Czas czytania: 8 Min
Aksamit to wyjątkowo miękki i delikatny materiał, który wymaga specjalnego traktowania. Odzież wykonana z tej tkaniny prezentuje się niezwykle efektownie pod warunkiem, że odpowiednio się z nią obchodzimy. Wyjaśniamy, w jaki sposób należy prać oraz prasować aksamit, żeby zachował swoje właściwości.
Aksamit, dawniej nazywany oksamitem, to tkanina znana od wieków. Pochodzi on z Indii, gdzie był jednym z najbardziej luksusowych i cenionych materiałów. Do Europy trafił w średniowieczu, jego produkcja i handel rozwinęły się w różnych krajach, przede wszystkim we Włoszech (Wenecji, Genui czy Florencji) oraz we Francji. Był wykorzystywany do szycia ubrań, głównie szat liturgicznych i innej reprezentacyjnej odzieży oraz dekoracji, takich jak kapy i narzuty. Używano go także do produkcji tapicerek meblowych. W Polsce pojawił się pod koniec XVII wieku. Aksamit to gruby, dość sztywny, ale bardzo delikatny w dotyku materiał o jedwabistej strukturze i delikatnym połysku. Od strony podszewki jest on gładki, natomiast z drugiej posiada charakterystyczny meszek (o długości nieprzekraczającej 3 mm). Powstaje poprzez wprowadzenie pomiędzy nitki osnowy a wątek dodatkowych nitek runowych pod postacią pętelek. Dawniej pętelki te były robione wyłącznie z naturalnych włókien, takich jak jedwab, bawełna, wełna. Gotowa tkanina była jednak bardzo droga, dlatego współcześnie najczęściej używa się jedwabiu syntetycznego lub poliestru, można także spotkać aksamit ze streczem. Ten wykonywany z prawdziwego jedwabiu wciąż jest spotykany, jednak jest produktem szlachetnym i jest uważany na towar luksusowy. Aksamit może być gładki lub wzorzysty.
Welur oraz welwet, podobnie jak aksamit, należą do grupy tkanin pluszowych, czyli posiadających tzw. okrywę runową. Istnieją jednak pewne cechy, które różnią je od pierwowzoru:
Aksamit jest bardzo delikatną tkaniną, dlatego wymaga specjalnego traktowania podczas prania oraz czyszczenia. O czym musisz pamiętać?
Prasowanie tkanin, zwłaszcza tych delikatnych nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Przygotowując się do prasowania ubrań wykonanych z aksamitu, pamiętaj, że materiał ten nie lubi wysokiej temperatury – mogłaby ona doprowadzić do jego odkształcenia i utraty miękkości. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie użycie generatora pary. Wyrzuca on parę wodną pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu szybko i łatwo usuniesz wszelkie zagniecenia. Ponadto umożliwia on prasowanie w pionie. Jaki generator pary wybrać? Postaw na inteligentne urządzenie! Generator pary z wbudowaną kamerą i sztuczną inteligencją Philips PerfectCare Seria 9000 rozpoznaje rodzaj tkaniny podczas prasowania i automatycznie dobiera optymalną temperaturę i wyrzut pary. Dodatkowo posiada system szybkiego chłodzenia, nie ma więc wówczas ryzyka przypalenia. Aksamitne ubrania bezpiecznie wygładzisz oraz odświeżysz również przy użyciu parownicy, np. parownicy ręcznej Philips serii 7000.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Przeczytaj więcej:
Pranie i prasowanie akrylu
Zobacz więcej
Pranie i prasowanie bawełny
Zobacz więcej
Jak prać i prasować aksamit?
Zobacz więcej