Zgodnie z zaleceniami WHO niemowlę przez pierwsze pół roku życia powinno żywić się tylko mlekiem mamy . Jednak 6-miesięczne dziecko jest już gotowe, by oprócz karmienia piersią zjadać też pokarmy stałe i poznawać nowe smaki. Ile posiłków dziennie wystarczy dla 6-miesięcznego dziecka, jak często je karmić i co można mu podawać?
Dla niemowlaka w tym wieku mleko nadal jest podstawą diety, jednak nie dostarcza już wszystkich składników odżywczych. Gdy maluszek skoczy 6 miesięcy, musicie stopniowo zwiększać różnorodność jego posiłków. Dziecko w wieku 6 miesięcy powinno jeść 5 posiłków dziennie. 4 z nich to porcje po około 150-160 ml mleka. Jeden posiłek w ciągu dnia służy do rozszerzania diety niemowlaka i nauki jedzenia nowych pokarmów. Na początku przygody z obiadkami dziecko może jeść niewiele, np. kilka łyżeczek przecieru z warzyw. Nie przejmujcie się tym – maleństwo potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do nowego smaku i sposobu karmienia. Zobacz też: Etapy rozszerzania diety
Rozszerzanie diety dziecka to spora zmiana zarówno dla niemowlęcia, jak i dla Was, rodziców. Przy założeniu, że dziecko karmione jest 5 razy dziennie, posiłki powinniście podawać mu orientacyjnie co około 3 godziny. Warto wiedzieć, że częstotliwość karmienia to naprawdę indywidualna sprawa i zależy od sposobu podawania mleka oraz – po prostu – preferencji samego niemowlęcia. Obserwujcie swoje maleństwo i zwracajcie uwagę na oznaki głodu oraz sytości. Gdy niemowlę jest głodne, może: Jeśli z kolei zauważycie, że dziecko wolniej ssie, zasypia podczas karmienia albo ignoruje pierś , to znaczy, że już się najadło. W ustalaniu pór karmienia malucha należy więc zachować zdrowy rozsądek i nauczyć się rozpoznawać potrzeby niemowlaka.
Do żywienia niemowląt podchodźcie ostrożnie i racjonalnie. Cztery na pięć posiłków dziennie dla półrocznego dziecka nadal powinno stanowić mleko. Jeden posiłek mleczny zastąpcie obiadkiem złożonym z pokarmów uzupełniających. Na początek rozszerzenia diety wybierzcie pojedyncze składniki, które mają łagodny smak i gładką konsystencję. Świetnie sprawdzą się przeciery i musy. Choć najczęściej maluchy łatwiej oswajają się ze smakiem owoców i to je chętniej zjadają, warto zacząć od warzyw. Dzięki temu dziecko nauczy się ich smaku i być może będzie chętniej jadło warzywa w przyszłości. Jeśli zaczniecie od warzyw, owoce możecie wprowadzić nieco później.
Od 6. miesiąca życia dziecko zaczyna potrzebować składników odżywczych, których mleko nie dostarcza. Rozszerzanie diety zacznijcie od kleiku ryżowego, a potem innych płatków zbożowych. Gdy maluch jest w stanie zjeść co najmniej 4 łyżki stołowe płatków dziennie, możecie powoli wprowadzać warzywa – ugotowane i rozdrobnione. Wybierajcie produkty o łagodnym smaku, np. marchewkę, dynię, zieloną fasolkę czy groszek. Zacznijcie od 1 łyżki stołowej dziennie i zwiększajcie porcje, aż niemowlę będzie zjadać 4-5 łyżek warzyw dziennie. Następny krok to włączenie do diety dziecka owoców według tej samej zasady, która obowiązuje przy warzywach. One również powinny być obrane, ugotowane i rozdrobnione. Możecie też wykorzystać sok owocowy 100% w ilości od 60 do 120 ml. Sok należy rozcieńczyć wodą w proporcji 1:2. Podajcie go maluchowi w kubeczku. Dowiedz się więcej: Rozszerzanie diety niemowlaka Aby dokładnie ustalić, ile powinno jeść Wasze dziecko i jak często, skonsultujcie się z pediatrą lub dietetykiem.
Dziecko powinno zacząć jeść mięso dopiero w wieku 8-9 miesięcy, dlatego dania i zupki warzywno-mięsne zostawcie na później.
Należy pamiętać, że informacje zawarte w artykule mają wyłącznie charakter ogólny i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Jeśli u Ciebie, członka Twojej rodziny lub Twojego dziecka występują nasilone lub utrzymujące się objawy lub schorzenia, bądź jeśli zachodzi potrzeba zasięgnięcia konkretnej porady lekarskiej, skorzystaj z pomocy medycznej. Philips AVENT nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikające z wykorzystania informacji zamieszczonych na niniejszej witrynie internetowej.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej