Czas czytania: 5 Min
Usuwanie zanieczyszczeń, które mogą wywołać duszności, to najlepszy domowy sposób, by pomóc choremu na astmę. Podpowiadamy, jak sprzątać w domu, aby wyeliminować roztocza, pyłki i inne alergeny.
Astma oskrzelowa to choroba dróg oddechowych, którą można zaliczyć do chorób cywilizacyjnych, czyli takich, na których rozwój wpływa postęp cywilizacyjny. W Polsce na astmę cierpi ponad 3 miliony osób. Wszystko wskazuje na to, że ta liczba będzie się zwiększać – choroba atakuje osoby zamieszkujące zurbanizowane tereny, na których występuje duże zanieczyszczenie powietrza.
Objawy astmy związane są z niewłaściwym funkcjonowaniem dróg oddechowych. Chorzy skarżą się na ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, trudności w oddychaniu, kaszel, zmęczenie. Dolegliwości te spowodowane są skurczem oskrzeli i nadmiernym wydzielaniem śluzu.
Astma jest chorobą nieuleczalną, jednak dobranie odpowiednia farmakoterapia umożliwia choremu normalne funkcjonowanie. Astmatyk powinien znajdować się pod stałą opieką alergologa lub pulmonologa i zgodnie z jego zaleceniami przyjmować leki. Towarzyszące astmie napady duszności nie powinny być leczone domowymi sposobami – w przypadku nagłych problemów z oddychaniem konieczne jest podanie substancji rozkurczających oskrzela.
Nie da się jednoznacznie określić przyczyn choroby. Można wyróżnić dwa rodzaje astmy: niealergiczną (nieatopowa) i alergiczną (atopową). Astma niealergiczna występuje u osób dorosłych i wywołuje ją najprawdopodobniej nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na zapalenie wirusowe lub bakteryjne.
Zdecydowanie częściej spotykaną odmianą choroby jest astma alergiczna – występuje ona głównie u dzieci i młodych dorosłych. Czynnikiem, który wywołuje i nasila objawy, są alergeny, czyli substancje, które dostają się do organizmu chorego (najczęściej drogą wziewną) i wyzwalają reakcję alergiczną. Do najpopularniejszych alergenów zaliczają się pyłki traw, zbóż, drzew i innych roślin, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego, pleśń. Nasilenie objawów astmy mogą wywołać także spaliny i dym papierosowy.
W przypadku astmy alergicznej bardzo ważne jest, by chory unikał kontaktu z substancjami, które wywołują duszności. Najpierw należy określić, co wywołuje ataki duszności. Aby zidentyfikować alergeny, należy wykonać odpowiednie badania. Powszechnie wykorzystywane są do tego testy skórne punktowe – polegają one na sprawdzanie reakcja organizmu na niewielką dawkę alergenu. Do identyfikowania substancji uczulających wykorzystywane są również testy z krwi
Warto również samemu zwracać uwagę na to, w jakich okolicznościach pojawiają się napady duszności – takie obserwacje mogą być naprawdę cenne i pozwolą w przyszłości uniknąć kontaktu z alergenem i miejscami, w których jego stężenie jest szczególnie wysokie.
Sprawdź również: Jaki odkurzacz sprawdzi się w domu alergika?
Jeżeli wiesz już, jakie substancje wywołują reakcję alergiczną, możesz przystąpić do działania. Całkowite wyeliminowanie alergenów z najbliższego otoczenia nie jest możliwie – za pomocą domowych sposobów można jest w dużym stopniu ograniczyć ich nasilenie.
Warto zacząć od regularnego odkurzania mieszkania. Najprostsze domowe sposoby często okazują się najskuteczniejsze. Bardzo ważne jest, by Twój odkurzacz wyposażony był w odpowiednie filtry, które są w stanie zatrzymać alergeny. Bezprzewodowe odkurzacze Philips Aqua 8000 wyposażone są w filtry antyalergiczne, które skutecznie zatrzymują roztocza, a także inne alergeny – pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów. Dzięki odłączanemu odkurzaczowi ręcznemu z długą końcówką usuniesz kurz z trudno dostępnych zakamarków.
W walce z alergenami można także wykorzystać oczyszczacz powietrza. Oczyszczacze powietrza Philips wyposażone są w filtry, które są w stanie usunąć do 99,97% zanieczyszczeń o wielkości nawet 0,003 mikrometra. W ten sposób z otoczenia eliminowane są nie tylko roztocza, pyłki, sierść i inne alergeny, ale także pył PM2,5 – najbardziej szkodliwy składnik smogu.
Jednym z najpopularniejszych alergenów są roztocza kurzu domowego, czyli mikroskopijne pajęczaki żyjące w kurzu. Roztocza nie są widoczne gołym okiem (osiągają do 0,5 mm długości) i dla zdrowych osób nie stanowią zagrożenia. Jeżeli w domu mieszka osoba uczulona, należy podjąć działania, które doprowadzą do zmniejszenia ilości roztoczy.
Najwięcej roztoczy gnieździ się w dywanach, kocach narzutach, zasłonach – pamiętaj o regularnym odkurzaniu i praniu. Jeżeli to możliwe, całkowicie zrezygnuj z tych elementów wystroju. Również pluszowe zabawki mogą być siedliskiem alergenów. Roztocza bardzo szybko rozwijają się także w pościeli – z tego powodu konieczne jest regularne wymienianie kołder, poduszek i prześcieradeł. Pranie pościeli w temperaturze 60 stopni Celsjusza pozwoli Ci skutecznie wyeliminować mikroorganizmy. W walce z roztoczami możesz wykorzystać także niskie temperatury. Prostym, domowym sposobem jest wywieszenie pościeli na balkonie podczas mrozów – ta metoda nie sprawdzi się jednak w dużych miastach, które w okresie zimowym zmagają się z problemem smogu. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań, by umieścić pluszowe zabawki w zamrażarce. Pamiętaj o tym, by owinąć ją w folię.
Odpowiednie leczenie i systematyczne eliminowanie alergenów domowymi sposobami w dużym stopniu minimalizuje napadów duszności.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Odkurzanie na mokro – na czym polega?
Zobacz więcej
Jak wybrać odkurzacz dla seniora?
Zobacz więcej
Czy odkurzacz bezprzewodowy może być cały czas podłączony do ładowarki?
Zobacz więcej