1
Artykul

Krótki przewodnik przechowywania i podawania odciągniętego pokarmu


Podgrzewacze do butelek i sterylizatory

Zarejestruj

Zamów subskrypcję biuletynu

Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? Na co należy zwrócić uwagę podczas podgrzewania pokarmu? Przygotowaliśmy ten przewodnik, aby pomóc Ci przechowywać i za każdym razem podawać w butelce zdrowy pokarm pełny składników odżywczych.

Jak długo odciągnięty pokarm nadaje się do podania dziecku?

 

Po pierwsze przyjrzyjmy się dokładnie kwestii przechowywania pokarmu.

 

Odciągnięty pokarm jest bardzo trwały, o ile jest przechowywany w sterylnym i hermetycznym pojemniku oraz w stałej, niskiej temperaturze. Jego przydatność do spożycia zależy od miejsca przechowywania. Oto krótkie zestawienie:

 

  • Lodówka — do 5 dni w temperaturze 4°C lub niższej
  • Zamrażarka (w lodówce) — do 2 tygodni
  • Zamrażarka (w oddzielnej komorze) — do 6 miesięcy
  • Temperatura pokojowa — do 4 godzin
 

Jeśli wydaje Ci się, że to zbyt wiele do zapamiętania, nie obawiaj się. Najlepszym sposobem na uniknięcie pomieszania jest oznaczenie wszystkich butelek i pojemników datą i podawanie najpierw najstarszego pokarmu.

 

Oczywiście czasami może zajść potrzeba przewiezienia pokarmu, więc zadbaj o to, by w takich sytuacjach stosować torby lub pojemniki termiczne.

 

Być może zastanawiasz się również, czy możesz na jakiś czas odstawić pokarm i zamrozić go później. Niestety nie. Aby odciągnięty pokarm się nie zepsuł, trzeba przechowywać go w stałej temperaturze, więc jeśli planujesz przechowywać pokarm w lodówce lub w zamrażarce, musisz to zrobić jak najszybciej.

 

W jakiej temperaturze najlepiej podawać odciągnięty pokarm?

Przejdźmy teraz do podgrzewania pokarmu.

 

Podgrzewanie pokarmu oznacza podniesienie jego temperatury do takiej pomiędzy temperaturą ciała a temperaturą pokojową, choć niektórym dzieciom nie przeszkadza, jeśli pokarm jest lekko schłodzony.

 

Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem na podgrzanie pokarmu jest użycie podgrzewacza do butelek. Nie zalecamy korzystania z kuchenki mikrofalowej, ponieważ w ten sposób pokarm podgrzewany jest nierówno, mogą w nim występować gorące miejsca, które mogą poparzyć usta dziecka. Podgrzewacz do butelek natomiast pozwala delikatnie rozmrażać pokarm i/lub równomiernie go podgrzewać z zachowaniem jego jakości.

 

Zamrożony pokarm można rozmrozić w podgrzewaczu do butelek (to pozwoli zachować jego jakość), w lodówce, pod bieżącą wodą lub w misce z ciepłą wodą. Po rozmrożeniu pokarm nie nadaje się do ponownego zamrożenia.

 

Jeśli nie masz dostępu do podgrzewacza do butelek[Office2] , możesz podgrzać pokarm w misce z ciepłą wodą. Pamiętaj o sprawdzeniu temperatury na własnej skórze przed podaniem butelki dziecku.

 

Miłego karmienia butelką!

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych podgrzewaczach do butelek i sterylizatorach? Kliknij tutaj, aby poznać ofertę produktów.

Dowiedz sie wiecej

Pobierz aplikację uGrow Philips Avent

Poznaj aplikację uGrow


Pierwsza medyczna aplikacja monitorująca rozwój dziecka. Pomaga zrozumieć zachowania Twojego malucha i zaplanować rytm dnia. 

Rodzicielstwo. Nie ma prostego przepisu, ale jest zespół wsparcia

Potrzebujesz bezpłatnych, spersonalizowanych porad i zniżek dostarczanych na Twój adres e-mail?
Ikona skrzynki pocztowej