Nie jest łatwo przekonać się do treningu w przypadku zwiększonego zmęczenia lub pojawienia się bólu pleców. Jednak ćwiczenia pozwolą Ci złagodzić dyskomfort, poprawić sen i polepszyć kondycję. Dodatkową motywację może stanowić łatwiejszy powrót do wagi sprzed ciąży.
Pod pewnymi względami wykonywane ćwiczeń w czasie ciąży może nie być bezpieczne. Do przeciwwskazań należą: problemy z sercem lub płucami, nadciśnienie, krwawienie pochwowe i powikłania szyjki macicy, a także ryzyko poronienia. W takim przypadku przed podjęciem treningu należy skonsultować się z lekarzem.
Jeśli nie wykonywałaś ćwiczeń regularnie przed zajściem w ciążę, należy wdrażać je stopniowo. Początkowo ćwiczenia powinny być ograniczone do sesji pięciominutowych, a następnie zwiększane o kolejne pięć minut, aż do momentu osiągnięcia treningu półgodzinnego. Jeśli ćwiczenia były wykonywane regularnie przed zajściem w ciążę, powinnaś zasięgnąć porady lekarza na temat ich przebiegu oraz możliwości ich kontynuowania na dotychczasowym poziomie.
Szpitale i centra fitness często organizują zajęcia z jogi oraz inne ćwiczenia ułożone specjalnie dla kobiet w ciąży. Warto spróbować również:
Nie należy uprawiać ćwiczeń i sportów obarczonych ryzykiem upadku, sportów kontaktowych oraz dźwigania dużych ciężarów.
Podczas wykonywania ćwiczeń zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu, rozgrzewkę oraz przerwy w wykonywanych ćwiczeniach. Zawsze zwracaj uwagę na zachowanie organizmu. W przypadku wystąpienia poniższych dolegliwości, należy zawiadomić lekarza:
Świadomy dobór posiłków również pozytywnie wpływa na twoje zdrowie i samopoczucie. Informacje na temat prawidłowego odżywiania się podczas ciąży możesz znaleźć tutaj.
Pamiętaj, że informacje zawarte w niniejszych artykułach mają jedynie charakter ogólnych porad i w żadnym razie nie powinny zastępować profesjonalnej porady medycznej. Jeśli Ty, Twoja rodzina lub Twoje dziecko cierpicie na schorzenia, macie symptomy o ostrym i długotrwałym przebiegu lub jeśli potrzebujecie konkretnej porady medycznej, skorzystajcie z pomocy lekarskiej. Firma Philips AVENT nie ponosi odpowiedzialności za jakiegokolwiek rodzaju szkody wynikające z korzystania z informacji zawartych na tej stronie.
Soothie
Smoczek uspokajający
SCF099/21
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej