Czas czytania: 4 Min
Kaszmir to najdroższa i najszlachetniejsza tkanina na świecie. Kaszmirowe swetry są niezwykle delikatne i przyjemne w dotyku, prezentują się bardzo elegancko, a przy tym zapewniają przyjemne uczucie ciepła nawet w najchłodniejsze dni. Jak rozpoznać kaszmir? I w końcu – jak prać, prasować oraz dbać o ubrania z niego wykonane? Aby się tego dowiedzieć i jak najdłużej cieszyć się wysoką jakością oraz pięknym wyglądem kaszmirowych swetrów, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Kaszmir to bez wątpienia najbardziej luksusowy naturalny materiał na świecie wykorzystywany do produkcji eleganckich kardiganów, golfów, szalików oraz innych dodatków na sezon jesienno-zimowy. Prawdziwy kaszmir to rodzaj miękkiej i delikatnej wełny pozyskiwanej od kóz kaszmirskich (Capra Hisca) – niezwykle cenionej rasy o pięknym runie. Z myślą o produkcji kaszmiru, kozy te są specjalnie hodowane - głównie w Azji, w Himalajach. Zwierzęta te żyją wysoko w górach, gdzie temperatura powietrza jest ekstremalnie niska i niekiedy spada do nawet -40 stopni Celsjusza. W takich warunkach kozy musiały wykształcić mechanizm obronny w postaci bardzo cienkiej, a przy tym niezwykle ciepłej warstwy wełny.
Czy wiesz, że… proces tkania tylko jednego kaszmirowego szala może trwać nawet 200 godzin?
Na wysoką cenę tego szlachetnego materiału wpływa między innymi to, że dostęp do niego jest bardzo ograniczony, a proces wytwarzania żmudny i skomplikowany. Jedna koza produkuje w ciągu roku zaledwie 25 dag kaszmiru, przy czym do uszycia tylko jednego swetra, potrzebna jest wełna z aż sześciu zwierząt.
Wbrew pozorom, naturalny kaszmir nie jest trudny do rozpoznania. Wełna kaszmirska jest dość charakterystyczna – ma grubość 15-19 mikronów – dla porównania, ludzki włos jest około 4-5 razy grubszy. Jeśli więc zastanawiasz się, jak rozpoznać kaszmir, bez trudu zrobisz to, dotykając materiał – jest on niezwykle delikatny, zaskakująco miękki i przyjazny dla skóry. Co więcej, kaszmir jest dość długi i pięknie lśni. Gdy podniesiesz sweter uszyty z prawdziwego kaszmiru, z pewnością zwrócisz również uwagę, że jest on bardzo lekki w porównaniu do swojej wielkości. Jeśli natomiast uniesiesz sweter i spojrzysz na materiał pod światło, ujrzysz delikatne prześwity, które są charakterystyczne dla kaszmiru. Pamiętaj jednak, że aby mieć 100% pewności co do materiału, z którego uszyty jest sweter, warto sprawdzić informacje na metce. Co istotne, na terenie całej Unii Europejskiej obowiązują takie same przepisy w zakresie znakowania i nazywania wyrobów tego typu. Twój sweter może być więc uszyty ze 100-procentowego kaszmiru, ale może też być połączeniem kilku rodzajów materiałów w różnych proporcjach, np. 60% kaszmiru i 40% jedwabiu.
Ciekawostka naturalny kaszmir jest nawet 8 razy cieplejszy od wełny owczej? To sprawia, że swetry i szaliki z kaszmiru rewelacyjnie nadają się na mroźne, zimowe miesiące.
Ciepły golf czy stylowy szal – jak dbać o kaszmir, który gości w Twojej szafie? Z uwagi na fakt, że jest to materiał naturalny, kaszmir jest wyjątkowo chętnie wybierany przez mole, które wygryzając go, tworzą nieestetyczne dziury. Wiedząc to, warto stosować ogólnodostępne środki odstraszające mole: lawendę, miętę, drewno cedrowe, kasztany - umieść je w materiałowym woreczku i rozłóż na półkach w szafie.Charakterystyczne dla ubrań z kaszmiru jest również powstawanie na ich powierzchni niewielkich kulek – jest to zupełnie naturalne zjawisko, wynikające z plątania się poszczególnych włókien w trakcie noszenia. Aby się ich pozbyć wystarczy, że zaopatrzysz się w specjalny grzebień do kaszmiru – delikatnie rozczesz nim kulki, przywracając tkaninie właściwy wygląd. Pamiętaj również o tym, by wyprane i wysuszone ubrania z kaszmiru przechowywać delikatnie zwinięte w osobnej, dobrze wentylowanej torbie. Dzięki temu będą służyć Ci przez wiele lat, zachwycając pięknym i nieskazitelnym wyglądem.
Jak prać kaszmir? Jeśli tylko masz taką możliwość, rób to ręcznie lub oddaj kaszmirowe ubranie do prania chemicznego. Można co prawda wyprać je w pralce automatycznej, ale wełna (w tym również kaszmir) źle znosi mechaniczne metody prania. Aby więc nie zaszkodzić delikatnej strukturze materiału, odwróć sweter na lewą stronę, a następnie włóż go do specjalnego woreczka przeznaczonego do prania. Nie zapomnij tez o odpowiedniej temperaturze wody – najlepsza będzie letnia lub taka, która nie przekracza 30 stopni. Równie delikatnie postępuj przy wirowaniu – ustaw najmniejsze obroty, dzięki czemu ubranie się nie wygniecie i zachowa ładny fason.
A jak suszyć kaszmir? Po wyjęciu z pralki, delikatnie osusz go ręcznikiem, by usunąć nadmiar wody. Dopiero, gdy to zrobisz, rozłóż sweter na suchym ręczniku i pozostaw go do wyschnięcia. Suszenie na płasko sprawi, że ubranie nie rozciągnie się, lecz pozostanie równie ładne, jak przed suszeniem.
Po praniu i suszeniu, pora na prasowanie. Pamiętaj jednak, że kaszmir jest materiałem niezwykle wrażliwym na wysoką temperaturę. Wystarczy chwila nieuwagi by drogi, elegancki sweter nadawał się już tylko do wyrzucenia. Aby tego uniknąć, zamiast tradycyjnego żelazka, postaw na prasowanie parą. W tym celu rewelacyjnie sprawdzi się stojąca parownica do ubrań lub niewielki i poręczny steamer. A jak suszyć kaszmir? Po wyjęciu z pralki, delikatnie osusz go ręcznikiem, by usunąć nadmiar wody. Dopiero, gdy to zrobisz, rozłóż sweter na suchym ręczniku i pozostaw go do wyschnięcia. Suszenie na płasko sprawi, że ubranie nie rozciągnie się, lecz pozostanie równie ładne, jak przed suszeniem.
Nowoczesne urządzenia tego typu pozwolą na szybkie i bezpieczne usunięcie zagnieceń powstałych nie tylko na kaszmirze, ale też jedwabiu, wełnie owczej oraz innych delikatnych materiałach.
Przeczytaj również >> Kaszmir, jedwab, a może wełna? Sprawdź jak prosto odświeżyć ubrania i wygładzić zagniecenia z parownicą do ubrań Philips.
You are about to visit a Philips global content page
ContinueYou are about to visit the Philips USA website.
Rozumiem
Przeczytaj więcej:
Jak prasować bawełnę?
Zobacz więcej
Kaszmir - co to jest, jak prać i prasować?
Zobacz więcej
Pranie i prasowanie poliesteru
Zobacz więcej