Czas czytania: 4 min
Matka i dziecko ›› Silikonowe nakładki na sutki do karmienia
Matka i dziecko ›› Silikonowe nakładki na sutki do karmienia
Karmienie piersią to wyzwanie, przed którym staje każda młoda mama. Czasem podczas karmienia maluszka mogą pojawić się pewne problemy. Wiele kobiet cierpi z powodu podrażnionych brodawek. Inne martwią się, że karmienie trwa zbyt krótko, bo malec nie jest w stanie prawidłowo przyssać się do piersi. W obydwu przypadkach pomocne okażą się nakładki na brodawki do karmienia. Dlaczego warto ich używać i w jaki sposób działają? Informacje na ten temat znajdziecie w naszym artykule.
Nakładki na sutki do karmienia to gadżet, który przyda się w dwóch przypadkach: kiedy mama ma problemy z brodawkami lub kiedy dziecko nie jest w stanie prawidłowo przyssać się do piersi. W trakcie karmienia, bardzo często dochodzi do podrażnienia brodawek. Jeśli brodawki są obolałe, pojawiają się na nich pęknięcia lub bolesne podrażnienia to sygnał, że czas sięgnąć po nakładki silikonowe do karmienia piersią. Dzięki temu prostemu gadżetowi, brodawki będą miały należytą ochronę przed ewentualnymi otarciami, a karmienie będzie o wiele bardziej komfortowe. Nakładki do karmienia przydadzą się też wtedy, gdy dziecko ma problemy z przyssaniem się do piersi. To szczególnie pomocny gadżet dla pań, które mają wyjątkowo płaskie lub wklęsłe sutki . Specjalnie wyprofilowana osłonka wyciąga brodawkę, dzięki czemu malec ma ułatwione ssanie, a karmienie trwa dłużej niż zwykle. Osłonki na sutki do karmienia to dobre rozwiązanie również w przypadku noworodków, które jeszcze nie wykształciły odpowiedniej techniki ssania piersi lub urodziły się ze zniekształconą jamą ustną.
Nakładki silikonowe do karmienia są wyjątkowo cienkie i mają kształt skrzydła motyla. Zostały zaprojektowane w taki sposób, by maluch nadal mógł mieć bezpośredni kontakt ze skórą mamy. Warto dodać, że nakładki na brodawki do karmienia są dostępne w dwóch rozmiarach: małym i średnim. Małe osłonki będą pasowały do brodawek o średnicy od 12 mm, natomiast średnie – do 21 mm. Jeśli nie jesteś pewna, jaki rozmiar powinnaś wybrać, najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Jak prawidłowo używać nakładek na sutki do karmienia? Osłonkę należy umieścić na brodawce i obrócić ją w prawo, wprowadzając tym samym sutek do tunelu. Następnie trzeba delikatnie rozciągnąć podstawę osłonki wokół otoczki sutka. Jeśli między sutkiem, a silikonem jest 2-milimetrowa przerwa, to znaczy, że osłonka pasuje idealnie. Wtedy dziecko będzie mogło przyssać się do sutka, który jednocześnie będzie należycie chroniony dzięki osłonce.
O zaletach korzystania z nakładek na sutki do karmienia pisaliśmy już wyżej. To nieoceniona pomoc wtedy, gdy maluch nie jest w stanie prawidłowo ssać piersi. Gadżet przyda się również w przypadku podrażnionych brodawek, by zapobiec pogłębieniu uszkodzeń i umożliwić swobodną regenerację. Nakładki do karmienia piersią przydadzą się również do płynnego przejścia od karmienia piersią do karmienia butelką. Wszystko dlatego, że są wykonywane z bardzo cienkiego silikonu, który jest zbliżony do materiału, z którego są wykonywane produkty do karmienia niemowląt. Dzięki temu, dziecko, które jest przyzwyczajone do silikonowej osłonki, nie będzie miało problemu z przejściem na karmienie butelką i używanie tradycyjnego smoczka.
Jeśli zdecydujesz się na użycie osłonek na sutki do karmienia, musisz pamiętać o tym, by czyścić je przed każdym użyciem. Właściwa higiena nakładek jest bardzo prosta i trwa kilka minut. Nakładki można wyczyścić na dwa sposoby. Pierwszy polega na umieszczeniu nakładek na 5 minut we wrzącej wodzie. Do drugiego będzie potrzebne specjalne etui, dołączone do opakowania. Nakładki do karmienia należy dokładnie wypłukać i umieścić w etui, wlewając do niego 25 ml wody. Następnie etui trzeba umieścić w mikrofalówce na 3 minuty, ustawiając wcześniej moc na 750-1000 W. Po wyjęciu etui z mikrofalówki trzeba odczekać 5 minut, aż osłonki ostygną i wtedy od razu są gotowe do użycia.
Osłonka piersi
SCF153/01
Osłonka brodawki sutkowej
SCF153/03
Wkładki laktacyjne
SCF254/61
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej