Czas czytania: 4 min
Leczenie kanałowe to sposób na uratowanie zęba, gdy próchnica doprowadzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Kojarzy się głównie z bólem, wieloma wizytami u stomatologa i poważnymi wydatkami. Czy słusznie? Co trzeba wiedzieć o leczeniu kanałowym?
Zanim przejdziemy do tematu leczenia kanałowego, trzeba przypomnieć, jak zbudowany jest ząb . Części zęba to: Co jest jeszcze ważne w budowie zęba? Koronę pokrywa szkliwo, najtwardsza substancja w ludzkim ciele. Pod nim jest zębina, również twarda tkanka zęba. Pod tą ochronną warstwą znajduje się wolna przestrzeń - komora i kanały korzeniowe wypełnione żywą tkanką - miazgą. W korzeniach znajduje się cement. W kontekście leczenia kanałowego jeszcze jedna tkanka ma znaczenie: ozębna. Występuje ona w szczelinie między korzeniem zęba a ścianą zębodołu, w którym ząb tkwi w kości. Która z tych części odpowiada za to, co odczuwamy jako ból zęba? Prawie zawsze ból zęba - ostry lub ćmiący, ciągnący się tygodniami - oznacza zainfekowanie miazgi i ozębnej zęba. Najczęściej przyczyną są bakterie, które przez ubytek spowodowany próchnicą dostają się do miazgi i wywołują stan zapalny. Tak zaczyna się historia, która może się skończyć leczeniem kanałowym.
Chorej, martwej miazgi nie można wyleczyć, ale to nie oznacza, że ząb jest już stracony. Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne, polega na usunięciu tej miazgi z kanałów. Następnie są one czyszczone, poszerzane i dezynfekowane, by bezpiecznie można było wypełnić je materiałem biozgodnym, czyli neutralnym dla organizmu. Na koniec korona zęba zostaje szczelnie zabezpieczona. Wszystko dzieje się pod specjalistycznym mikroskopem i w specjalnym koferdamie, który oddziela ślinę od pola zabiegu. Po co takie zabiegi, skoro można ząb usunąć i wstawić sztuczny? Warto walczyć o własne zęby. Jeśli nawet z leczonym kanałowo zębem coś się z czasem stanie, jego korzenie wciąż będą dobrą bazą pod implant. Co się może stać z zębem po takim leczeniu? Może się na przykład złamać, bo brak odżywczej miazgi go osłabia. Co ciekawe, ząb leczony kanałowo można czasem leczyć w ten sposób ponownie.
Leczenie kanałowe jest skomplikowanym zabiegiem wymagającym od lekarza dużych umiejętności. Jaki lekarz robi leczenie kanałowe? Endodonta, do którego pacjentów kieruje stomatolog. Jak wygląda leczenie kanałowe zębów? Pierwszym krokiem jest wykonanie zdjęcia RTG, żeby lekarz mógł obejrzeć dokładnie ząb. Ważna jest liczba i ukształtowanie kanałów – niekiedy okazuje się, że nie można przeprowadzić takiego leczenia ze względu na ich zbyt skomplikowaną budowę. Jeśli zdjęcie RTG potwierdza konieczność i możliwość leczenia kanałowego, zostaje podane znieczulenie – najczęściej miejscowe. Następnie endodonta przeprowadza procedurę usuwania miazgi i zastępowania jej sztuczną substancją pochodzenia roślinnego. Ostatnim etapem leczenia kanałowego, przed rekonstrukcją zęba, jest ponowne wykonanie zdjęcia RTG, żeby ocenić wypełnienie kanałów. Jak każdy zabieg, ten też może napotkać jakieś trudności i żeby uniknąć powikłań, wszystko należy dokładnie sprawdzić.
