie czyszczone. Jak wykonać podstawową konserwację urządzenia, by zapewnić wysoką jakość czyszczenia zębów?
Irygatory zyskują stale na popularności. Nic w tym dziwnego, gdyż pozwalają na łatwe, szybkie i – co najważniejsze – dokładne wyczyszczenie okolic międzyzębowych w domowym zaciszu. Regularne stosowanie irygatora do zębów przynosi ogromną korzyść dla zdrowia całej jamy ustnej, zarówno zębów, jak i dziąseł. Właściwa higiena przekłada się na mniejsze ryzyko występowania próchnicy, odkładania się płytki oraz kamienia nazębnego, a także niweluje nieprzyjemny zapach z ust.
Decydując się na właściwe akcesoria do higieny jamy ustnej, można wybrać spośród wielu modeli i rozwiązań technologicznych. Irygatory stomatologiczne różnią się między sobą: To, jaki irygator do zębów wybrać, zależy wyłącznie od Twoich osobistych preferencji oraz potrzeb. Kupując tego typu urządzenie, zwróć uwagę m.in. na wykorzystane w nim technologie. Przykładowo, w irygatorach Philips zastosowano specjalny system wypłukiwania przestrzeni międzyzębowych, który jest dostosowany również do wrażliwych dziąseł. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu: Irygatory Philips Sonicare Power Flosser z technologią QuadStream – co trzeba o nich wiedzieć?
Aby zrozumieć, jak ważne jest utrzymywanie irygatora do zębów w należytej czystości, warto poznać jego budowę. Urządzenie wyposażone jest w zbiornik na wodę, która wykorzystywana jest w trakcie pracy do oczyszczenia złogów bakteryjnych z powierzchni międzyzębowych. Woda przepływa pod ciśnieniem przez dyszę lub/i wężyk.Czasem płyn zalega w częściach irygatora, stanowiąc ryzyko odkładania się złogów mineralnych (kamienia), osadów oraz namnażania bakterii. Podstawowa wiedza o częściach budujących urządzenie pozwala lepiej zwizualizować sobie elementy mogące ulegać zanieczyszczeniu.
Zwracając uwagę na budowę irygatora, wyszczególniliśmy wąskie elementy — dyszę oraz wężyk, których główną rolą jest przeprowadzanie wody z wnętrza pojemnika aż do końcówki czyszczącej. Ze względu na niewielkie światło w częściach doprowadzających wodę, możliwe jest ich szybkie odłożenie się kamienia lub osadów, skutecznie utrudniających właściwe funkcjonowanie irygatora.Złogi zalegające w wężyku lub dyszy, przez stopniowe przyrastanie, osłabiają wydajność urządzenia przez utrudnianie przepływu wody. Strumień wody, który wytwarzany jest przez urządzenie pełne osadów, staje się przerywany, znacznie mniej skuteczny w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, natomiast w bardziej skrajnych przypadkach również może zupełnie zaniknąć. Urządzenie, w którym zalegają złogi, może ulec uszkodzeniu, a dodatkowo być miejscem rozwoju bakterii.
To może Cię zainteresować: Czym czyścić przestrzenie międzyzębowe?
Właściwa higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów, oczyszczanie powierzchni międzyzębowych i wizyty stomatologiczne, ale także dbałość o czystość wykorzystywanych urządzeń. Podstawowym działaniem jest każdorazowe opróżnianie i przepłukiwanie urządzenia po jego użyciu. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko rozwoju bakterii preferujących wilgotne środowisko, a także zmniejszy ryzyko powstawania osadów mineralnych w przewodach irygatora. Co 2-3 miesiące należy jednak dokładnie wymyć urządzenie, najlepiej przy pomocy środków dedykowanych temu celowi, które nie tylko usuwają złogi, ale również dezynfekują najważniejsze elementy.
Jeśli do irygatora stomatologicznego trafia twarda woda, warto regularnie kontrolować stan części urządzenia. Każdorazowo po zaobserwowaniu osłabienia strumienia wody warto zastosować preparaty rozpuszczające złogi mineralne — najlepiej te dedykowane do domowych irygatorów. Jest to również konieczne w przypadku, kiedy urządzenie przez długi okres nie było używane.Czy można usunąć kamień z przewodów za pomocą domowych specyfików? Wiele osób stosuje łatwo dostępne produkty, takie jak kwas cytrynowy czy ocet, do rozpuszczania kamienia lub czyszczenia urządzeń. Jednak zanim wypróbujemy metody domowe czyszczenia irygatora, sięgnijmy po instrukcję obsługi urządzenia, aby zweryfikować bezpieczeństwo takiego zabiegu. Przeczytaj także: Próchnica ukryta – jak zapobiegać powstawaniu próchnicy między zębami?
1Re, D et al. “Is a new sonic toothbrush more effective in plaque removal than a manual toothbrush?.” European journal of paediatric dentistry vol. 16,1 (2015): 13-8.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Ile razy dziennie myć zęby?
Zbyt częste mycie zębów może być tak samo szkodliwe, jak ich zbyt rzadkie szczotkowanie. Sprawdź, ile razy dziennie myć zęby.
Dowiedz się więcej
Próchnica ukryta. Jak zapobiegać próchnicy między zębami?
Próchnica ukryta, czyli międzyzębowa, jest trudna do wykrycia aż do zaawansowanego stadium. Zobacz jak zapobiegać próchnicy między zębami
Dowiedz się więcej
Szczoteczka soniczna dla dzieci 3-6 lat
Dobra szczoteczka soniczna dla małych dzieci umożliwia wyjątkowo dokładne mycie zębów i jest bezpieczna w użyciu. Sprawdź jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka
Dowiedz się więcej