Istnieje szereg drobnych dolegliwości, które mogą wystąpić u niemowlęcia. Choć większość z nich można łatwo wyleczyć, to potrafią one zaniepokoić świeżo upieczonych rodziców. Poniżej znajdziesz przydatny przewodnik po najczęstszych problemach zdrowotnych występujących u dzieci.
Ulewanie występuje u większości niemowląt. Niewielka ilość mleka z żołądka cofa się do ust dziecka. Nie ma to żadnego negatywnego wpływu na niemowlę. Niemowlęta, które nieznacznie ulewają, prawidłowo rosną, rozwijają się i ostatecznie wyrastają z ulewania.
Gdy dziecko wymiotuje, zwraca duże ilości mleka. Przyczyną może być przekarmienie lub infekcja. Jeśli u Twojego dziecka występują tzw. wymioty chlustające, skonsultuj się z lekarzem.
Jeśli u Twojego dziecka występuje refluks, oznacza to, że treść żołądka cofa się do tchawicy, ale nie zawsze do ust. Taki stan, który nie zawsze udaje się zidentyfikować jako przyczynę problemu, powoduje uczucie dyskomfortu.
Poważniejsze przypadki reflusku lub zwracania mogą być objawem choroby refluksowej przełyku (GERD) i mogą prowadzić do krzyku u dziecka. Choroba refluksowa przełyku przechodzi zwykle z czasem, występuje jednak przez pierwszy rok życia dziecka, a w przypadku niektórych dzieci także po jego ukończeniu.
W przypadku choroby refluksowej przełyku może pomóc częstsze podawanie mniejszych porcji pokarmu — warto karmić dziecko co trzy godziny zamiast co cztery. W przypadku dzieci karmionych piersią dolegliwości można złagodzić, poprawiając pozycję dziecka oraz sposób chwytania piersi.
Jeśli karmisz dziecko mieszanką, pracownik służby zdrowia może zasugerować sporządzanie gęstszego pokarmu oraz podawanie łagodnego leku przeciwrefluksowego.
Przyczyną choroby refluksowej przełyku może być nietolerancja protein mleka krowiego. Pediatra może rozważyć wprowadzenie na próbę diety wykluczającej proteiny mleka.
Biegunka to częsta przypadłość wśród niemowląt, w szczególności tych odczuwających bóle podczas ząbkowania. Zobacz także: Kupka niemowlaka - jak często, kolor i konsystencja?
Źródłem wirusa pokarmowego, jakim jest grypa żołądkowa, jest infekcja bakteryjna lub wirusowa. Grypa żołądkowa występuje częściej wśród dzieci karmionych mieszanką, ponieważ ryzyko skażenia bakteriami jest znacznie wyższe podczas przygotowywania pokarmu. Niemowlęta poniżej szóstego miesiąca życia są szczególnie narażone na grypę żołądkową oraz odwodnienie i w przypadku choroby mogą wymagać pobytu w szpitalu.
Wśród niemowląt karmionych wyłącznie piersią grypa żołądkowa występuje rzadko, jeśli jednak się pojawi, ważne jest, aby kontynuować karmienie piersią, ponieważ dziecko cierpiące na tę przypadłość może się odwodnić. W poważnych przypadkach może być wymagane dodatkowe podawanie płynów nawadniających.
Przewlekła biegunka w następstwie grypy żołądkowej o ostrym przebiegu może wiązać się z tymczasową nietolerancją laktozy. Karmienie piersią należy kontynuować. Dzieci karmione mieszanką mogą przejść na mieszankę bezlaktozową. Porady na temat wykluczania pokarmów zawierających mleko i laktozę należy zasięgnąć w przypadku dzieci, którym podawane są pokarmy stałe. Wszelkie kroki należy podejmować wyłącznie pod nadzorem lekarza i zgodnie z zaleceniami dietetyka.
Mianem zaparć określa się trudność bądź opóźnienie wypróżnienia (oddawania stolca) lub ból mu towarzyszący.
W ciągu pierwszych trzech lub czterech miesięcy życia niemowlęta powinny wypróżniać się często, 2 lub 3 razy dziennie, oddając luźny, jasnożółty stolec. Od trzeciego do czwartego miesiąca dziecko zaczyna się wypróżniać rzadziej. W tym okresie może się zdarzać, że u dziecka przez kilka dni nie będą występować ruchy jelit. Dopóki dziecko jest szczęśliwe i zadowolone, nie ma powodów do niepokoju. Po wprowadzeniu do diety dziecka pokarmów stałych może zmienić się częstotliwość wypróżniania oraz wygląd stolca.
Zaparcia rzadko występują u dzieci karmionych piersią, jeśli jednak się pojawią, ich przyczyną może być niewystarczająca ilość dostarczanego mu mleka z racji niewłaściwej pozycji lub nieprawidłowego chwytania piersi podczas jedzenia. Skonsultuj się z położną lub z położną środowiskową, aby upewnić się, że dziecko przyjmuje na czas karmienia odpowiednią pozycję i że prawidłowo chwyta pierś.
Zaparcia występują częściej wśród niemowląt karmionych mieszanką. Jest to częsta przypadłość niemowląt w fazie przejścia z pokarmu matki na mieszankę. Przyczyną zaparć mogą być też zawarte w mieszance sole wapnia, które mogą u niektórych niemowląt powodować zmianę konsystencji stolca na twardszą. Inne możliwe przyczyny to:
Jeśli zaparcie nie ustępuje, skonsultuj się z lekarzem.
Jeśli Twoje dziecko nie pije wystarczająco dużo mleka, nie będzie rosło w oczekiwanym tempie. Niemowlęta tracą wagę w ciągu pierwszych dni swojego życia, odzyskują ją jednak w ciągu 10–14 dni.
Karmione piersią i mieszanką niemowlęta wykazują w ciągu pierwszego roku życia nieco odmienne cykle wzrostu. Niemowlęta karmione piersią rosną szybciej przez pierwsze 3–4 miesiące życia; od piątego miesiąca życia ich wzrost staje się wolniejszy w porównaniu z dziećmi karmionymi mieszanką.
Niemowląt nie należy ważyć częściej niż raz na około dwa tygodnie, ponieważ krótsze przerwy między ważeniami niekoniecznie muszą odzwierciedlać rzeczywistą utratę lub przyrost wagi.
Oznaki świadczące o słabnącym wzroście:
W przypadku wcześniaków należy w dalszym ciągu podawać mieszankę dla wcześniaków lub mieszankę wysokoenergetyczną zgodnie z zaleceniami pediatry lub dietetyka.
Osłonka piersi
SCF153/01
Wkładki laktacyjne
Jednorazowe
SCF254/61
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej