Czas czytania: 4 min
Zęby mądrości ani inteligencji nie dodają, ani o niej nie świadczą – najczęściej są źródłem problemów. Skąd więc taka nazwa? Co warto wiedzieć o zębach mądrości?
Pierwszym skojarzeniem z zębami mądrości jest ich usuwanie. Zdarzają się oczywiście osoby, którym ósemki nie wyrastają w ogóle albo wyrzynają się prawidłowo i nie sprawiają kłopotów. To jednak rzadko spotykany scenariusz. Żeby zrozumieć, dlaczego tak jest, warto się zastanowić: jak rośnie ząb mądrości? Ósemki wyrzynają się jako ostatnie zęby, więc z trudem się mieszczą w łuku zębowym, a kiedy brakuje na nie miejsca, pojawiają się komplikacje. Kłopotliwe zęby mądrości – leczyć czy usuwać? Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnej sytuacji i udzielić jej może tylko znający dany przypadek stomatolog.
Problemy z zębami mądrości trudno przeoczyć. Często wiążą się z bólem i to nie tylko samego zęba i jego najbliższej okolicy. Jeśli ósemka napiera na siódemkę, mogą pojawić się też migreny i bóle stawów.
Usuwanie zębów mądrości to popularny zabieg i chociaż nie należy do najprzyjemniejszych, nie ma powodów do obaw. Przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym albo miejscowym. Czas zabiegu i rekonwalescencji oraz potencjalna bolesność zależy od ułożenia zęba lub zębów – zdarza się usuwanie dwóch zębów mądrości jednocześnie. Później konieczne jest przestrzeganie zaleceń stomatologa: Po usunięciu zęba mądrości może wystąpić ból i obrzęk, jednak objawy te zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni. Jeśli ból trwa niepokojąco długo lub narasta, jeśli obrzęk i krwawienie się utrzymują, należy skontaktować się ze stomatologiem.. Najczęstszym, niestety bolesnym powikłaniem po ekstrakcji jest suchy zębodół.
Osoby należące do tej niewielkiej grupy szczęśliwców, którym zęby mądrości wyrżnęły się prawidłowo i nie ma powodów do ich usunięcia, nadal mają spore wyzwanie z dbaniem o ósemki. Należy przede wszystkim pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej, by nie dopuścić do próchnicy, która wiązałby się z konieczności leczenia kanałowego zębów mądrości. Jest ono wyjątkowo trudne ze względu na ich nieregularne kształty i różną liczbę korzeni. Ekstrakcja z powodu próchnicy zębów mądrości też nie jest przyjemnym rozwiązaniem. Nawet w przypadku zębów, które kończą się na siódemkach, dotarcie do ostatnich zębów i dokładne ich umycie nie jest łatwe. Przy ósemkach jest jeszcze trudniejszy dostęp do końców łuków zębowych. W takich warunkach świetne efekty daje czyszczenie zębów szczoteczką soniczną Philips Sonicare, która dzięki podłużnej główce jest w stanie dosięgnąć naprawdę daleko. Co więcej, technologia soniczna przy ruchu wymiatającym i pulsacyjnym powoduje wprawienie w ruch cząsteczek śliny zmieszanej z pastą do zębów. Tak powstają mikrobąbelki, które mogą wyczyścić trudno dostępne miejsca, do których z pewnością należą okolice zębów mądrości. Szczoteczki soniczne Philips Sonicare z najbardziej zaawansowaną końcówką All-in-One zapewniają: Takiego czyszczenia - jednocześnie niezwykle skutecznego i delikatnego dla dziąseł - potrzebują ósemki, czyli zęby bardziej niż inne narażone na próchnicę i choroby dziąseł. Tak można mądrze zadbać o zęby mądrości.
HX9992/11
HX9992/12
HX6062/10
HX6064/11
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Odsłonięte szyjki zębowe
Zdrowe zęby są mocno osadzone w dziąsłach. Zdarza się jednak, że na skutek różnych czynników dziąsła obniżają się, ukazując odsłonięte szyjki. Czy jest to powód do niepokoju? Dowiedz się, czytając nasz artykuł.
Dowiedz się więcej
Kamień nazębny
O kamieniu nazębnym słyszymy często – czy to u dentysty, czy w reklamach telewizyjnych. Czym jednak właściwie jest kamień na zębach, jak powstaje i jak go usunąć? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Dowiedz się więcej
Zapalenie dziąseł
Zapalenie dziąseł to problem, który dotyka większości dorosłych Polaków. Problem często bagatelizowany, a niesłusznie, ponieważ zapalenie dziąseł to prosta droga do o wiele bardziej groźnego zapalenia przyzębia. Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć.
Dowiedz się więcej