Czas czytania: 6 Min
Własny kominek umila wspólnie spędzany czas z rodziną podczas przeciągających się zimowych wieczorów. Jednak, aby palenisko cieszyło ciepłem przez długi czas, warto o nie odpowiednio zadbać. Przydają się specjalne do tego odkurzacze do popiołu i sadzy lub separatory pasywne, które podłącza się do domowych urządzeń AGD.
Domowe kominki to nie tylko stylowa ozdoba we wnętrzu – to sposób na ogrzanie pomieszczeń oraz zbudowanie atmosfery podczas zimowych wieczorów. Jednak, aby palenisko działało bez zarzutu, a wizyta kominiarza kończyła się jedynie rutynową inspekcją przewodów i instalacji, warto zawczasu zadbać o jego czystość. • używanego paliwa – ilość produktów spalania oraz ich rodzaj jest uzależniony od tego, czy w kominku palisz niesezonowanym drewnem z drzew liściastych, czy brykietem lub pelletem. Jak sprzątnąć kominek? Tak naprawdę metoda na wyczyszczenie wkładu kominkowego jest dowolna – niektórzy użytkownicy palenisk wybierają szczotkę i szufelkę, inni stawiają na specjalne sprzęty AGD. Usuwanie zabrudzeń z pewnością ułatwiają odkurzacze do popiołów i sadzy oraz separatory pasywne. Które z nich sprawdzi się w domowym zaciszu najlepiej?
Dobry stan kominka i tym samym mała ilość sadzy oraz popiołu z pewnością zaprocentuje i przyniesie prowadzonemu gospodarstwu domowemu więcej pożytku niż szkody. Częstotliwość sprzątania należy uzależnić przede wszystkim od:
• aktualnej pory roku – jesienią i zimą z pewnością zdarza Ci się częściej rozpalać ogień w palenisku niż wiosną czy latem;
Sprawdź też: 9 wskazówek jak utrzymać porządek w domu.
Jeżeli zdarza Ci się często korzystać z kominka i pragniesz zaoszczędzić trochę czasu w trakcie jego sprzątania, zrezygnuj z ręcznego usuwania zabrudzeń – dzięki temu unikniesz unoszących się w powietrzu kłębów popiołu. Przyda Ci się do tego odkurzacz przemysłowy lub specjalny pojemnik na drobne odpady, nazywany też separatorem. Najłatwiej pozbyć się zabrudzeń z kominka z pomocą odkurzacza. Jednak nie może być to dowolne urządzenie AGD – potrzebujesz do tego specjalnego sprzętu przemysłowego, którego silnik i filtry nie popsują się już po pierwszym użyciu. Jego zakup nie jest sporym wydatkiem (w granicach kilkuset złotych), ale na uwagę zasługują jego gabaryty – często natrafisz na sporych rozmiarów maszyny, które wymagają dużej ilości miejsca. Co więcej, to kolejne urządzenie w domu wymagające od Ciebie odpowiedniej konserwacji i czyszczenia, a także np. wymiany filtrów. • Separatory do odkurzaczy – kiedy się sprawdzą?
• Odkurzacze do popiołu i sadzy – czy warto?
Jeżeli nie chcesz kupować nowego urządzenia do sprzątania paleniska, postaw na separator do popiołu. To specjalna nakładka, którą podłącza się do klasycznego odkurzacza. Separatory do filtrowania zanieczyszczeń z kominka używają moc ssącą sprzętu AGD i przy okazji chronią jego silnik przed przegrzaniem i uszkodzeniem. Nie są drogie i naprawdę potrafią przyspieszyć czyszczenie paleniska z różnych zabrudzeń. Dostępne modele pojemników mają różne pojemności, są bardzo uniwersalne i można do nich podłączyć każdy domowy odkurzacz.
Warto wiedzieć: Aby separator działał bez zarzutu, postaw na odkurzacz, którego moc ssąca zapewnia dokładne czyszczenie za każdym razem. Przykładem może być odkurzacz bezworkowy Philips serii 7000 z silnikiem o prędkości obrotowej wynoszącej ponad 50 000 obr./min. Urządzenie posiada cyfrową regulację mocy ssania, dzięki której w kilka sekund dostosujesz jego pracę do czynności, które aktualnie wykonujesz.
Sprzątanie kominka nie musi zajmować dużo czasu – wystarczy, że zawczasu się do tego przygotujesz. Rozpoczynając czyszczenie paleniska: 2. Umyj wnętrze paleniska z sadzy i innych zabrudzeń. Przydadzą Ci się do tego specjalne środki czyszczące, które zakupisz w sklepach budowlanych lub gospodarstwa domowego. 3. Wyczyść szybę kominka. Użyj do tego płynu do mycia szyb oraz delikatnej szmatki z mikrofibry. Na koniec wypoleruj powierzchnię ręcznikiem papierowym. Pamiętaj, że sprzątanie pozostałości po pellecie, brykiecie czy drewnie nie tylko wpływa na estetykę całego pomieszczenia, ale też zapobiega groźnym sytuacjom, w tym pożarom. Niewielki przepływ powietrza może spowodować cofanie się spalin, a to do zadymienia domu. Dlatego też zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny i postaw na separator do odkurzacza lub specjalny sprzęt przemysłowy, dzięki którym utrzymanie kominka w czystości nie będzie już dłużej udręką!
1. Włącz odkurzacz przemysłowy lub podłącz domowe urządzenie AGD do separatora popiołu. Zbierz z jego pomocą wszelkie nieczystości, także te, które opadną obok kominka.
W razie pojawienia się zabrudzeń wokół kominka – na przykład na podłodze – usuń je jak najszybciej. Możesz do tego użyć odkurzacza bezprzewodowego Philips 8000 Aqua Plus z nasadką Aqua 2w1, która równocześnie odkurzy i umyje parkiet lub posadzkę. Dzięki wydajnemu akumulatorowi urządzenia poradzisz sobie z każdym zabrudzeniem – może ono pracować nawet do 28 minut w trybie turbo.
• Dlaczego czyszczenie kominka jest ważne?
Nie lubisz sprzątać, a czyszczenie kominka to dla Ciebie prawdziwe wyzwanie? Niestety – korzystając z paleniska, musisz od czasu do czasu usunąć z jego wnętrza nagromadzone zanieczyszczenia. Doglądając regularnie wkładu kominkowego, sprawisz, że będzie on wydajny przez lata i nie stanie się źródłem częstych awarii.
To może Cię zainteresować: Jak powstaje kurz i jak się go pozbyć z domu?
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak działa odkurzacz automatyczny z mapowaniem?
Zobacz więcej
Jaki robot sprzątająco-mopujący wybrać?
Zobacz więcej
Dobry odkurzacz samojezdny, czyli jaki?
Zobacz więcej