Na pewno zastanawiasz się, co dzieje się w główce Twojego maluszka. O czym myśli, jak odbiera otoczenie, ile już rozumie? Na szczęście na niektóre z tych pytań znamy odpowiedź. Oto jak wygląda świat z perspektywy 3-miesięcznego niemowlęcia. Trzy miesiące to już sporo! Zwykle wtedy rodzice zauważają, że pojawia się kontakt z dzieckiem. W tym wieku maluchy dostrzegają granicę pomiędzy własną osobą a światem zewnętrznym. Wydłużają się również ich okresy czuwania w ciągu dnia, dzięki czemu maluszek może uczyć się i poznawać otoczenie.
Co potrafi 3-miesięczny maluch? Na tym etapie rozwoju Twoje dziecko zaczyna ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową. Potrafi już otwierać i zaciskać piąstki. Być może stara się chwycić zawieszoną nad łóżeczkiem zabawkę, a nawet udaje mu się złapać grzechotkę i włożyć ją do buzi. Powoli dostrzega także różnicę między twardymi i miękkimi przedmiotami. Maluszek coraz lepiej kontroluje ruchy kończyn i coraz pewniej trzyma główkę w pionie.
Dynamicznie rozwija się słuch i wzrok dziecka. Możesz zauważyć, że maluszek chętnie słucha muzyki lub odwraca głowę w kierunku Twojego głosu. Niemowlęta w tym wieku lubią wpatrywać się w jasne, nasycone kolory i kontrastowe wzory. Twoja pociecha może także zacząć dostrzegać własne odbicie w lustrze i z fascynacją wpatrywać się w twarze otaczających ją osób.
Choć to jeszcze nie czas na pierwsze słowo, na tym etapie Twoje dziecko odkrywa własny głos. Usłyszysz radosne gruchanie, piski wyrażające zadowolenie i głużenie towarzyszące okresom aktywności maluszka. Stymuluj zainteresowanie dźwiękiem poprzez śpiewanie, czytanie lub mówienie do dziecka.
W nadchodzących miesiącach Twoje dziecko rozwinie i udoskonali te podstawowe umiejętności. Już wkrótce nauczy się chwytać zabawkę i wkładać ją do buzi. Zrozumie także, że działania mogą mieć określone skutki.
Należy pamiętać, że informacje zawarte w artykule mają wyłącznie charakter ogólny i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Jeśli u Ciebie, członka Twojej rodziny lub Twojego dziecka występują nasilone lub utrzymujące się objawy lub schorzenia, bądź jeśli zachodzi potrzeba zasięgnięcia konkretnej porady lekarskiej, skorzystaj z pomocy medycznej. Philips AVENT nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikające z wykorzystania informacji zamieszczonych na niniejszej witrynie internetowej.
ultra air
smoczek
SCF080/01
Pojedynczy laktator elektryczny — zestaw
SCD395/21
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej