Czas czytania: 5 Min
Blog ›› Matka i dziecko ›› Karmienie ›› Jak partner może wspierać mamę karmiącą piersią?
Jak partner może wspierać mamę karmiącą piersią?
Karmienie piersią w piękny sposób łączy mamę i dziecko. Zbudowana w ten sposób więź sprawia, że nie tylko w chwili głodu, ale i przy innych smutkach czy niepokojach to u mamy maluch szuka pocieszenia i wsparcia. Co może zrobić tata, by zadbać o swoją relację z dzieckiem i wesprzeć jego mamę? Kochający ojcowie i zaangażowani partnerzy czasem z zazdrością obserwują więź, która w naturalny sposób rodzi się między mamą i dzieckiem. Nie muszą jednak czuć się pominięci – oni też mają tu ważną rolę do odegrania.
Czy obecność zaangażowanego partnera ma wpływ na to, jakie są doświadczenia młodej mamy z karmienia piersią? Tak, są nawet na to dowody! Podczas lockdownu związanego z pandemią COVID-19 w 2020 roku Uniwersytet Swansea przebadał 1 200 mam karmiących piersią. 40% z nich przyznało, że lockdown pozytywnie wpłynął na ich odczucia związane z karmieniem piersią. Trzy najważniejsze zalety tej sytuacji: mamy cieszyły się większą prywatnością w domu, czuły mocniejszą więź z dzieckiem i doceniały stałą obecność wspierającego partnera.
O ile więź między mamą i dzieckiem tworzy się już w czasie ciąży, o tyle tata i maluch poznają się dopiero po porodzie. Warto stworzyć im do tego okazje i dać czas, by tworzyli swoją relację. Takie chwile z dzieckiem tylko dla taty będą bezcenne dla jego indywidualnej więzi rodzicielskiej, a mamie pozwolą trochę odpocząć.
Niektóre obowiązki związane z opieką nad maluchem, takie jak zmienianie pieluch czy krótkie spacery, tata może wykonywać samodzielnie. Karmienie piersią wydaje się sprawą tylko mamy, ale nie musi tak być. Tata, który przynosi dziecko na karmienie i towarzyszy mu przy posiłku, to praktyczna pomoc i cenne wsparcie dla mamy. Dlatego, droga mamo, potraktuj karmienie piersią jako naturalną część Waszej relacji ze sobą i z dzieckiem. Takie otwarcie zachęci partnera do większego zaangażowania, nie tylko w karmienie, ale i inne formy pielęgnacji malucha.
Karmienie piersią bywa wymagające fizycznie i psychicznie – tylko karmieniem można spalić nawet 500 kalorii dziennie! To oznacza, że mama musi pamiętać o tym, żeby dbać o siebie. Jeśli pomoże jej w tym partner – podsuwając przekąski lub napoje – będzie jej zdecydowanie łatwiej!
Gdy karmienie piersią lub inne aspekty opieki nad dzieckiem okazują się nadspodziewanie trudne, rodzice czują się z tym zwykle samotni. Warto pamiętać, że z pewnością ktoś z rodziny, przyjaciół czy kolegów też ma lub będzie miał dziecko. Rozpoczęcie dobrej, szczerej rozmowy na temat karmienia sprawi, że kłopoty młodych rodziców przestaną być tabu. Dobrze jest się otworzyć: możecie pomóc komuś lub zdobyć dla siebie cenne wskazówki i rady. Jeśli to tata wyjdzie z taką inicjatywą, będzie wspaniale!
Laktator i butelka to zestaw, który przyda się każdej mamie. Jest niezastąpiony, jeśli w karmienie chce się aktywnie włączyć tata. Podawanie dziecku mleka mamy z pomocą butelki to doświadczenie pięknie łączące tatę i malucha. To też sposób na to, by mama mogła trochę odpocząć, a nawet wyjść z domu bez obaw, że dziecko będzie głodne. Jeśli chcecie stosować butelkę tylko od czasu do czasu, sięgnijcie po taką, z którą karmienie naprzemienne będzie łatwe. Butelka Philips Avent Natural Response z Responsywnym smoczkiem Natural wygląda i działa jak pierś. Wyjątkowy, miękki smoczek ze specjalną końcówką uwalnia mleko tylko wtedy, gdy dziecko naciska językiem. Działa tu ten sam mechanizm, który wywołuje wypływ mleka z piersi. Twój maluch może relaksować się, przełykając i oddychają spokojnie, bez mleka napływającego do ust. Kiedy dziecko będzie gotowe do wznowienia aktywnego picia, smoczek butelki w naturalny sposób zwolni wypływ mleka. Twoje dziecko ma więc kontrolę nad przebiegiem karmienia, niezależnie od tego, czy pije z butelki czy z piersi i dlatego tak łatwo jest te dwie metody połączyć. Udział taty w karmieniu i innych czynnościach pielęgnacyjnych umocni jego więź z maluchem i pozytywnie wpłynie na relację z partnerką. Same plusy!
Osłonka piersi
SCF153/01
Wkładki laktacyjne
Jednorazowe
SCF254/61
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej