Od dnia narodzin niemowlę nieustannie się uczy. Rozwój dziecka przebiega w sposób naturalny – wystarczy zapewnić mu optymalne warunki do rozwoju i odpowiednio ukierunkować.
Rozwój Twojego dziecka warunkują trzy czynniki: genotyp, osobowość i otoczenie. Choć nie masz wpływu na geny i osobowość maluszka, możesz zapewnić mu stymulujące i bezpieczne środowisko, w którym będzie mógł w pełni rozwinąć swój potencjał.
Nie zapominaj, że każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Nie ma również nic dziwnego w tym, że maluch uczy się nowej umiejętności, a następnie wydaje się o niej na pewien czas zapominać. Nie porównuj swojego dziecka z innymi. Każde rozwija się w swoim własnym tempie i – w razie braku konkretnych problemów – mniej więcej do drugiego roku życia wszystkie dzieci są na tym samym etapie rozwoju. Tempo, w jakim rozwija się dziecko, nie świadczy o specjalnych uzdolnieniach czy problemach. Choć nie musisz się martwić tym, czy Twoje dziecko nadąża za innymi, pamiętaj, że warto je właściwie stymulować. Dla prawidłowego rozwoju ważny jest również właściwy harmonogram dnia oraz odpowiednia ilość snu. Dziecko najlepiej stymulować, gdy jest spokojne i czujne – bezpośrednio po obudzeniu, po zmianie pieluszki lub po karmieniu. Przeznacz ten czas na zabawę, przerywając ją zawsze, gdy zauważysz, że maluch jest już zmęczony lub rozdrażniony. Faza „spokojnej aktywności” u noworodka może trwać zaledwie 15 –20 minut, ale już u trzymiesięcznego niemowlęcia może osiągnąć ok. 45 minut.
W pierwszych dwóch latach życia fizyczny rozwój dziecka postępuje bardzo szybko. Tuż po narodzeniu aktywność ruchowa dziecka ogranicza się wyłącznie do odruchów. Maluszek zaciska piąstki, a jego rączki i nóżki znajdują się w pozycji podkurczonej. Jednak w ciągu kolejnych sześciu tygodni wraz z rozwojem siły mięśni i kończyn zauważysz dużą różnicę. Pierwszym fizycznym wyzwaniem dla Twojego dziecka będzie zwiększenie siły mięśni szyi i pleców. Obszary mózgu odpowiadające za funkcje motoryczne rozwijają się w kolejności od głowy do palców stóp. Dlatego dzieci opanowują poszczególne umiejętności w określonym porządku. Aby zapewnić maluszkowi optymalną stymulację poprzez właściwy dobór aktywności i zabawek, warto znać kolejność, w jakiej następują poszczególne etapy jego rozwoju. Wiedząc czego dziecko powinno nauczyć się w następnej kolejności, łatwo zadbać o całą resztę.
Pamiętaj, że to tylko przybliżone terminy. Twój maluszek może opanować niektóre umiejętności prędzej lub później niż jego rówieśnicy. Może również zupełnie pominąć pewne etapy rozwoju, takie jak turlanie się, czy raczkowanie. Nie ma w tym nic złego, ale ponieważ do ich osiągnięcia niezbędne są ćwiczenia, rodzice powinni stwarzać niemowlęciu warunki sprzyjające opanowywaniu nowych umiejętności. Jednak jeśli Twoje dziecko w wieku 10 miesięcy nie potrafi siedzieć, bądź w wieku 18 miesięcy nie potrafi chodzić, warto skonsultować się lekarzem.
Należy pamiętać, że informacje zawarte w artykule mają wyłącznie charakter ogólny i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Jeśli u Ciebie, członka Twojej rodziny lub Twojego dziecka występują nasilone lub utrzymujące się objawy lub schorzenia, bądź jeśli zachodzi potrzeba zasięgnięcia konkretnej porady lekarskiej, skorzystaj z pomocy medycznej. Philips AVENT nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikające z wykorzystania informacji zamieszczonych na niniejszej witrynie internetowej.
ultra air
Smoczek
SCF085/59
ultra air
Smoczek
SCF085/61
Soothie
Smoczek uspokajający
SCF099/22
ultra air
smoczek
SCF080/06
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej