Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla niemowląt. Przez pierwsze 6 miesięcy życia zalecane jest karmienie wyłącznie mlekiem matki. Poniżej znajdują się nasze przydatne wskazówki dotyczące karmienia piersią, które ułatwią Ci rozpoczęcie karmienia.
Zanim Twoje dziecko przyjdzie na świat warto dowiedzieć się, jak działa karmienie piersią, udając się na organizowane w Twojej okolicy specjalne zajęcia lub warsztaty prowadzone przez położną. Dzięki nim poczujesz się bardziej pewnie, gdy nadejdzie czas na rozpoczęcie karmienia. Możesz także porozmawiać z przyjaciółkami oraz krewnymi, które karmiły piersią, a także poprosić partnera oraz członków swojej rodziny o to, aby angażowali się w proces od samego początku, tym samym zapewniając Ci wsparcie.
Karmienie piersią stanowi umiejętność, którą większości matek udaje się opanować całkiem szybko; czasami jednak znalezienie najlepszej pozycji dla dziecka karmionego piersią może wymagać nieco więcej czasu. Wybór odpowiadającej Ci, wygodnej pozycji będzie stanowić udogodnienie zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojej pociechy.
Usiądź w łóżku lub w wygodnym krześle zapewniającym oparcie dla pleców. Trzymaj kolana nieco wyżej od bioder — w razie potrzeby skorzystaj z podnóżka, aby przyjąć tę pozycję.
Chwyt spod pachy stanowi dobry wybór w przypadku mam o dużych piersiach, po cesarskim cięciu oraz mam bliźniaków.
Leżenie na boku to pozycja, która umożliwia karmienie na leżąco — dzięki temu podczas karmienia możesz relaksować się w łóżku.
Gdy już znajdziesz najwygodniejszą dla siebie pozycję, zbliż dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka. Upewnij się także, że dziecko może nieco odchylić głowę do tyłu na czas karmienia.
Dziecko bierze do ust brodawkę, otoczkę (obszar ciemniejszej skóry wokół brodawki) oraz część otaczających tkanek, w zależności od średnicy otoczki. Będziesz mieć pewność, że dziecko właściwie zassało pierś, jeśli w pobliżu nosa dziecka będzie widoczny większy obszar otoczki niż przy podbródku.
Gdy dziecko właściwie chwyci pierś, zacznie szybko ssać, aby zastymulować odruch wypływu pokarmu. Gdy pokarm zacznie wypływać, dziecko przestanie ssać tak szybko.
Gdy już zaczniesz wytwarzać mleko (od 2 do 5 dni po porodzie), powinnaś zachęcać dziecko do tego, aby całkowicie opróżniło jedną pierś, zanim podasz mu drugą. Dzięki temu dziecko wypije bogate w substancje odżywcze mleko znajdujące się dalej od brodawki, które zapewni mu spokój oraz właściwy przyrost wagi. Nie wszystkie dzieci sięgają po opróżnieniu pierwszej piersi po drugą z nich — pozwól podjąć decyzję dziecku.
Możesz ułatwić dziecku całkowite najedzenie się, stymulując je, gdy zrobi się po krótkiej chwili senne. Spróbuj zmienić pozycję, zdjąć wierzchnią warstwę ubranka lub połaskotać dziecko.
Czas trwania karmienia piersią różni się w przypadku każdej matki i dziecka — może trwać od 10 do 40 minut. Wszystko zależy od wieku dziecka, techniki karmienia oraz odruchu wypływu.
Przeczytaj również: Kolektor pokarmu - czym jest i do czego służy?
Jeśli dziecko nie zassie prawidłowo piersi, mleko nie będzie odpowiednio wypływać, przez co dziecko może nie otrzymać właściwej ilości pokarmu. Taka sytuacja nie będzie też sprzyjać Twojemu komfortowi, ponieważ może to spowodować, że przepełnione piersi będą spuchnięte, a brodawki — podrażnione.
Podrażnienie brodawek może wynikać z faktu, że dziecko zbyt płytko chwyta pierś. Właściwe położenie piersi w buzi dziecka to takie, w którym brodawka znajduje się w tylnej części buzi dziecka, na podniebieniu miękkim. Jeśli będziesz nadal mieć trudności z właściwym przystawieniem dziecka, poproś o poradę pracownika służby zdrowia.
Gdy już przekonasz się, że dziecko jest szczęśliwe i spokojne między karmieniami oraz przybiera na wadze w stałym tempie, będziesz mieć pewność, że wypływ mleka jest prawidłowy, a karmienie piersią przebiega prawidłowo.
Osłonka piersi
SCF153/01
Wkładki laktacyjne
Jednorazowe
SCF254/61
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej