Czas czytania: 4 min
Piękne zęby to ważny element wyglądu, powód do dumy i dobrego samopoczucia. Jeśli ich stan nie pozwala na swobodny, szeroki uśmiech, z pomocą przychodzą licówki i korony. Jak o nie dbać, by jak najdłużej mieć powody do uśmiechu?
Zdarza się, że zdrowe, naturalne zęby nie spełniają oczekiwań swoich właścicieli. Czasem są zbyt krzywe lub za małe, szczeliny między nimi są zbyt widoczne – w efekcie wywołują dyskomfort i chęć zmiany. Bywa i tak, że piękne zęby tracą urodę w wyniku wyniszczającego leczenia lub wypadku albo po prostu wypadają. W każdej z tych sytuacji pomóc może protetyk, wykonując licówki lub korony. Jaka jest między nimi różnica? O tym, czy założona zostanie licówka, czy korona, decyduje stan zęba.
Założenie licówek polega na tym, że w znieczuleniu miejscowym usuwana jest z zębów niewielką ilość szkliwa (nie więcej niż pół milimetra). Protetyk zakłada na nie tymczasowe licówki, ponieważ do wykonania docelowych potrzebne są miary zdjęte z przygotowanych zębów. Na wizycie po kilku dniach stomatolog cementuje porcelanowe nakładki. W czasie kilkunastu godzin po założeniu licówek może się pojawić wrażliwość na temperaturę. Najczęściej jednak już następnego dnia wszystko wraca do normy, a o nowe, piękniejsze zęby dbać trzeba tak, jak o swoje – myjąc przynajmniej dwa razy dziennie. Co ciekawe, chociaż ingerencja w ząb jest niewielka, jest ona też nieodwracalna, więc licówki można z czasem wymienić, ale nie można z nich zrezygnować.
Założenie koron wygląda podobnie, chyba, że montowane są na implancie zębowym – to oddzielny temat. Przy zębie naturalnym stomatolog szlifuje go i robi wycisk, a potem zakłada ochronną koronę tymczasową. Na następnej wizycie ocenia jakość zęba – musi być zdrowy, żeby została na nim zamontowana korona. Podczas kolejnej wizyty sprawdza się dopasowanie struktury metalowej korony, a podczas ostatniego spotkania ząb porcelanowy zostaje zacementowany – następuje wtedy zakładanie koron porcelanowych. Przez dwie godziny po wyjściu z gabinetu nie można jeść w ogóle, a przez dwa tygodnie nie wolno żuć gumy i spożywać kleistych, ciągnących się produktów, na przykład cukierków. W zakresie higieny nic się nie zmienia – konieczne jest regularne dokładne mycie zębów.
Piękne zęby, z którymi można się szeroko uśmiechać, ale też gryźć i mówić swobodnie, to inwestycja w wygodę i zadowolenie. Chociaż porcelanowym elementom nie grozi próchnica, konieczne jest dbanie o higienę zębów i jamy ustnej. Szczególnie istotne jest zapobieganie kamieniowi nazębnemu, który może się osadzić nawet na zębie z koroną – umiejscawia się on poniżej linii dziąseł. Szczoteczką manualną nie osiągniemy tak dobrych efektów mycia, jakie może zapewnić szczoteczka elektryczna. Często jednak pojawiają się wątpliwości: czy można myć licówki szczoteczką elektryczną? Czy szczoteczka elektryczna nie zniszczy koron? Najlepszą odpowiedzią na takie obawy jest szczoteczka soniczna, której działanie opiera się nie na mechanicznym ruchu główki, ale ultradźwiękach, dzięki czemu czyszczenie jest skuteczne i delikatne.
Ważnym krokiem przed założeniem licówek jest wyleczenie wszystkich zębów, a często też wybielenie, by uśmiech wyglądał perfekcyjnie. Również po założeniu licówek konieczne jest dbanie o wygląd tych części zębów, których nie przykrywają porcelanowe nakładki. Niestety, efekt nawet profesjonalnego wybielania nie zostaje na zawsze. Pomóc w utrzymaniu pięknego wyglądu zębów, by pasowały do licówek, może szczoteczka soniczna Philips Sonicare, która zapewnia nawet do 100% mniej przebarwień 1. Na czym polega jej wyjątkowość? Na czyszczącej sile aż 62 tys. ruchów na minutę. Składają się na nie: Szczoteczka soniczna i licówki doskonale uzupełniają się w dbaniu o piękny uśmiech, ale efekty wizualne to nie wszystko, czego możemy oczekiwać od szczoteczki sonicznej Philips Sonicare.
Szczoteczka soniczna a korony – czy to dobry pomysł? Najlepszy! Trzeba jednak wiedzieć, że szczoteczki soniczne różnią się między sobą i warto wybrać tę szczoteczkę, którą rekomenduje Polskie Towarzystwo Stomatologiczne – Philips Sonicare. Tylko z nią możemy liczyć na takie efekty czyszczenia: Szczoteczka soniczna Philips Sonicare jest więc doskonałym narzędziem do codziennego mycia zębów z koronami. Nie tylko możemy być pewni, że nie uszkodzi korony, ale też – prawidłowo użytkowana – zadba o stan dziąseł i dokładnie usunie płytkę nazębną. Zadbane zęby to piękne zęby!
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Ile razy dziennie myć zęby?
Zbyt częste mycie zębów może być tak samo szkodliwe, jak ich zbyt rzadkie szczotkowanie. Sprawdź, ile razy dziennie myć zęby.
Dowiedz się więcej
Próchnica ukryta. Jak zapobiegać próchnicy między zębami?
Próchnica ukryta, czyli międzyzębowa, jest trudna do wykrycia aż do zaawansowanego stadium. Zobacz jak zapobiegać próchnicy między zębami
Dowiedz się więcej
Szczoteczka soniczna dla dzieci 3-6 lat
Dobra szczoteczka soniczna dla małych dzieci umożliwia wyjątkowo dokładne mycie zębów i jest bezpieczna w użyciu. Sprawdź jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka
Dowiedz się więcej