Narodziny dziecka to zarówno radosny jak i pełen niepokoju czas dla świeżo upieczonych rodziców. Pojawienie się nowego członka rodziny wywraca do góry nogami do tej pory uporządkowany świat mamy i taty. Wiele par ma obawy jak prawidłowo przygotować się na przyjście maluszka oraz jak prawidłowo go pielęgnować. Dzięki temu artykułowi postaramy się rozwiać Wasze wszelkie obawy i podpowiemy jak prawidłowo opiekować się dzieckiem.
Jedną z najważniejszych rzeczy jest stworzenie kącika noworodkowego, miejsca jak najbardziej komfortowego dla dziecka w warunkach jakie mamy. Pokój dla maluszka powinien być bezpieczny dla niego i funkcjonalny dla rodziców. Powinien spełniać pewne wymogi, zaczynając od ciszy i stonowanych kolorów na ścianie. Paradoksalnie, najważniejszą rzeczą jest stworzenie warunków, które umożliwiałyby wyciszenie emocji dziecka w ciągu dnia, kiedy poddawany jest dużej ilości bodźców. Jeżeli dziecko śpi w pokoju, które jest zewsząd oświetlone, to nie odpoczywa w pełni, należy przyćmić wpadające do pokoju światło na przykład za pomocą rolet.
Kolejną ważną rzeczą przy aranżacji pokoju dziecięcego jest stworzenie warunków rodzicom tak, aby było im w nim wygodnie, a wykonywanie jakichkolwiek czynności było logiczne i łatwe. Najlepiej jeżeli do łóżeczka i przewijaka mamy dostęp z trzech stron, z lewej, z prawej i od strony stópek. Staramy się tam nic nie instalować, żadnych zabawek, światła, bo dziecko będzie chciało się ciągle ku nim odwracać. Oczywiście najlepiej jeżeli pod ręką bez trudu będziemy mogli odnaleźć to co w danej chwili jest nam potrzebne. Kiedy zmieniamy pieluchę i nagle nam czegoś zabraknie, dobrze móc asekurować jedna ręką malucha, a drugą skutecznie sięgnąć po potrzebną rzecz.
Warto jest także zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza do pokoju malucha, suche powietrze wysusza śluzówki noska i oczu dziecka, wysusza jego skórę. W pokoju dziecka musi być bardziej wilgotno niż w innych pomieszczeniach. W dziecięcym pokoju musi być także miejsce przeznaczone dla rodziców, gdzie mama będzie mogła wygodnie nakarmić piersią malucha.
Często rodzice zastanawiają co pierwszą kąpielą noworodka, czy dziecko należy myć od razu po urodzeniu. Obecnie zaleca się, aby pierwsza kąpiel dziecka odbyła się kilka dni po urodzeniu, ze względu na cenne właściwości mazi płodowej. Nie zaleca się kąpieli bezpośrednio po porodzie aby nie zmazywać ze skóry noworodka warstwy ochronnej. Pierwszą kąpiel warto wykonać pierwszego dnia po powrocie ze szpitala. Dziecka nie trzeba kąpać codziennie. Według najnowszych zaleceń wystarczy kąpiel co 2 – 3 dni. Skóra dziecka jest jeszcze bardzo cienka , delikatna i łatwo ulega podrażnieniom. Codzienna kąpiel mogłaby naruszać warstwę lipidową naskórka , która stanowi barierę ochronną organizmu. Nie zaleca się mycia ciała dziecka gąbką. Kąpiel przygotowujemy w pomieszczeniu, w którym będziemy potem ubierać dziecko. Zadbajmy, żeby temperatura powietrza podczas wieczornej toalety wynosiła przynajmniej 23ºC.
Zobacz też:
Wpływ porodu siłami natury i cięcia cesarskiego na zdrowie mamy i dziecka
Zobacz więcej
Podział obowiązków w rodzinie z dziećmi
Zobacz więcej
Rozszerzanie diety niemowlaka
Zobacz więcej