Twoja torba jest już spakowana i masz przygotowany plan porodu. Niecierpliwie oczekujesz przyjścia na świat dziecka. Po czym poznać, że to już? Dowiedz się więcej na temat oznak zbliżającego się porodu, aby wiedzieć, na co się przygotować.
Normalny poród może rozpocząć się 2 tygodnie przed lub nawet 2 tygodnie po terminie. Typowe oznaki to:
Obniżenie się główki dziecka w kanale rodnym sprawia, że brzuch się obniża i łatwiej jest Ci oddychać. Ponieważ zmiana ułożenia dziecka wywołuje parcie na pęcherz, możesz odczuwać częstszą potrzebę oddawania moczu
Upław krwi i śluzu z pochwy wskazuje na odejście czopa śluzowego, który przez dziewięć miesięcy zamykał szyjkę macicy. Jest to sygnał poprzedzający poród, lecz niekoniecznie oznaczający jego szybkie nadejście.
Odczucie nagłego odejścia wód lub płynów (z worka owodniowego, tj. worka chroniącego płód) to moment, kiedy należy skontaktować się z lekarzem. W przeciągu 24 godzin od odejścia wód płodowych zazwyczaj rozpoczynają się skurcze.
Zmiany zachodzące w Twoim organizmie i przemieszczanie się dziecka mogą spowodować nagłą potrzebę wypróżnienia.
Jeśli masz skurcze, postaraj się skupić i robić notatki (a najlepiej niech zapisuje je Twój partner). Na co powinniście zwracać uwagę?
Jeśli doświadczasz powyższych symptomów, natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem lub udaj się do szpitala. Lekarz lub położna sprawdzą szyjkę macicy i potwierdzą, czy rozpoczął się poród. Jeśli ścianki szyjki macicy są cienkie, a ona sama uległa rozszerzeniu, oznacza to, że Twoje dziecko jest już w drodze.
Powodzenia, Mamo. Już niedługo wydarzy się coś wspaniałego.
Jeśli w oczekiwaniu na dziecko towarzyszą Ci nieprzespane noce, pamiętaj, że już niedługo będziesz potrzebowała mnóstwa energii, aby nadążyć za swoim małym i absorbującym bobasem. Dopóki jesteś w ciąży, warto zawalczyć o dobry sen wprowadzeniem spokojnej rutyny wieczornej, dbaniem o komfortowe warunki w sypialni oraz unikaniem objadanie przed snem. Jeśli jest Ci niewygodnie w czasie snu, pomyśl o specjalnej poduszce dla ciężarnych, która pomaga w znalezieniu najlepszej pozycji dla Twojego brzuszka i kręgosłupa. Wskazówki dotyczące snu dla nowych rodziców znajdziesz tutaj.
Pamiętaj, że informacje zawarte w niniejszych artykułach mają jedynie charakter ogólnych porad i w żadnym razie nie powinny zastępować profesjonalnej porady medycznej. Jeśli Ty, Twoja rodzina lub Twoje dziecko cierpicie na schorzenia, macie symptomy o ostrym i długotrwałym przebiegu lub jeśli potrzebujecie konkretnej porady medycznej, skorzystajcie z pomocy lekarskiej. Firma Philips AVENT nie ponosi odpowiedzialności za jakiegokolwiek rodzaju szkody wynikające z korzystania z informacji zawartych na tej stronie.
Wkładki laktacyjne
Jednorazowe
SCF254/13
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej