Czas czytania: 5 Min
W stresujących sytuacjach robi Ci się sucho w ustach? To niekomfortowa, ale częsta reakcja, która nie powinna budzić niepokoju. Co jeśli suchość w jamie ustnej pojawia się częściej i zostaje na dłużej, a nawet na stałe?
Suchość w ustach pojawia się, gdy brakuje śliny, czyli wydzieliny gruczołów ślinowych. Do czego jest nam potrzebna ślina?
Co konkretnie czujemy, kiedy brakuje śliny? Składa się na to kilka różnych dolegliwości. Uczuciu suchości w ustach towarzyszyć mogą między innymi trudności z przełykaniem oraz mówieniem. Często pojawia się też pieczenie języka i pierzchnięcie warg. Potrawy zaczynają inaczej smakować, czasem nie można się pozbyć metalicznego posmaku. Sucho robi się nie tylko w ustach, ale i w gardle, więc może być odczuwalne drapanie. Zdarza się, że towarzyszy temu nieprzyjemny zapach z ust. Chwile, gdy w ustach robi się sucho, zdarzają się każdemu, z wiekiem coraz częściej, ale nie jest to najczęściej oznaka poważniejszych problemów. Czasem może się to wiązać na przykład ze zbyt suchym powietrzem w domu. Ciągła suchość w ustach to jednak nie tylko dyskomfort, ale i symptom, którego nie wolno lekceważyć.
Ciągła suchość w ustach może oznaczać: Suchość w ustach, w zależności od przyczyn, może być stała lub nawracająca, przejściowa lub trwała, dlatego niezbędna jest diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: co na suchość w ustach? Najpierw należy znaleźć przyczynę, a potem szukać rozwiązania problemu. Jeśli sucho w ustach robi się w związku ze stosowanymi lekami, warto porozmawiać z lekarzem o zmianie leku lub dawki. Jeśli brak śliny spowodowany jest uszkodzeniem ślinianek, jest to problem, który można leczyć. W niektórych przypadkach pomocne okazują się substytuty śliny. Najczęściej mają one postać żelu, niekiedy dodawane są do nich substancje zapobiegające próchnicy, ponieważ niewystarczająca ilość śliny w ustach może szybko źle wpłynąć na zdrowie zębów. Poza próchnicą i chorobami przyzębia, zbyt suchą jamę ustną mogą też dręczyć afty i grzybica języka.
Gdy robi się sucho w ustach, można zadbać o kilka rzeczy, by poczuć ulgę. Przede wszystkim nawodnienie, ale rozsądne: częste popijanie niewielkich ilości płynów, najlepiej bez cukru, pomoże w nawilżeniu jamy ustnej. Warto ograniczyć kawę i napoje gazowane, a z alkoholu i papierosów zrezygnować. Ostre i słone potrawy nie są zalecane, ponieważ powodują uczucie suchości w ustach. Pomocne może być żucie gumy, ale trzeba uważać, by zbyt częstym lub długim żuciem nie przeciążać stawów skroniowo-żuchwowych. Guma też powinna być bez cukru, ponieważ osoby borykające się z suchością w ustach, powinny ze szczególną uwagą podejść do dbania o higienę jamy ustnej i zębów, a dieta ma tu znaczenie, choć nie podstawowe.
Kluczowe znaczenie w dbaniu o zęby ma ich regularne, dokładne mycie. W ten sposób można usunąć płytkę nazębną odpowiedzialną między innymi za powstanie kamienia nazębnego i rozwój próchnicy. By mieć pewność, że mycie jest skuteczne, warto sięgnąć po nowoczesną szczoteczkę soniczną, która zapewnia znacznie lepsze rezultaty mycia niż szczoteczka manualna. Główną przewagą mycia zębów szczoteczki sonicznej Philips Sonicare jest czyszcząca siła 62 tys. ruchów na minutę. To unikalne połączenie: Dwie minuty mycia wystarczą, by zęby były w odczuwalny sposób czyste, ale skuteczność szczoteczek Philips Sonicare potwierdzają też badania kliniczne. Najbardziej zaawansowany model końcówki szczoteczki sonicznej Philips Sonicare – All-in-One – zapewnia do 20x mniej płytki nazębnej , nawet w trudno dostępnych miejscach i do 15x zdrowsze dziąsła2. Tak skuteczna i prosta pielęgnacja zębów to rozwiązanie, po które powinny sięgnąć osoby borykające się z suchością w ustach, by uniknąć dalszych, niepotrzebnych problemów zdrowotnych. 1 W porównaniu do szczoteczki manualnej z końcówką A3 Premium All-in-One; w programie czyszczenia Clean. 1 W porównaniu do szczoteczki manualnej; w ciągu 6 tygodni z końcówką A3 Premium All-in-One; w programie czyszczenia Clean.
Power Flosser 7000
Irygator do zębów
HX3911/40
Power Flosser 3000
Irygator do zębów
HX3826/31
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Ile razy dziennie myć zęby?
Zbyt częste mycie zębów może być tak samo szkodliwe, jak ich zbyt rzadkie szczotkowanie. Sprawdź, ile razy dziennie myć zęby.
Dowiedz się więcej
Próchnica ukryta. Jak zapobiegać próchnicy między zębami?
Próchnica ukryta, czyli międzyzębowa, jest trudna do wykrycia aż do zaawansowanego stadium. Zobacz jak zapobiegać próchnicy między zębami
Dowiedz się więcej
Szczoteczka soniczna dla dzieci 3-6 lat
Dobra szczoteczka soniczna dla małych dzieci umożliwia wyjątkowo dokładne mycie zębów i jest bezpieczna w użyciu. Sprawdź jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka
Dowiedz się więcej