Czas czytania: 6 Min
Twój odkurzacz stracił moc ssania? Może to wynikać z kilku przyczyn – począwszy od zapchanej końcówki, skończywszy na awarii silnika. Istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań, które pomogą Ci przywrócić prawidłową pracę urządzenia. Większość z nich wykonasz samodzielnie w domu – niekiedy wystarczy jedynie przeczyszczenie filtra! Sprawdź, dlaczego odkurzacz gwiżdże i dowiedz się, jak szybko możesz zwiększyć jego moc.
Odkurzacze to nieocenieni pomocnicy w walce z kurzem, drobinami i drobnoustrojami. Choć możesz na to nie zwracać uwagi, wspierają Cię nie tylko w szybkim wyczyszczeniu dywanów i podłóg, ale także pozbywają się szkodliwych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Niestety – z biegiem czasu niektóre jego elementy zużywają się i mogą wpłynąć na pracę silnika oraz siłę ssącą. Jak rozpoznać, że odkurzacz wymaga gruntownego czyszczenia? Zwróć uwagę na stan urządzenia, jeżeli: • z wnętrza dobiega buczenie i warkot; • o wiele gorzej zbiera drobiny i kurz; • jego temperatura bardzo szybko wzrasta; • w trakcie sprzątania czuć zapach spalenizny.
Pamiętaj, że w przypadku odkurzaczy bezprzewodowych moc ssania jest uzależniona m.in. od poziomu naładowania wbudowanego akumulatora. Jeżeli zauważysz, że mimo wymiany baterii Twój sprzęt nadal wydaje różne niepokojące dźwięki, a jego siła niewiele wzrosła, warto sprawdzić inne części urządzenia – możliwe, że gdzieś utworzył się zator.
Twój odkurzacz nie tylko stracił moc, ale zaczął wydawać dźwięki przypominające gwizdy i warkot? A może nagle całkowicie przestał zasysać nieczystości? Oto kilka najczęstszych przyczyn niedrożności.
Jeżeli zauważyłaś, że Twój sprzęt nagle zaczął gorzej pracować i nie chce zasysać brudu, bez obaw! Na początku sprawdź, czy znajdujący się w korpusie urządzenia worek nie jest już przepełniony i nie należy go wymienić. To jedna z najpowszechniejszych przyczyn nagłego spadku mocy odkurzacza. Pamiętaj o dobraniu jego rozmiaru do posiadanego modelu – dzięki temu unikniesz nieszczelności, a sprzęt będzie działał o wiele wydajniej.
To może Cię zainteresować: Kiedy wymienić worek w odkurzaczu?
Drugą, najpowszechniejszą przyczyną nagłego spadku mocy urządzenia jest zabrudzony lub zużyty filtr. Choć na początku może wydawać się to trudne, jego wymiana oraz czyszczenie zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Wystarczy, że wyjmiesz go i oczyścisz z sierści, włosów i innych większych zabrudzeń oraz przemyjesz pod bieżącą wodą lub wymienisz na nowy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o czyszczeniu filtrów, sprawdź, jak należy czyścić filtr odkurzacza firmy Philips.
Warto wiedzieć: Stan filtra wpływa nie tylko na pracę urządzenia, ale także na wydobywający się z jego wnętrza zapach. Jeżeli zauważysz, że w trakcie sprzątania w pomieszczeniu unosi się nieprzyjemna woń, postaraj się jak najszybciej go oczyścić lub wymienić na nowy.
W trakcie odkurzania Twoje urządzenie zaczęło wydawać różne dźwięki, począwszy od wysokich gwizdów, skończywszy na buczeniu i warkocie? Na początku sprawdź końcówkę odkurzacza – możliwe, że między jej wałkami lub plastikowymi elementami znajduje się niewielki przedmiot, który blokuje wlot powietrza. Jeżeli to nie pomogło, odkręć rurę od korpusu sprzętu i dokładnie ją obejrzyj. Zdarza się, że przy jej wylocie zaczepi się niewielki element np. skarpetka lub mała zabawka. Jeżeli to nadal nie pomogło, prawdopodobnie Twoje urządzenie ma wady fabryczne lub pojawiające się problemy wynikają z nieszczelności oraz przepełnionego worka.
Regularne sprawdzanie akcesoriów do odkurzacza może przyczynić się do znacznej poprawy mocy ssania urządzenia, a także jego funkcjonalności. Zanieczyszczone szczotki i włosie zmniejsza ich efektywność – o wiele gorzej zbierają np. kurz i sierść. Warto też zwrócić uwagę na rurę, której mikrouszkodzenia wpływają na wydajność sprzętu. Dziury i pęknięcia sprawiają, że zasysane powietrze wydostaje się na zewnątrz, przez co zmniejsza się siła ssąca odkurzacza.
Z biegiem czasu Twoje urządzenie zużywa się, przez co może coraz gorzej usuwać kurz i zabrudzenia z dywanów oraz podłóg. Nieszczelny korpus, źle dobrane worki czy nieodpowiednie użytkowanie (np. do sprzątania drobnego pyłu w trakcie remontu) wpływa na jego żywotność i wydajność. Wyczyściłaś urządzenie i mimo wszystko nadal głośno pracuje oraz nie ciągnie z taką samą siłą jak przy pierwszym użyciu? To sygnał, że problem dotyczy silnika – zgłoś się do wyspecjalizowanego serwisu, który zaradzi usterce. Istnieje jeszcze jeden powód, dlaczego odkurzacz stracił moc ssania. Zanim udasz się do fachowca, który będzie naprawiał urządzenie, sprawdź ustawienia sprzętu. To proste – na większości korpusów znajduje się suwak lub pokrętło, dzięki któremu możesz zadecydować o jego sile ssącej. Zwróć uwagę, czy nie został przestawiony na „minimum”. Podobnie postępuj z regulacją siły powietrza, którą wyregulujesz na rurze odkurzacza. Przeczytaj także: Wybór odkurzacza – jaka moc będzie odpowiednia dla Ciebie?
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Odkurzanie na mokro – na czym polega?
Zobacz więcej
Jak wybrać odkurzacz dla seniora?
Zobacz więcej
Czy odkurzacz bezprzewodowy może być cały czas podłączony do ładowarki?
Zobacz więcej