Leczenie kanałowe najczęściej wykonywane jest w trakcie jednej wizyty u endodonty, co powinno pocieszyć pacjentów, którzy obawiają się wieloetapowego leczenia. Długość wizyty zależy od leczonego zęba – na przykład leczenie kanałowe zęba trzonowego może zająć 90 minut. Średnio można przyjąć, że wizyta trwa 1-2 godziny. W trakcie zabiegu pacjent znajduje się w pozycji horyzontalnej, czyli leży, a lekarz siedzi za jego głową. Częstym pytaniem jest: czy leczenie kanałowe boli? Z pewnością nie jest najprzyjemniejsze, ale odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a czasem, gdy wymagają tego okoliczności, nawet pod narkozą – czyli zabieg nie boli. Niewielkie dolegliwości mogą pojawić się, kiedy przestanie działać znieczulenie. Utrzymać się mogą przez kilka dni, ale pomóc powinny środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
Koszt leczenia kanałowego jest znaczny, ale też uzależniony od sytuacji. Wyjściowa cena to 300-400 zł za ząb jednokanałowy, ale w przypadku dwóch i więcej kanałów może osiągnąć nawet 1500 zł. Cena zależy też od miejsca wykonywania zabiegu - w dużych miastach jest drożej. Dlaczego leczenie kanałowe jest drogie? Zabieg ten wymaga zastosowania skomplikowanego sprzętu oraz wiedzy i doświadczenia specjalisty. Wobec tak wysokich kosztów, czy możliwe jest leczenie kanałowe na NFZ? U osób dorosłych NFZ zapłaci za leczenie kanałowe tylko dwunastu zębów z przodu (od jedynki do trójki). Dalsze zęby można wyrwać za darmo lub zapłacić za ich leczenie. U dzieci, młodzieży oraz kobiet w ciąży i połogu dostępne jest bezpłatne leczenie kanałowe wszystkich zębów o maksymalnie trzech kanałach.
Leczenie kanałowe potrzebne jest wtedy, gdy próchnica doprowadzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Jedynym sposobem na uniknięcie takich problemów jest profilaktyka stomatologiczna. Regularne wizyty u dentysty dają szansę na szybkie zauważenie i leczenie próchnicy, zanim dojdzie do realnego zagrożenia zęba. Codzienne, dokładne mycie zębów pomagają uniknąć próchnicy. Szczoteczki soniczne Philips Sonicare zapewniają do 20% mniej płytki nazębnej1 , która przyczynia się do powstania kamienia nazębnego oraz wielu chorób jamy ustnej i zębów – również próchnicy. Regularne mycie zębów szczoteczką soniczną Philips Sonicare gwarantuje też do 15 razy zdrowsze dziąsła2 . Oferta Philips Sonicare jest zróżnicowana, dzięki czemu można kupić szczoteczkę z zaawansowaną technologią soniczną Philips Sonicare w cenie niższej niż najprostsze leczenie kanałowe jednego zęba. Tańsza niż skomplikowane leczenie wielokanałowe jednego zęba jest szczoteczka Philips Sonicare 9900 Prestige. Jest ona wyposażona w ulepszoną, inteligentną technologię soniczną, która wykrywa potrzeby użytkownika i dostosowuje się nich, by cieszył się długo zdrowym i pięknym uśmiechem – bez leczenia koanałoweg.
Power Flosser 7000
Irygator do zębów
HX3911/40
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Ile razy dziennie myć zęby?
Zbyt częste mycie zębów może być tak samo szkodliwe, jak ich zbyt rzadkie szczotkowanie. Sprawdź, ile razy dziennie myć zęby.
Dowiedz się więcej
Próchnica ukryta. Jak zapobiegać próchnicy między zębami?
Próchnica ukryta, czyli międzyzębowa, jest trudna do wykrycia aż do zaawansowanego stadium. Zobacz jak zapobiegać próchnicy między zębami
Dowiedz się więcej
Szczoteczka soniczna dla dzieci 3-6 lat
Dobra szczoteczka soniczna dla małych dzieci umożliwia wyjątkowo dokładne mycie zębów i jest bezpieczna w użyciu. Sprawdź jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka
Dowiedz się więcej