Udane początki karmienia piersią wymagają bliskości mamy i jej nowo narodzonego dziecka. Już pierwszy kontakt skóra do skóry, gdy bezpośrednio po porodzie noworodek kładziony jest na piersi mamy, pobudza wydzielanie prolaktyny – ważnego hormonu zwanego także hormonem macierzyństwa. Nie wszystkie noworodki mają ochotę na posiłek od razu po przyjściu na świat. Nie martw się – po prostu obserwuj maluszka i wypatruj oznak wskazujących, że jest gotowy na pierwsze karmienie.
Płacz i rozdrażnienie to późne oznaki głodu. W momencie ich pojawienia się dziecko jest już bardzo niespokojne, co utrudnia prawidłowe przystawienie do piersi.
Kilka pierwszych godzin po urodzeniu to dla dziecka często okres czuwania, w czasie którego sygnalizuje gotowość na pierwsze karmienie. Jeśli w trakcie porodu mama otrzymała środki znieczulające, np. petydynę, maluszek może wykazywać mniejszą aktywność, ponieważ przenikają one przez łożysko i mogą powodować u noworodka wzmożoną senność. Ilość siary wypijana w trakcie pierwszego karmienia wynosi średnio 5 ml, co odpowiada jednej łyżeczce. Zdrowe, donoszone noworodki mogą w ciągu pierwszych 48 godzin życia jeść bardzo niewiele. Do momentu ustabilizowania się laktacji w drugiej dobie po porodzie zużywają zgromadzone zapasy energii. Mama powinna proponować dziecku pierś zawsze, gdy wybudzi się ono ze snu i wykazuje oznaki głodu. Każdy noworodek jest inny – niektórym w ciągu pierwszych 24 godzin wystarczy zaledwie kilkukrotne przystawienie do piersi, podczas gdy inne mogą domagać się jedzenia od 8 do 12 razy. Pierwsze doby po porodzie to czas, w którym matka poznaje swoje dziecko i uczy się dostrzegać wczesne oznaki głodu, dlatego tak ważna jest możliwość przebywania w jednej sali z maluszkiem.
W pierwszych 48 godzinach życia noworodki moczą najwyżej dwie lub trzy pieluszki. W wieku pięciu dni liczba ta wzrasta do co najmniej sześciu. Siara posiada naturalne właściwości przeczyszczające, ułatwia dziecku wydalenie pierwszego czarnego, lepkiego stolca zwanego smółką. Przy kolejnych wypróżnieniach stolec noworodka stopniowo zmienia barwę od czarnej poprzez ciemnobrązową i zielonkawobrązową aż po musztardowożółtą w piątej dobie życia. Choć karmienie piersią to czynność całkowicie naturalna, jej opanowanie za równo przez matkę, jak i dziecko może wymagać nieco czasu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące karmienia, skorzystaj z porady położnej lub konsultantki laktacyjnej.
Należy pamiętać, że informacje zawarte w artykule mają wyłącznie charakter ogólny i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Jeśli u Ciebie, członka Twojej rodziny lub Twojego dziecka występują nasilone lub utrzymujące się objawy lub schorzenia, bądź jeśli zachodzi potrzeba zasięgnięcia konkretnej porady lekarskiej, skorzystaj z pomocy medycznej. Philips AVENT nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikające z wykorzystania informacji zamieszczonych na niniejszej witrynie internetowej.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej