Czas czytania: 4 min
Poliester to materiał powszechnie stosowany do produkcji ubrań. Mimo tego, że nie należy do naturalnych włókien, cieszy się sporą popularnością. Wszystko ze względu na jego cechy: jest wytrzymały, odporny na rozciąganie i zagniecenia, a przy tym prosty w pielęgnacji. Jak należy prać ubrania z poliestru, by na długo zachowały swoje walory? Jak prasować poliester, żeby zawsze wyglądał dobrze?
Pranie poliestru warto rozpocząć od dokładnego przestudiowania metki ubrania. To właśnie na niej można znaleźć kluczowe informacje dotyczące np. optymalnej temperatury prania konkretnego ubrania. Co zrobić, jeśli metka została odcięta? Na szczęście poliester to popularny materiał, dlatego łatwo można dotrzeć do informacji, jak właściwie go pielęgnować. Poniżej kilka wskazówek, o których warto pamiętać.
Często poliestrowe ubrania wymagają jedynie odświeżenia. Jak – w takiej sytuacji – uniknąć klasycznego prania poliestru? Ubrania z tego rodzaju włókna można łatwo i szybko odświeżyć przy użyciu parownicy do ubrań Philips. Gorąca para z urządzenia pozwoli pozbyć się drobnych zanieczyszczeń, a także skutecznie odświeży i zdezynfekuje ubranie. Do czego można użyć parownicy w przypadku ubrań z poliestru?
Podczas prasowania poliestru należy zachować szczególną ostrożność. Poliester jest materiałem łatwopalnym, dlatego zawsze trzeba dokładnie sprawdzać temperaturę, na jaką zostało ustawione żelazko. W przeciwnym razie, w ubraniu szybko może pojawić się dziura. Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo prasować poliester? Przeczytaj nasze porady.
Jak najefektywniej prasować poliester? Prasując ubrania z poliestru za pomocą tradycyjnego żelazka, należy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności, o których pisaliśmy wyżej. Zupełnie inaczej jest w przypadku używania żelazka parowego. Żelazka parowe Philips są skonstruowane w taki sposób, że mają automatyczny wyrzut pary i są pozbawione regulacji temperatury. W takim razie, na czym polega ich działanie i dlaczego warto z nich korzystać, prasując poliester? Żelazka parowe Philips, np. modele z serii Azur Elite, są wyposażone w specjalny czujnik DynamiQ. Czujnik, na podstawie ruchów ręki, dobiera odpowiednią ilość pary, potrzebną do prasowania. Kiedy ręka rusza się wolniej, to dla żelazka znak, że ma do czynienia z trudniejszymi zagnieceniami, a co za tym idzie, musi wygenerować więcej pary. Co więcej, żelazko samodzielnie dopasowuje temperaturę prasowania do rodzaju materiału. Mając styczność z poliestrem, wybierze taką temperaturę, żeby nie zniszczyć materiału, a jednocześnie skutecznie go wyprasować.
Przeczytaj więcej:
Jak prasować bawełnę?
Zobacz więcej
Kaszmir - co to jest, jak prać i prasować?
Zobacz więcej
Pranie i prasowanie poliesteru
Zobacz więcej