Czas czytania: 7 min
Twój bobas rośnie jak na drożdżach, w związku z czym myślisz o tym, by zacząć stopniowo rozszerzać jego dietę? Interesującym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę u kilkumiesięcznego dziecka, które wykazuje gotowość do rozszerzania diety, jest tzw. metoda BLW. Na czym polega? Jakie są jej wady i zalety? Tego dowiesz się z naszego artykułu!
Tajemniczo brzmiąca nazwa metody BLW pochodzi od angielskich słów „Baby-Led Weaning”. Jest to jeden ze sposobów stopniowego rozszerzania diety niemowlaka. W praktyce polega na wprowadzaniu do jadłospisu dziecka nowych produktów przy jednoczesnym utrzymywaniu karmienia mlekiem. Metoda w Polsce znana jest również po nazwą „Bobas Lubi Wybór”, co nawiązuje do tego, że w jej przypadku sposób karmienia jest oddany w ręce niemowlaka. Sposób ten ma przede wszystkim przygotować malca do samodzielnego jedzenia. Założeniem BLW jest pozostawienie małemu człowiekowi wyboru – to on ma sam zdecydować, co, jak oraz kiedy je. Przeczytaj również:
Metoda BLW świetnie nadaje się do czerpania pierwszych doświadczeń z jedzeniem rozmaitych produktów po raz pierwszy w życiu. Pozwala bowiem swobodnie bawić się jedzeniem i poszerzać tym samym codzienny jadłospis malca. Kiedy można myśleć o stosowaniu BLW? Kluczowa w kontekście metody BLW jest umiejętność siedzenia z podparciem, wykształcony odruch chwytny i dojrzałość nerwowo-mięśniowa, dzięki której bobas może samodzielnie kontrolować ruchy głowy oraz szyi. Często na wprowadzenie metody BLW decydują się rodzice maluchów w wieku około 6 miesięcy. To bowiem czas, kiedy niemowlęta z reguły już pewnie siedzą i są względnie samodzielne. Gdy dziecko opanuje już wspomniane umiejętności, możesz dać mu do rączki np. ugotowany kawałek jabłka – będzie potrafiło samodzielnie go chwycić i włożyć do buzi. Umiejętność pewnego siedzenia jest kluczowa, ponieważ zmniejsza ryzyko zakrztuszenia się pokarmem.
W metodzie BLW ważne jest zarówno jedzenie, jak i wszystko to, co dzieje się wokół tego tematu. Maluch uczy się, że spożywanie posiłków to czynność, którą wykonuje się przy stole wspólnie z rodziną. Dzięki zasiadaniu do obiadu wszystkich członków rodziny, niemowlak może obserwować ich, patrzeć co oni jedzą i naśladować zachowania bliskich. Kolejna zasada stosowana w metodzie BLW to pozwolić dziecku bawić się tym, co ma na talerzu. W ten sposób bobas może decydować, co ma ochotę zjeść, ale może także łączyć różne smaki i samodzielnie komponować swój posiłek. Pamiętaj zatem, by poszczególne składniki były pokrojone w taki sposób, aby dziecko mogło bez problemu chwycić je i włożyć do buzi. Postaw przed swoją pociechą kilka różnych owoców i warzyw, daj do spróbowania makaron i ryż, a poetem obserwuj – przekonasz się, jak maluch wykorzystuje daną mu możliwość wyboru.
Metoda BLW cieszy się coraz większą popularnością między innymi z uwagi na swoje liczne zalety. • Rozwój zmysłów Dziecko ma w tym przypadku możliwość uczenia się różnych smaków i poznawania nowych produktów w sposób namacalny. Może bawić się jedzeniem, poznawać kolory i kształt owoców czy warzyw, eksplorować zawartość talerza i decydować o tym, co zje. Metoda ta świetnie zatem rozwija zmysły i pozwala maluchowi wyrobić swoje własne preferencje kulinarne. • Samodzielność Dzięki metodzie BLW dziecko może w swoim tempie uczyć się chwytać jedzenie, gryźć je i żuć. Ty w tym czasie zyskujesz chwilę dla siebie np. po to, by towarzyszyć maluchowi spokojnie jedząc swój posiłek. • Przyjemność zamiast przymusu Danie dziecku wolnej ręki w zakresie tego, co może jeść pozwala przyzwyczaić malca do tego, że jedzenie może, a nawet powinno być przyjemnością. Możliwość samodzielnego wybierania produktów oraz spożywania ich w takim tempie i takich ilościach, jakie bobas sam ustali, wzbudzi w nim szereg pozytywnych doświadczeń i skojarzeń. • Rozwój koordynacji ruchowej Podniesienie, a następnie włożenie do ust kawałka banana czy innego jedzenia wymaga odpowiednio rozwiniętej koordynacji na linii ręka-oko. Metoda BLW pozwala zatem skutecznie ją rozwijać i szybko dochodzić do wprawy.
Metoda BLW, jak każda inna, ma również swoje wady. Jej minusem jest np. ryzyko zakrztuszenia się malca. Pamiętaj zatem, by tak małego dziecka nigdy nie zostawiać samego z jedzeniem. Jedną z wad BLW jest także czasochłonność – Twoja pociecha powinna jeść w swoim tempie, bez Twojej pomocy. Nie poganiaj ani nie przyspieszaj jedzenia podkarmianiem dziecka. Wreszcie - nie jest to również najczystsza metoda rozszerzania diety niemowlęcia. W trakcie jedzenia robi się spory bałagan. Początkowo jedzenie może być przez malucha traktowane jako zabawa (dziecko może wypluwać jedzenie, gnieść je i nim rzucać), dlatego na ogół musisz się przygotować nie tylko na staranne przygotowywanie kawałków, ale też na długie ich sprzątanie ze stoliczka i podłogi. To także może Cię zainteresować:
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej