Czas czytania: 5 Min
Już od narodzin maluch reaguje na światło, mrużąc oczka i odwracając główkę od jego źródła. Na tym etapie dziecko poznaje jednak świat głównie przez dotyk, ponieważ zmysł wzroku jest jeszcze niedostatecznie wykształcony. Przez najbliższe tygodnie będzie się rozwijać, aby pod koniec pierwszego roku życia kontury i kolory były ostre i wyraźne. Sprawdź, od kiedy dziecko zaczyna widzieć i dowiedz się, jak przebiegają poszczególne etapy rozwoju tego istotnego zmysłu.
Zastanawiasz się, kiedy noworodek zaczyna widzieć? Maluszek reaguje na otoczenie już od pierwszych minut po narodzeniu. Choć na początku zwraca jedynie uwagę na pojedyncze punkty świetlne, jasne powierzchnie i ruchome obiekty, po kilku godzinach zaczyna bacznie przyglądać się twarzom – karmiącej mamy i towarzyszącego im taty. W pierwszym miesiącu życia dziecko widzi w odległości od 15 cm do 40 cm i co więcej – zwraca uwagę na zewnętrzne cechy twarzy, m.in. kształt brody czy linię włosów.
Warto wiedzieć: Noworodek ma w pełni rozwinięty zmysł słuchu – reaguje na głośne bodźce, np. upadek przedmiotu, klaśnięcie. Jednymi z jego bezwarunkowych reakcji są m.in. zamknięcie lub zaciśnięcie powiek, czy odwracanie oczu i głowy w kierunku źródła dźwięku.
To może Cię zainteresować: Pierwsze 1000 dni życia dziecka – daj mu to, co najlepsze
Twój maluszek rośnie i rozwija się w szybkim tempie – coraz chętniej przygląda się różnym kształtom oraz twarzom. Około 6. - 8. tygodnia życia rozpoznaje Cię nie tylko po głosie – zaczyna odróżniać poszczególne części Twojej twarzy. T o także moment, kiedy nawiązuje kontakt wzrokowy oraz uśmiecha się lub macha rączkami na widok mamy i taty. W trzecim miesiącu pociecha zaczyna zauważać coraz więcej, a to wszystko dzięki intensywnemu rozrostowi mózgu – kontrolę nad widzeniem przejmuje kora mózgowa. Oprócz tego, że łączy najważniejsze ośrodki nerwowe, to jest odpowiedzialna za takie umiejętności jak mowa czy myślenie abstrakcyjne. Dzięki niej maluch zaczyna świadomiej obserwować otoczenie i coraz chętniej skupia wzrok na oddalonych obiektach. Dodatkowo poszerza się jego pole widzenia, a także coraz szybciej zmienia cel swojej uwagi.
Od kiedy dziecko zaczyna widzieć kolory? Żółty, czarny oraz biały rozpoznaje już w pierwszym miesiącu życia, a w kolejnych tygodniach rozróżnia czerwony, zielony i niebieski. Maluch preferuje kontrastujące ze sobą barwy! Specjaliści wskazują, że delikatne pastele oraz zestawienia podobnych do siebie odcieni są za mało stymulujące dla rozwoju zmysłu wzroku dziecka – nie dostrzega delikatnych różnic i nie widzi ich wyraźnie.
Zapamiętaj: Aby wspomóc dziecko w rozwoju zmysłu wzroku, wykorzystaj do tego zabawki, w których wykorzystano różne printy. Przedmioty o dużych wzorach, takich jak paski czy kropki, zwrócą uwagę malucha i zachęcą go do dalszego przyglądania się otoczeniu.
Przeczytaj także: Kiedy dziecko zaczyna mówić?
Oprócz rozwoju umiejętności motorycznych, w czwartym miesiącu życia Twoja pociecha coraz chętniej będzie bawić się swoimi dłońmi oraz obserwować palce, a jego pole widzenia zwiększy się do 1 metra. Na tym etapie rozwoju dziecko rozpoznaje wewnętrzne elementy twarzy, dzięki czemu zaczyna rozpoznawać otaczające je osoby. Odróżnia członków rodziny od obcych, wobec których może reagować niechęcią i nieufnością. Powyżej 7. i 8. miesiąca życia dziecko zauważa coraz mniejsze szczegóły, a w końcowej fazie rozwoju wzroku ma w pełni rozwiniętą czułość kontrastową.
Oto kilka innych istotnych zmian, które zachodzą w zmyśle wzroku od około 4. miesiąca życia:
To może Cię zainteresować: Kiedy dziecko zaczyna siadać?
Warto pamiętać o tym, że niemowlaki różnią się od siebie – zarówno pod względem umiejętności motorycznych, jak i zmysłów. Każdy z nich rośnie we właściwym sobie tempie! Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko potrzebuje dodatkowych bodźców wzrokowych, zaopatrz się w kilka przydatnych akcesoriów. 3. Karuzela z poruszającymi się elementami
1. Wybieraj materiały o różnych fakturach i wykończeniach
Delikatnie szorstkie, gładkie lub o pluszowej fakturze – dotyk to jeden z najważniejszych zmysłów malucha. Wspomóż jego rozwój poprzez zakup różnokolorowych mat, które przyciągną także jego wzrok i zaciekawią wzorem. Pamiętaj, aby wybierać takie, które mają wyraźne kształty!
Przeczytaj również: Kiedy można rozpocząć kładzenie dziecka na brzuchu?
2. Książeczki – rozwój wzroku oraz wyobraźni
Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem książeczek dla kilkumiesięcznego dziecka, wybierz takie, które będą zawierały duże obrazki z mocno zarysowanymi konturami – dzięki temu maluch z łatwością rozróżni zawarte w niej postacie czy figury geometryczne. Zwróć uwagę także na wykorzystane w nich kolory – powinny ze sobą kontrastować i zwracać uwagę niemowlaka.
Powieszona nad łóżeczkiem karuzela to świetny sposób na rozwijanie wzroku dziecka. Jej elementy powinny być nieskomplikowane i jednokolorowe – najlepiej w odcieniach żółtego, czerwieni, zielonego i niebieskiego. Dobrze, jeżeli mają różne wykończenie na przykład z materiału w kropki.
Warto obserwować malucha oraz to, jak rozwija się jego zmysł wzroku. Udaj się do specjalisty, jeżeli zauważysz, że: Pamiętaj, że niektóre reakcje Twojej pociechy mogą być naturalnym następstwem rozwijającego się wzroku i towarzyszącym mu emocji. Przykładem takiego zachowania jest lęk separacyjny – dziecko zaczyna rozpaczliwie płakać po tym, kiedy z pola widzenia znika rodzic lub inna bliska osoba. To naturalny etap w rozwoju dziecka, który z biegiem czasu ustępuje.
To może Cię zainteresować: Zez u niemowlaka – czy są powody do zmartwień?
Soothie
Smoczek uspokajający
SCF099/21
Soothie
Smoczek uspokajający
SCF099/22
ultra air
smoczek
SCF080/05
ultra air
smoczek
SCF080/06
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej