Czas czytania: 5 Min
Czy wiesz, że przez pierwsze 2 tygodnie życia noworodek może płakać nawet 2 godziny dziennie ? Natomiast w przypadku 8-tygodniowych maluszków czas ten wydłuża się o dodatkowe 15 minut. Nagły płacz niemowlaka podczas snu może być stresujący i wywoływać niepokój. Nie zawsze jest to jednak powód do obaw. Sprawdź, co się do tego przyczynia oraz jak sobie radzić w chwilach niepewności.
Pierwsze miesiąca życia dla każdego niemowlaka nie są łatwe. Maluszek musi przystosować się do nowych warunków, które w porównaniu do bezpiecznego brzucha mamy bywają nieco stresujące. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że dziecko jest w pełni rozwinięte, w rzeczywistości wiele procesów wymaga jeszcze czasu. Dlatego też sen jest niezwykle ważny dla małego organizmu – dzięki temu ciało oraz umysł ma szansę na pełną regenerację, a maluch jest gotowy na kolejne wyzwania oraz wewnętrzne zmiany.
Nagły płacz niemowlaka podczas snu nie zawsze jednak powinien martwić. Dlaczego? Bez względu na wiek usypianie można podzielić na kilka faz. W przypadku noworodków faza REM, podczas której śnimy, trwa przez niemal połowę drzemki, a u dorosłych obejmuje wyłącznie 20%. Jest to lekka część śnienia, więc dziecko niezwykle łatwo się wybudza, co może skutkować płaczem niemowlaka przez sen.
To może Cię zainteresować: Kiedy zdrowe niemowlę nie przestaje płakać?
Czy nagły płacz dziecka podczas snu powinien zawsze wywoływać niepokój? Niekoniecznie – w końcu krzyk w początkowych miesiącach życia to jedyna forma komunikacji, jaką zna niemowlak. W inny sposób nie przekaże, co czuje i czy wszystko jest w należytym porządku. Czasem może się również przydarzyć, że maleństwo zacznie płakać bez konkretnego powodu. W końcu w małym organizmie kłębi się wiele różnych emocji, które są mu nieznane. Da się jednak wyróżnić przynajmniej kilka przyczyn zmiany nastroju. Nagły płacz niemowlaka podczas snu nie jest niczym niezwykłym – do pewnego wieku zdarza się bardzo często i nie należy się tym stresować. W przypadku niemowlaków między 2 tygodniem a 4 miesiącem możesz mieć również do czynienia ze zjawiskiem nazywanym „purple crying”. Spokojnie, buzia twojego maleństwa nie zmieni swojej barwy na fioletową. Purpurowy płacz to jedynie skrót złożony z pierwszych liter zjawisk, które bezpośrednio wyjaśniają powody napadów płaczu noworodka przez sen.
Dlaczego niemowlę płacze przez sen:
Płacz nie zawsze musi być zwiastunem czegoś niebezpiecznego dla zdrowia oraz życia maluszka. Szczególnie w przypadku ząbkowania oraz kolki takie sytuacje mogą się powtarzać, a ich częstotliwość potrafi przez dłuższy czas utrzymywać się na wysokim poziomie. Przygotowaliśmy jednak kilka metod, które mogą Ci pomóc w przetrwaniu płaczu niemowlaka przez sen. Pamiętaj, że nie każdy sposób zadziała w waszym przypadku – wszystko zależy od indywidualnych reakcji maluszka, a także powodów i przyczyn płaczu.
Jak zareagować, kiedy niemowlę płacze przez sen:
To tylko jedne z metod, które mogą być przydatne w momencie płaczu noworodka przez sen. Specjaliści odradzają ignorowanie i niereagowanie – takie sytuacje są niezwykle stresujące dla dzieci. Jeśli zauważysz, że maluszek płacze, ponieważ odczuwa ból, zgłoś się do pediatry. Nie bój się prosić o pomoc, nawet jeżeli nie jesteś pewna, czy faktycznie dzieje się coś złego. Dlaczego niemowlę płacze przy jedzeniu i podczas karmienia butelką?
Przeczytaj także:
Elektryczny laktator Premium Plus
SCF392/11
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej