Czas czytania: 5 Min
Jeśli dywagacje na temat kupki niemowlaka wydają Ci się czymś dziwnym, prawdopodobnie nie jesteś świeżo upieczonym rodzicem. Jeżeli natomiast niedawno urodziła się Twoja pociecha, zapewne wiesz już, że wygląd i częstotliwość oddawania stolca przez malucha są jednymi z ważniejszych wskaźników zdrowia dziecka. Wyjaśniamy, co powinno zaniepokoić opiekunów w wyglądzie kupi u niemowlaka.
Zdrowie maluszka spędza sen z powiek wszystkim młodym rodzicom, dlatego też nikogo nie powinno dziwić przyglądanie się zawartości pieluszki dziecka, zwłaszcza w pierwszych miesiącach jego życia. Wygląd oraz zapach kupki niemowlaka pozwalają bowiem ocenić stan jego zdrowia, a wszelkie problemy z wypróżnianiem mogą być przyczyną wielu nieprzespanych nocy malucha, a tym samym jego opiekunów. Pytania o jej kolor oraz konsystencję padają również na niemal każdej wizycie kontrolnej u lekarza pediatry.
Kupka noworodka i niemowlaka ma ścisły związek z tym, co dziecko zjada oraz na jakim stopniu dojrzałości znajduje się jego układ pokarmowy. Wygląd oraz częstotliwość oddawania stolca zmieniają się wielokrotnie w ciągu pierwszych lat życia malucha. U dzieci karmionych piersią zazwyczaj kolor kupki jest bardzo podobny przez cały okres wyłącznego karmienia mlekiem matki, natomiast w przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym może się zmieniać, zwłaszcza po zmianie mieszanki. U maluszków, które rozpoczynają rozszerzanie diety, stolce stają się nieco twardsze, w pieluszce widoczne są także niestrawione resztki pokarmów.
Smółka to pierwszy stolec w życiu noworodka, pojawiający się zazwyczaj w 1.-2. dobie po porodzie. Ma on ciemny kolor (ciemnozielony, czasami czarny), jest gęsta, lepka i przeważnie dość obfita. W jej skład wchodzą m.in. wody płodowe, maź płodowa, enzymy trawienne czy bilirubina. Smółka świadczy o prawidłowej pracy jelit maluszka.
Zbyt wczesne wydalenie smółki, czyli mające miejsce przed przyjściem dziecka na świat, może świadczyć o niedotlenieniu wewnątrzmacicznym lub zakażeniu. Zielony kolor wód płodowych, który jest związany właśnie z przedwczesnym oddaniem smółki, powinien być sygnałem alarmowym i skłonić przyszłą mamę do natychmiastowego udania się do szpitala. Zbyt późno pojawiająca się smółka może z kolei być objawem poważnych chorób u dziecka, takich jak mukowiscydoza czy choroba Hirschsprunga, fakt ten należy zgłosić neonatologowi.
Niemowlęta do ukończenia 6. tygodnia życia powinny wypróżniać się w określonych ilościach i częstotliwościach – jest to jeden ze wskaźników skutecznego karmienia. Po oddaniu smółki, dziecko musi załatwiać się kilka razy na dobę (zazwyczaj 3-4). Przez pierwsze kilka dni życia pojawia się tzw. kupka przejściowa, która jest zbliżona wyglądem i konsystencją do pierwszego stolca. Później zawartość pieluchy powinna przypominać jajecznicę (kupka niemowlaka z grudkami nie powinna wzbudzać niepokoju).
Po okresie połogu częstotliwość wypróżnień jest indywidualna dla każdego dziecka. Przyjmuje się, że jeśli niemowlę nie robi kupki przez 5, a nawet 7 dni, ale przybiera na wadze i nie wykazuje żadnych oznak mogących sygnalizować problemy zdrowotne, jest to zupełnie normalne. Stolec powinien mieć jednak dość rzadką konsystencję i mieć kolor żółty, musztardowy. Od czasu do czasu może znajdować się w nim śluz, może się zdarzyć również inne, zielonkawe zabarwienie. Jeżeli jednak odmienny wygląd kupy pojawia się regularnie, warto skonsultować się z pediatrą (w przypadku występowania dodatkowych objawów, jak biegunka czy zaparcia, wizyta u lekarza powinna odbyć się niezwłocznie).
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej