Czas czytania: 5 min
Moc to istotny parametr, który należy wziąć pod uwagę, kupując żelazko. To od mocy zależy, czy korzystanie z żelazka będzie w pełni produktywne, a jednocześnie przyjemne. Jaka moc żelazka jest optymalna? Lepiej wybrać żelazko o mocy 2400 W czy 3000 W? Jakie inne parametry są istotne przy wyborze żelazka?
Od tego, jaką moc ma żelazko, zależy komfort pracy osoby, która będzie z niego korzystać. Im moc żelazka będzie wyższa, tym lepiej. To właśnie od mocy zależy efektywność pracy – im będzie wyższa, tym szybciej urządzenie będzie się nagrzewać. Trzeba jedna pamiętać o tym, że wyższa moc to również większy pobór energii. Tym samym, żelazko o wysokiej mocy będzie działało szybciej, ale zużyje przy tym więcej energii niż sprzęt o mniejszej mocy. Na rynku jest coraz mniej żelazek o mocy poniżej 2000 W. Najpopularniejsze są żelazka o mocy 2400-2500 W. Żelazka o takiej właśnie mocy dominują w ofercie Philipsa. Z drugiej strony, bez problemu można znaleźć produkty o mocy 3000 W. To najbardziej zaawansowane urządzenia.
Żelazka o mocy 3000 W to urządzenia najwyższej klasy. W ofercie Philips taką moc mają produkty z serii Azur Elite i Azur Advanced. Co je wyróżnia oprócz dużej mocy? Żelazko parowe Azur Elite to inteligentne urządzenie, które działa w wydajny sposób. Używając go, nie trzeba się obawiać, że ubranie zostanie przypalone, mimo tego, że żelazko nie ma regulacji temperatury, a wyrzut pary odbywa się w pełni automatycznie. Inteligentne prasowanie to zasługa technologii OptimalTEMP. Dzięki niej można prasować ubrania bez konieczności wcześniejszego sortowania ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Żelazko samodzielnie dobierze odpowiednią temperaturę prasowania, analizując skład materiałowy ubrania. Kolejną zaletą żelazka jest system DynamiQ, który wykrywa ruchy żelazka i na tej podstawie uwalnia odpowiednią ilość pary. Tym samym, kiedy ruchy wykonywane żelazkiem będą wolniejsze, będzie to sygnał dla urządzenia, że do wyprasowania są trudniejsze zagniecenia, a więc uwolni więcej pary. Żelazko parowe Azur Advanced to kolejny przykład żelazka o mocy 3000 W. Ta imponująca moc sprawia, że urządzenie błyskawicznie się nagrzewa, umożliwiając przy tym szybsze prasowanie. Podobnie jak w urządzeniach z serii Azur Elite, tak i w produktach z serii Azur Advanced, została zastosowana technologia OptimalTEMP. Tak więc za pomocą tego urządzenia można prasować wszystkie tkaniny, które nadają się do prasowania, jednocześnie mając pewność, że będą w pełni bezpieczne. Inną zaletą Philips Azure Advanced jest wyjątkowo długi, bo liczący aż 3 metry, przewód, który daje duże pole manewru i zapewnia wygodę pracy.
Moc żelazka jest niezwykle istotna i to właśnie ona gwarantuje efektywną i komfortową pracę. Jednak należy pamiętać o tym, że to nie jedyny parametr, który trzeba wziąć pod uwagę, kupując żelazko. Jakie inne cechy urządzenia warto przeanalizować?
Stopa żelazka najczęściej jest produkowana z aluminium. Nic dziwnego – w końcu aluminium bardzo szybko się nagrzewa i dobrze przewodzi ciepło. Niestety, wadą aluminium jest to, że łatwo przywiera do powierzchni. Właśnie dlatego trzeba sprawdzić, czy stopa żelazka jest dodatkowo pokryta powłoką nieprzywierającą, np. ceramiczną lub teflonową.
Do tej pory, można było dostać jedynie żelazka z manualnym sposobem ustawienia temperatury. Takie rozwiązanie było nie do końca intuicyjnie i wymagało posiadania wiedzy na temat prasowanej tkaniny. Dużo wygodniejsze w użyciu są żelazka, które działają w technologii OptimalTEMP, a więc samodzielnie dobierają optymalną temperaturę prasowania, analizując wcześniej tkaninę.
Obecnie, sporą popularnością cieszą się żelazka z funkcją wyrzutu pary wodnej. Gorąca para skutecznie rozluźnia włókna ubrań, przez prasowanie jest znacznie łatwiejsze i efektywniejsze. Im żelazko ma wyższy wskaźnik wyrzutu pary, tym lepiej. Żeby prasowanie przebiegało w pełni komfortowy sposób, wystarczy wybrać urządzenie, które wytwarza ok. 45 gramów pary na minutę. Jak widać, moc żelazka to tylko jeden z kilku parametrów, jakie warto wziąć pod uwagę, wybierając tego rodzaju urządzenie.
Przeczytaj więcej:
Jak prasować bawełnę?
Zobacz więcej
Kaszmir - co to jest, jak prać i prasować?
Zobacz więcej
Pranie i prasowanie poliesteru
Zobacz więcej