Czas czytania: 4 min
Tradycyjny odkurzacz z workiem czy taki bez? Odpowiedź wcale nie jest oczywista, bo oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Bardzo wiele kluczowych cech urządzeń nie zależy jednak od tego, gdzie wpada zassany kurz i brud. Mimo to, gdy zastanawiasz się nad wyborem urządzenia, warto wiedzieć, czy w danej sytuacji lepiej sprawdzi się odkurzacz bezworkowy, czy workowy. Sprawdź porównanie obu typów sprzętu.
Zróżnicowanie odkurzaczy dostępnych na rynku jest coraz większe. Jeśli szukasz modeli przewodowych z klasycznym korpusem, na których koncentrujemy się poniżej, czeka Cię decyzja: odkurzacz workowy czy bezworkowy. Pamiętaj jednak, że warto też zastanowić się, czy wybrać odkurzacz tradycyjny, czy może pionowy. Klasyczne odkurzacze workowe zna niemal każdy. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenia zasysają zanieczyszczenia do worka, który je zatrzymuje, lecz przepuszcza powietrze. Najczęściej jest on jednorazowy, więc trzeba go wymienić po zapełnieniu, choć niekiedy spotyka się też worki wielorazowe. Z kolei odkurzacze bezworkowe, nazywane też cyklonicznymi, wciągają powietrze z kurzem i brudem do specjalnego zbiornika. Tworzy się w nim mikro-cyklon, który sprawia, że zanieczyszczenia opadają na dół pojemnika.
Chociaż oba typy urządzeń mają mocniejsze i słabsze strony, wiele parametrów nie zależy jednak od tego, czy odkurzacz jest workowy, czy bezworkowy. Przykładowo, na efektywność odkurzania różnych powierzchni wpływa głównie wydajność silnika i zastosowana technologia przepływu powietrza. Sposób gromadzenia zanieczyszczeń nie decyduje też o wszechstronności i wadze urządzenia.
Z kolei to, jaki odkurzacz sprawdzi się dla alergika, zależy przede wszystkim od rodzaju filtrów w sprzęcie. Zarówno odkurzacze z workiem, jak i bez mogą też generować różny poziom hałasu. Typ urządzenia może mieć jednak pewien wpływ na wydawane przez nie odgłosy, czy kontakt z kurzem, który masz, gdy sprzątasz.
Odkurzacze workowe są zwykle nieco tańsze niż bezworkowe o podobnej mocy i efektywności pracy. Ponadto na rynku ciągle jest większy wybór takich modeli, choć nie u wszystkich producentów jest to regułą. Znajdziesz też wśród nich najcichsze urządzenia. Odkurzacze workowe oferują również większą pojemność na zanieczyszczenia (na przykład w najnowszych modelach Philips są to 3-4 litry, w porównaniu do 1-5-2 litry w urządzeniach bezworkowych). Wiele zależy jednak od tego, jakie worki do odkurzacza wybierzesz. Jednorazowe, zwłaszcza syntetyczne, to większy koszt, ale za to są bardzo wygodne w wymianie. Do tego są bardzo higieniczne – to najlepsze rozwiązanie dla alergików, którzy muszą nie tylko odkurzać, ale też usunąć kurz i brud z odkurzacza.
Odkurzacze bezworkowe to niższe koszty eksploatacji i duża wygoda. Nie musisz bowiem kupować worków – wystarczy opróżnić i umyć pojemnik, co i tak jest łatwiejsze niż pranie worków wielorazowych. Ich zaletą jest też stała siła ssąca bez względu na stopień wypełnienia pojemnika, podczas gdy odkurzacze workowe najczęściej radzą sobie gorzej, gdy worek zaczyna się zapełniać. Gdy zastanawiasz się, jaki odkurzacz wybrać – workowy czy bezworkowy – weź też pod uwagę, czy często zdarza Ci się wciągnąć jakieś przedmioty podczas odkurzania. Jeśli tak, przejrzysty pojemnik znacznie ułatwi ich wyciągnięcie. Odkurzacze bezworkowe są także bardzo higieniczne, bo wydmuchiwane powietrze jest czystsze dzięki dodatkowemu procesowi filtracji. Dla alergików problemem może być jedynie mycie pojemnika. Wreszcie, choć średnio odkurzacze bezworkowe są głośniejsze niż workowe, to przy tym samym poziomie decybeli hałas zwykle będzie bardziej jednolity i mniej drażniący.
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na odkurzacz workowy, czy bezworkowy, w ofercie Philips znajdziesz urządzenia o znakomitym stosunku jakości do ceny. Odkurzacze workowe są dostępne w trzech seriach: Odkurzacze bezworkowe to także trzy serie urządzeń:
Zobacz też:
Jak działa odkurzacz automatyczny z mapowaniem?
Zobacz więcej
Jaki robot sprzątająco-mopujący wybrać?
Zobacz więcej
Dobry odkurzacz samojezdny, czyli jaki?
Zobacz więcej