Rozszerzanie diety to długi proces uczenia się nowych smaków. Żeby niemowlę chętnie i z przyjemnością jadało różne potrawy, musi mieć okazję ich spróbować.
Gdy maluszek opanuje już sztukę jedzenia stałych pokarmów, jego codzienny jadłospis powinien zawierać produkty z czterech podstawowych grup, co pozwoli zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Najlepiej, gdyby pożywne menu dziecka pokrywało się z menu pozostałych członków rodziny. Cztery podstawowe grupy pokarmów to:
Artykuł na podstawie publikacji Clinical Paediatric Dietetics, wydanie 3 z 2007 r.
Jako pierwsze pokarmy stałe można niemowlęciu podać dowolne z wymienionych poniżej produktów, lecz większość mam na początku wprowadza do diety maluszka kaszki zbożowe oraz warzywa korzeniowe lub owoce wymieszane z własnym pokarmem lub mlekiem modyfikowanym. Dowolne owoce Dowolne zboża, np. ryż, owies, pszenica i kukurydza Chude, gotowane mięso, drób lub ryba Jajka – gotowane na twardo Nasiona roślin strączkowych, w tym soczewica i ciecierzyca np. w formie gulaszu lub hummusu Orzechy – zmielone lub w postaci masła orzechowego, np. mielone migdały lub gładkie masło z orzeszków ziemnych Naturalny serek twarogowy i jogurt Tarty żółty ser do posypania gorących potraw. Pierwszych kilka pokarmów wprowadź w postaci rzadkiego przecieru. Następnie, gdy dziecko przyzwyczai się do karmienia łyżeczką, zmień konsystencję potraw na gęstszy przecier lub puree. Umiejętności do opanowania: Dowolne warzywa
Konsystencja
W diecie niemowlęcia mogą znaleźć się pokarmy ze wszystkich grup wymienionych powyżej oraz: Wątróbka – najwyżej jedna mała porcja tygodniowo ze względu na wysoką zawartość witaminy A. Potrawy rozgniecione widelcem z miękkimi grudkami oraz kawałki miękkich produktów, które dziecko może samodzielnie trzymać w rączce. Mięso należy nadal podawać w formie zmiksowanej, lub ewentualnie rozgniecionej, jeśli jest bardzo miękkie. Umiejętności do opanowania: Kawałki miękkich owoców, np. mango, melon, banan, miękka dojrzała gruszka, brzoskwinia, papaja i kiwi Ugotowane warzywa w słupkach, np. marchewka, cukinia, ziemniaki i bataty, a także zielony groszek Cząstki gotowanych warzyw, np. różyczki kalafiora lub brokułów Gotowany makaron Skórki chleba lub tostów Kosteczki żółtego sera Pieczone, miękkie warzywa w słupkach, np. ziemniaki i bataty, pasternak, papryka, marchewka, cukinia. Woda podawana w kubeczku do posiłków. Posiłki powinny kończyć się karmieniem piersią lub mlekiem modyfikowanym, bądź mlecznym deserkiem. Mocno rozcieńczone soki owocowe podawane w kubeczku, wspomagające przyswajanie żelaza z pokarmów wegetariańskich.Konsystencja
Przykłady miękkich produktów, które dziecko może samodzielnie trzymać w rączce
Napoje
W diecie niemowlęcia mogą znaleźć się pokarmy ze wszystkich grup wymienionych powyżej oraz dania przygotowywane dla całej rodziny bez dodatku soli i cukru. Pokarmy siekane lub rozdrobnione, produkty w kawałkach trzymane samodzielnie przez dziecko (na przykład surowe warzywa w słupkach) oraz posiłki spożywane przez całą rodzinę, np. kanapki lub tosty. Umiejętności do opanowania: Konsystencja
Większość rocznych dzieci może już jeść to samo, co pozostali członkowie rodziny, pod warunkiem, że jest to odpowiednio zbilansowana dieta. Dozwolone są także niektóre produkty niezalecane w okresie niemowlęcym: Miód Produkty konserwowane solą, takie jak bekon i produkty w puszkach z dodatkiem soli Niepasteryzowane miękkie sery Produkty z dodatkiem cukru – należy podawać je wyłącznie w porach posiłków, żeby uniknąć rozwoju próchnicy. W jadłospisie rocznego dziecka może się już znaleźć pełnotłuste mleko krowie. Mleka o obniżonej zawartości tłuszczu nie należy wprowadzać do diety maluszka przed ukończeniem przez niego dwóch lat życia.Napoje
Należy pamiętać, że informacje zawarte w artykule mają wyłącznie charakter ogólny i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Jeśli u Ciebie, członka Twojej rodziny lub Twojego dziecka występują nasilone lub utrzymujące się objawy lub schorzenia, bądź jeśli zachodzi potrzeba zasięgnięcia konkretnej porady lekarskiej, skorzystaj z pomocy medycznej. Philips AVENT nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikające z wykorzystania informacji zamieszczonych na niniejszej witrynie internetowej.
Pojemniki do przechowywania
5 sztuk
SCF619/05
Premium
Blender parowy 4 w 1
SCF885/01
Advanced
Blender parowy 2 w 1
SCF870/20
Kubki ze słomką
SCF796/02
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej