Czas czytania: 5 min
Kiedy należy przestać karmić piersią? To zależy wyłącznie od Ciebie! Kiedy zarówno mama, jak i niemowlę będą gotowi do odstawienia od piersi, te wskazówki i porady, jak właśnie przestać karmić piersią i jak zacząć odstawiać dziecko od piersi, pomogą w najbardziej łagodny sposób dokonać tego przejścia.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie dzieci wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy i w połączeniu z uzupełniającym pokarmem stałym do dwóch lat lub dłużej. Wiele matek decyduje się na odstawienie piersi przed upływem dwunastu miesięcy. Powrót do pracy może mieć wpływ na podjęcie decyzji o przerwaniu karmienia piersią. Jeżeli chcesz, aby dziecko nadal było karmione Twoim mlekiem, podczas gdy jesteś w pracy, możesz zdecydować się na użycie laktatora zamiast karmienia piersią.
Odstawienie dziecka od piersi jest decyzją indywidualną. Nie ma ustalonego harmonogramu, którego trzeba przestrzegać. Każda matka i dziecko jest wyjątkowe, a odstawianie od karmienia piersi powinno odbywać się w sposób, który jest wygodny dla obojga.
Myśląc o tym, kiedy należy przestać karmić piersią, należy również zastanowić się, kiedy należy zacząć przestawiać dziecko na stały pokarm. Maluchy zazwyczaj pokazują, że są gotowe do rozpoczęcia spożywania pokarmów stałych na trzy główne sposoby:
Kiedy zarówno dla matki, jak i dla dziecka staje się jasne, że nadszedł czas na odstawienie od piersi, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, aby zapewnić płynne przejście. Oto nasze rady, jak odstawić dziecko od piersi.
Gdy zaczynasz odstawiać dziecko od piersi, karmienie piersią nie kończy się od razu - ważne jest, abyś robiła to stopniowo. W ten sposób oboje będziecie mieli czas na dostosowanie się do wszelkich zmian fizycznych i emocjonalnych. Zbyt szybkie zaprzestanie karmienia piersią może spowodować także takie problemy jak obrzęk lub ogólny dyskomfort piersi.
Aby zapobiec obrzękowi podczas odstawiania od piersi, matki mogą być zmuszone do odciągania mleka, zwłaszcza jeśli ich dziecko ma mniej niż rok. Jednym ze sposobów na wygodne wstrzymanie produkcji mleka jest ściąganie nieco mniejszej ilości mleka niż zwykle. To sygnał dla organizmu, że należy produkować mniej mleka. Jeżeli interesujesz się, jak stopniowo zatrzymać produkcję mleka, ważne jest, aby odciągać pokarm krócej niż zwykle (gdyż odciąganie pokarmu stymuluje jego produkcję). Laktatory z serii Philips Avent umożliwiają spersonalizowanie ustawień, aby to osiągnąć. Jeżeli odciągasz mleko, ponieważ nie możesz być przy dziecku w porze karmienia, można je przechowywać w lodówce lub zamrażarce w pojemnikach do przechowywania mleka Philips Avent. Są one idealnym uzupełnieniem laktatora, z adapterami, które umożliwiają efektywne odciąganie i przechowywanie mleka matki.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak powoli przestać produkować mleko, zalecamy rezygnację z jednej sesji karmienia piersią w tygodniu - najpierw z karmienia południowego (lub tego, które dziecko lubi najmniej). Ostatnimi sesjami karmienia piersią, które należy odstawić, są zazwyczaj karmienia przed snem i po przebudzeniu, ponieważ są to często ulubione pory karmienia dziecka.
Oprócz zmian fizycznych, które towarzyszą odstawianiu od piersi, zmiany w harmonogramie karmienia piersią mogą również prowadzić do zmian emocjonalnych zarówno u matki, jak i dziecka. Dodatkowe przytulanie i czułość w tym czasie może pomóc utrzymać uczucie bliskości i połączenia, które oboje odczuwaliście podczas karmienia piersią.
Innym sposobem, aby pomóc dziecku dostosować się do tych nowych zmian, jest oferowanie alternatywnych pokarmów podczas pierwotnych pór karmienia piersią. Dzieciom, które mają rok lub więcej i przeszły już na pokarmy stałe, można podawać mleko krowie lub przekąski. Urządzenia do przygotowywania posiłków dla dzieci firmy Philips Avent ułatwiają gotowanie na parze, miksowanie i podawanie pożywnych, pełnych smaku potraw na każdym etapie odstawiania od piersi.
SCF392/11
Zainspirowany przez dziecko, idealny dla mamy
Elektryczny laktator Philips Avent zapewnia skuteczny wypływ pokarmu i delikatnie dostosowuje się do rozmiaru i kształtu brodawki sutkowej. Charakteryzuje go najnowsza technologia Natural Motion, w której ssanie i nacisk na sutek perfekcyjnie odwzorowują zachowanie dziecka w trakcie karmienia.
Zobacz wszystkie korzyści Wiedza o tym, jak odstawić dziecko od piersi, to jedno, ale umiejętność pogodzenia się z tym to drugie! Chociaż odstawienie od piersi jest naturalną częścią doświadczenia związanego z karmieniem piersią, jest to bardzo ważna zmiana dla matek i ich dzieci. Wraz z nową dumą ze wzrostu i rozwoju dziecka, często pojawia się smutek. Karmienie piersią tworzy szczególną więź między matkami i ich maleństwami. Dlatego jest całkowicie naturalne, że trudno jest się pożegnać z karmieniem dziecka piersią. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, nie wahaj się zasięgnąć opinii specjalisty. Sources:
1 WHO: Infant and young child feeding
2 NHS: Weaning: Ready or not?
3 NHS: Your baby’s first solid foods
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej