Czas czytania: 5 min
Alergie pokarmowe to problem nie tylko dorosłych, ale też dzieci, nawet malutkich. Alergenem, który najczęściej uczula noworodki, jest mleko krowie i wykonywane na jego bazie przetwory. To właśnie mleko krowie wywołuje skazę białkową u niemowlaków. Czym dokładnie jest skaza białkowa i jakie są jej objawy? Czy jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią? Jak wygląda skaza białkowa u niemowlaka? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.
Skaza białkowa to rodzaj alergii pokarmowej, a konkretnie uczulenie na białko mleka krowiego. To oznacza, że niemowlak, u którego zostanie stwierdzona skaza białkowa, nie powinien spożywać mleka krowiego ani też innych produktów mlecznych. nie jest zaskoczeniem, że objawy skazy białkowej najczęściej pojawiają się u niemowlaków, które są karmione butelką. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby w pierwszych miesiącach życia karmić malca piersią, o ile tylko jest to możliwe. Wtedy ryzyko pojawienia się alergii pokarmowych jest o wiele mniejsze.
Należy przy tym zaznaczyć, że skaza białkowa u noworodka ma charakter przewlekły. Zwykle pojawia się u dzieci w wieku 2-3 miesięcy, po czym samoistnie zanika, najpóźniej w okolicy trzecich urodzin. Czasem też może być tak, że skaza białkowa, która pojawiła się u niemowlaka, będzie towarzyszyć dziecku przez całe życie. W takich przypadkach, konieczne jest stosowanie specjalnej diety.
Skazę białkową u niemowlaka można rozpoznać na dwa sposoby: przyglądając się jego skórze, a także porównując wagę dziecka z wagą jego rówieśników. Najbardziej charakterystycznym objawem skazy białkowej u niemowlaka jest atopowe zapalenie skóry. Na policzkach, w okolicach uszu, na szyi i brzuszku można zaobserwować charakterystyczną, zaczerwienioną wysypkę. Wysypka najczęściej jest sucha i przypomina pokrzywkę. Skazę białkową u niemowlaka można również stwierdzić na podstawie jego wagi. Dzieci, które są dotknięte tą przypadłością, dużo wolniej od swoich rówieśników przybierają na wadze. Bardzo często przechodzą również infekcje ucha i układu moczowego.
Jakie objawy daje skaza białkowa u niemowlaka poza zmianami skórnymi i niskim przyrostem wagi? • Ulewanie pokarmu • Biegunki lub zaparcia • Wymioty • Wzdęcia brzuszka • Ogólne rozdrażnienie
• Częste bóle brzucha i kolki
Skazę białkową rozpoznaje lekarz, a robi to na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego. Kiedy zachodzi podejrzenie, że niemowlak ma skazę białkową, najczęściej zlecane jest badanie, które umożliwia oznaczenie poziomu przeciwciał IgE na białka mleka krowiego. W ramach przygotowań do tego badania do diety dziecka zostają włączone produkty mleczne na okres od 2 do 4 tygodni. Jeśli alergia na mleko znajdzie potwierdzenie w badaniach, wtedy pacjent musi pozostać na diecie bezmlecznej albo do końca pierwszego roku życia, albo na 6 - 12 miesięcy od przeprowadzenia próby prowokacyjnej. Czasem zdarza się tak, że maluch toleruje mleko jedynie w konkretnych przetworach mlecznych, np. w jogurcie czy kefirze. W takiej sytuacji, produkty mleczne w tej postaci należy podawać mu trzy razy w tygodniu. W ten sposób, organizm będzie powoli oswajał się z mlekiem.
Czy objawy skazy białkowej u niemowlaka powinny być powodem do zaprzestania karmienia piersią? W żadnym wypadku! To właśnie pokarm mamy jest dla noworodka bogatym źródłem substancji odżywczych, które wspomagają jego prawidłowy rozwój. Jednak mama karmiąca niemowlaka ze skazą białkową powinna wprowadzić do swojej diety pewne zmiany. Chodzi tu, przede wszystkim, o eliminację z diety mleka i produktów mlecznych. Konieczna jest również stała obserwacja, na podstawie której będzie można wyeliminować z diety produkty, które mogą uczulać maleństwo. Produkty, które bardzo często uczulają to jajka, soja, orzechy i cytrusy. Za każdym razem, kiedy taki produkt znajdzie się w diecie, należy to donotować i obserwować malucha. Na podstawie takich prób i obserwacji będzie można stwierdzić, czy któryś z tych produktów spowodował pojawienie się niepokojących objawów alergicznych u dziecka.
Pojedynczy laktator elektryczny — zestaw
SCD395/21
ultra air
smoczek
SCF080/01
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej