Czas czytania: 5 Min
Podstawowy i w zasadzie jedyny sposób komunikacji niemowlaków z otoczeniem to płacz. Dziecko płacze, gdy je coś boli, chce wyrazić swoje emocje lub zamanifestować jakąś potrzebę. Właśnie dlatego, płaczu niemowlaka nie należy ignorować. Jakie są rodzaje płaczu niemowlaków? Z jakich powodów niemowlaki płaczą najczęściej?
Częsty płacz niemowlaka może być dla rodziców niepokojący, a nawet trudny do zniesienia. Warto jednak przy tym pamiętać, że płacz to dla niemowlaka jedyny sposób, by zakomunikować, że dzieje mu się coś złego lub czegoś potrzebuje. Płacz jest reakcją na różnego rodzaju bodźce. Wiele osób mylnie uważa, że dziecko płacze jedynie wtedy, gdy jest smutne – nic bardziej mylnego! Maluch płacze, gdy jest głodny, chce wyrazić swoje niezadowolenie czy potrzebuje przytulenia. Płaczem prosi, by zwrócić na niego uwagę. Potrzeba czasu, żeby rodzice nauczyli się rozpoznawać różne rodzaje płaczu dziecka, by wiedzieć, czego w danym momencie potrzebuje ich maluch.
Płacz u niemowlaka może przybierać różną formę. Mogą mu również towarzyszyć charakterystyczne ruchy ciała i mimika twarzy. Można wyróżnić kilka najpopularniejszych rodzajów płaczu niemowlaka. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że każde dziecko będzie płakać nieco inaczej. Przeczytaj również: Purpurowy płacz - jak poradzić sobie z histerycznym płaczem niemowlaka?
To najczęściej znak, że maluszka coś boli. W przypadku, gdy niemowlak ma kolkę, płaczowi będzie towarzyszyć nerwowe podkurczanie nóżek i rączek.
Kiedy płacz u niemowlaka jest głośny, ale mniej przenikliwy niż w przypadku bólu to znak, że dziecku coś przeszkadza. Maluch może się przy tym wiercić.
Taki płacz to znak, że maluch jest głodny. Temu rodzajowi płaczu często towarzyszy otwieranie ust i obracanie głowy.
Kiedy dziecko zaczyna płakać w ten sposób to znak, że prawdopodobnie jest zmęczone. Wtedy najlepiej wziąć je na ręce i uspokoić. Jeśli rodzic tego nie zrobi, spokojny płacz może przerodzić w krzyk.
Taki płacz jest oznaką nudy. Kwileniu może towarzyszyć rozglądanie się na boki, wiercenie i machanie rękami lub nogami.
Ten rodzaj płaczu bardzo często pojawia się w godzinach południowych i towarzyszy mu marudność. To znak, ze dziecko jest znużone i musi odpocząć.
Dlaczego niemowlę płacze?
Przyczyn płaczu noworodka może być bardzo dużo. Żeby prawidłowo zidentyfikować powód płaczu niemowlaka, należy się w niego uważnie wsłuchać. Dlaczego niemowlę płacze? Najczęstsze powody to:
Jednym z najczęstszych powodów płaczu niemowlaka jest głód. Maluch je co 3-4 godziny. Jeśli nie zostanie nakarmiony o odpowiedniej porze, automatycznie zareaguje silnym płaczem.
Bardzo głośny i piskliwy płacz to może być znak, że malca coś boli. Najczęściej ból jest spowodowany omawianą już kolką.
Malec potrzebuje mamy – jej dotyku i przytulenia. Zwykle, wystarczy, że rodzic weźmie dziecko na ręce i wtedy płacz ustaje.
Przyczyną płaczu noworodka może być również karmienie. Najczęściej problemem jest dobór odpowiedniej mieszanki i butelki. Malcowi może nie odpowiadać smak danego produktu lub pojawiające się po posiłku dolegliwości. W przypadku karmienia piersią, noworodka może zdenerwować to, że mleko wypływa zbyt szybko lub zbyt wolno.
Ból brzuszkaa to bardzo częsty powód płaczu niemowlaka. Jeśli maluch płacze po karmieniu, warto rozważyć zmianę mieszanki lub inną pozycję do karmienia, gdy pokarm wypływa np. zbyt szybko. Bardzo możliwe, że cierpi przy tym z powodu wzdęć.
Dziecko płacze i zaciska dłonie w piąstki? To znak, że najprawdopodobniej coś je rozzłościło.
Intensywny płacz może pojawić się wtedy, gdy do malca dociera zbyt dużo bodźców, jest przemęczony, a przy tym rozdrażniony. Zmęczenie może pojawić się, gdy dziecko nie może usnąć. Warto wtedy ponosić dziecko na rękach, zasunąć zasłony i pozbyć się wszelkich bodźców z otoczenia, np. telewizora czy telefonu.
Gdy maluch kwili i cicho popłakuje, może to oznaczać, że mu się nudzi. Wtedy warto zmienić mu otoczenie lub przynajmniej pozycję, w której leży.
Soothie
Smoczek uspokajający
SCF099/21
ultra air
smoczek
SCF080/01
Elektryczny laktator Premium Plus
SCF392/11
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej