Po 18 tygodniu ciąży pierwszy trymestr dobiega końca (przy odrobinie szczęścia skończą się również poranne mdłości) i rozpoczyna się „kwitnący” drugi trymestr. Czego możesz się spodziewać po swoim ciele oprócz rosnącego brzucha?
Dzięki hormonowi ciałka żółtego, progesteronowi oraz zwiększeniu się ilości tlenu w krwiobiegu, ciało i skóra zaczynają promienieć, nadając zdrowy wygląd.
W tym czasie włosy będą rosły szybciej i rzadziej wypadały, co dla większości kobiet oznacza zyskanie wymarzonego wyglądu niczym z okładki magazynu modowego: włosy staną się gęste oraz lśniące. W dodatku skóra będzie lepiej zatrzymywać wodę, przez co stanie się lekko uwypuklona, dzięki czemu wygładzone zostaną zmarszczki i załamania.
Bilans białkowy skóry ulegnie zmianie, przez co stanie się ona mniej elastyczna, a jej zewnętrzne warstwy cieńsze. Może to być przyczyną ciemniejszego zabarwienia stopniowo napinającej się skóry brzucha. Jednak problem ten nie dotyczy wyłącznie Ciebie — rozstępy i przebarwienia skórne dotykają 90% przyszłych mam. Na szczęście przebarwienia znikną w ciągu sześciu miesięcy od narodzin dziecka.
Wiele kobiet dostrzega także ciemną pionową linię biegnącą w dół od pępka. To tzw. „linea nigra”, która spowodowana jest zwiększeniem produkcji pigmentu przez hormony. Przebarwienie to również z czasem zanika.
Na tym etapie funkcjonuje już mózg, rdzeń kręgowy oraz serce Twojego dziecka, a także zakończyło się formowanie jego palców oraz narządów płciowych. W miarę rozwoju dziecko będzie stopniowo zaczynać ssać, połykać, poruszać się oraz słyszeć. Pod koniec drugiego trymestru dziecko może również zacząć reagować na dźwięki. Jak pokazują badania, obok szarpnięć i kopnięć, które są reakcją dziecka na głośne odgłosy, puls dziecka obniża się kiedy słyszy głos mamy, co świadczy o jego zdolności poznawania głosu oraz uspokajającym wpływie znajomych dźwięków.
Wraz ze wzrostem dziecka u mam może pojawić się wzrost wagi. Wartości, których należy się spodziewać przedstawiono tutaj.
Pamiętaj, że informacje zawarte w niniejszych artykułach mają jedynie charakter ogólnych porad i w żadnym razie nie powinny zastępować profesjonalnej porady medycznej. Jeśli Ty, Twoja rodzina lub Twoje dziecko cierpicie na schorzenia, macie symptomy o ostrym i długotrwałym przebiegu lub jeśli potrzebujecie konkretnej porady medycznej, skorzystajcie z pomocy lekarskiej. Firma Philips AVENT nie ponosi odpowiedzialności za jakiegokolwiek rodzaju szkody wynikające z korzystania z informacji zawartych na tej stronie.
Wkładki laktacyjne
SCF254/61
Elektryczny laktator Premium Plus
SCF392/11
Laktator ręczny
SCF430/16
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej