Czas czytania: 4 min
Chociaż zez u noworodków bardzo często wywołuje niepokój u rodziców, w większości przypadków, nie ma powodów do obaw. Zezowanie niemowlaka często ma charakter tymczasowy i samoistnie zanika. Co ważne, niemowlę, które zezuje, ma spore szanse na całkowite wyleczenie.
U niemowlaków często występuje zez pozorny. To nie prawdziwy zez, a jedynie mylne wrażenie, że niemowlę zezuje. Do takich nieprawidłowych wniosków można dojść przez specyficzną budowę twarzy dziecka. Chodzi tu o połączenie szerokiej nasady nosa ze zmarszczką nakątną, czyli pionowym fałdem skóry, który pokrywa obydwa kąty oka znajdujące się przy nosie. Zez pozorny występuję u znacznej części badanych niemowląt z podejrzeniem zeza. Na szczęście - rodzice tej grupy maluchów, mogą odetchnąć z ulgą.
Zdiagnozowanie zeza u noworodka wymaga bacznej obserwacji dziecka. Jest kilka objawów, które mogą towarzyszyć zezowaniu. Przekrzywianie główki lub mrużenie oczu podczas patrzenia na jakąś rzecz może oznaczać, że dziecko ma problemy z prawidłowym widzeniem. Wtedy trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.. Jakie są najpopularniejsze rodzaje zeza u niemowlaka? Zez zbieżny można rozpoznać po tym, że oczy dziecka nie ustawiają się w sposób równoległy, a kierują w stronę nosa. Przyczyną tego rodzaju zeza bardzo często jest nadwzroczność. Jeśli dziecko ma zeza rozbieżnego, jego gałki oczne ustawiają się w kierunku skroni. Zez rozbieżny wcale nie musi być stałą przypadłością, jednak z czasem będzie pojawiał się coraz częściej. Przyczyną zeza skośnego jest niedowład mięśnia górnego skośnego. Taki zez może mieć charakter zarówno wrodzony, jak i nabyty. Dziecko z zezem skośnym będzie pochylało głowę w stronę zdrowego oka i obniżało brodę.
W większości przypadków zez u niemowląt nie powinien być powodem do niepokoju. Często zdarza się tak, że zez samoistnie zanika w okolicach 6. miesiąca życia. Po tym czasie, niemowlak nadal może zezować, ale tylko w określonej sytuacji – gdy obserwuje przedmioty znajdujące się bardzo blisko twarzy. Kiedy maluch skończy pół roku, warto skontrolować jego oczy u lekarza. Tylko wtedy będzie można sprawdzić, czy zezowanie wynika z naturalnych przyczyn, czy też jest objawem wady wzroku. W tym drugim przypadku będzie można mówić o zezie towarzyszącym.
Wykonując prosty test można szybko sprawdzić, czy u niemowlaka występuje zez pozorny, czy też mamy do czynienia z poważnym schorzeniem. W tym celu trzeba wykonać tzw. cover-test, czyli test zasłaniania. Polega na tym, że dziecku należy zasłonić jedno oko i jednocześnie obserwować zachowanie drugiego oka. Jeśli odsłonięte oko pozostaje nieruchome i nie wykonuje ruchu nastawczego, z całą pewnością zeza można wykluczyć. Test należy przeprowadzić również na drugim oku. Co w przypadku, gdy oko nie pozostanie nieruchome? Jak odczytywać wyniki testu? Ruch nastawczy z konwergencji, a więc ruch oka od nosa do ucha może świadczyć o zezie zbieżnym. Z kolei ruch nastawczy z dywergencji, czyli ruch oka od ucha do nosa, wskazuje na zez rozbieżny. Niestety, nie zawsze dziecko chce współpracować, przez co niekiedy wykonanie cover-testu okazuje się niemożliwe. W takich sytuacjach można wykonać test Hirschberga. Test polega na oświetlaniu oczy dziecka z odległości ok. 30 cm i obserwacji rogówki. Jeśli refleksy świetlne na rogówce są rozmieszczone symetrycznie, mamy do czynienia z równoległym ustawieniem oczu.
Leczenie zeza u noworodka należy rozpocząć zaraz po wykryciu choroby. Choć terapia może trwać nawet kilka lat, trzeba pamiętać o tym, że zeza można całkowicie wyleczyć. Jeśli towarzyszy mu wada wzroku, konieczne będzie noszenie szkieł korekcyjnych przez malucha. Bardzo często zdarzają się przypadki, że leczenie zeza u niemowlaka można ograniczyć właśnie do noszenia okularów. W przypadku zeza u dzieci najczęściej stosuje się jedno z dwóch rodzajów leczenia: Głównym celem terapii pleoptycznej jest nauczenie dziecka patrzenia odpowiednią częścią siatkówki, czyli plamką. Żeby to osiągnąć, maluch musi wykonywać różne ćwiczenia. Po zakończeniu terapii, dziecko jest w stanie uzyskać pełną ostrość widzenia. W ramach terapii ortoptycznej, dziecko uczy się w prawidłowy sposób ustawiać gałki oczne. Nauka odbywa się za pomocą wykonywanych ćwiczeń. Jeśli ćwiczenia nie przyniosą rezultatów, konieczne jest operacyjne leczenie zeza. W przypadku leczenia zeza u noworodków, najczęściej najskuteczniejsze okazuje się leczenie korygujące wadę wzroku. Z racji tego, że proces widzenia kształtuje się, mniej więcej, do szóstego roku życia, niemowlę, które zezuje, ma dużą szansę na całkowite wyleczenie. Niestety, czasem zdarzają się również przypadki, w których do wyleczenia zeza będzie niezbędny zabieg chirurgiczny.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej